Kızıldeniz'de tansiyon yüksek! Husiler, biri ABD'ye ait 3 gemiyi füzelerle yerle bir etti - Son Dakika
Güncel

Kızıldeniz'de tansiyon yüksek! Husiler, biri ABD'ye ait 3 gemiyi füzelerle yerle bir etti

İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarının son bulması için mücadele eden Yemen'deki İran destekli Husiler, Kızıldeniz ve Umman Denizi'nde füze ve İHA'larla 2 geminin yanı sıra ABD'ye ait destroyeri vurduklarını duyurdu.

17.06.2024 00:03  Güncelleme: 07:41

Yemen'deki İran destekli Husiler, Kızıldeniz ve Umman Denizi'nde füze ve insansız hava araçlarıyla (İHA) 2 geminin yanı sıra ABD'ye ait bir destroyeri vurduklarını açıkladı.

ASKERİ SÖZCÜ TELEVİZYONDA DUYURDU

Husilere ait "El-Mesire" televizyon kanalına konuşan Askeri Sözcü Yahya Seri, "Kızıldeniz ve Umman Denizi'nde 3 askeri operasyon gerçekleştirdiklerini" söyledi. Kızıldeniz'de ABD'ye ait bir destroyerin balistik füzeler ile "Captain Paris" isimli bir geminin de deniz füzeleriyle hedef alındığını kaydeden Seri, Umman Denizi'nde ise "Happy Condor" isimli geminin İHA'larla vurulduğunu aktardı.

GAZZE İÇİN MÜCADELE MESAJI

Husilerin Sözcüsü, Gazze Şeridi'ne yönelik saldırılar son bulana ve bölgedeki abluka kaldırılana kadar saldırıların devam edeceğini kaydetti.

KIZILDENİZ'DEKİ DURUM

Yemen'de İran'ın desteklediği Husiler, İsrail'in Gazze'deki saldırılarına tepki gerekçesiyle 31 Ekim 2023'ten bu yana Yemen açıklarında İsrailli şirketlere bağlı olduğunu belirttikleri ticari gemilere el koyuyor, bazılarına da insansız hava araçları ve füzelerle saldırıyor.

Husilerin eylemlerinin ardından çok sayıda gemicilik şirketi, Kızıldeniz'deki seferlerini durdurma kararı aldı. ABD, küresel deniz ticareti güvenliğinin tehlikeye girdiği gerekçesiyle 18 Aralık 2023'te bir grup ülkenin katılımıyla Husi güçlerine karşı "Refah Muhafızı Operasyonu" adında çok uluslu "deniz görev gücü" oluşturulduğunu açıkladı. ABD ve İngiltere'nin, Yemen'de kontrollerinde bulunan bölgelere saldırısı üzerine Husiler, bu iki ülkenin tüm gemilerini hedef alacağını duyurdu.

Kızıldeniz\'de tansiyon yüksek! Husiler, biri ABD\'ye ait 3 gemiyi füzelerle yerle bir etti
Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Kızıldeniz'de tansiyon yüksek! Husiler, biri ABD'ye ait 3 gemiyi füzelerle yerle bir etti - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

  Yorumlar (11)

 • Yelloz Kız: 1 avuç husiden dünya utansın 85 3 Yanıtla
 • Ahmed Mehmed: İyi yapmışlar 44 1 Yanıtla
 • Kemal Beyhan: Helal olsun size 43 1 Yanıtla
 • ersin Anli: Helal olsun . 38 1 Yanıtla
 • MUHAMMED EBZAL: Abd israili nasıl destekliyorsa müslüman ülkelerde husileri destaklemeli 31 1 Yanıtla
 • Mehmet Yılmaz: aferim huriler size bunlar başka hiçbir şeyden anlamazlar 28 1 Yanıtla
 • Umut Ürgün: Yalan 2 12 Yanıtla
  Tahsin Mehdevi: İman Yemenlidir. Azıcık araştırm Umut efendi, basına yansımayan daha neler yapıyor bu yalın ayaklı yiğitler... 4 1
 • Tahsin Mehdevi: Ayaklarınıza taş değdirmesin Rabbim. Ensarullah'a Yemen'e SELAM DİRENİŞE DEVAM. 4 1 Yanıtla
 • Hayri Dikeroğlu: piyasanın gazını almak için yalan haber.husilerin kürekli balıkcı sandalından başka teçhizatı yok. 1 2 Yanıtla
 • Tüm yorumlar için tıklayınız

Advertisement