11. Ulusal İleri Yaş Sempozyumu - Son Dakika

11. Ulusal İleri Yaş Sempozyumu

İzmir 2. Uluslararası ve 11. Ulusal İleri Yaş Sempozyumu "Sosyal dışlanma ve yaşlılık" konusu ve "Her yaşta kendini sev" sloganıyla başladı.

İzmir 2. Uluslararası ve 11. Ulusal İleri Yaş Sempozyumu "Sosyal dışlanma ve yaşlılık" konusu ve "Her yaşta kendini sev" sloganıyla başladı.


İzmir Büyükşehir Belediyesinden yapılan yazılı açıklamaya göre, İzmir Valiliği ve Ege Geriatri Derneği iş birliğiyle düzenlenen sempozyumun başkanlığını Prof. Dr. Aliye Mandıracıoğlu üstlendi.


Sempozyumun konuğu kantocu Nurhan Damcıoğlu, sağlıklı yaş almanın sırlarını anlatarak, "İnsanın her döneminde ama özellikle ileri yaş döneminde olmazsa olmaz şeyi, kendini sevmesidir. Bir insan aynaya baktığı zaman 'ben çok güzelim, ben çok önemliyim' diyebilmeli. İnsan kendini ne kadar çok severse, o kadar çok moral bulur. Moral ne kadar yüksek olursa, insan o kadar huzurlu ve o kadar iyi olur." ifadelerini kullandı.


İleri yaş dönemini İzmir'in Karşıyaka ilçesinde geçirdiğini vurgulayan Damcıoğlu, şunları kaydetti:


" Ankara'da doğup büyüdüm ama hayatımın bu bölümünü İzmir'de geçiriyorum. Bana 'böyle genç nasıl kalıyorsunuz' diye soruyorlar; onlara 'hep dans ediyorum' diyorum. Yaşımı soruyorlar 'ben çılgın bir kadınım, yaşım yok' diyorum. İzmir'de sahil kenarları çok güzel, arkadaşlarımla çıkıp yürüyüş yapıyorum."


Damcıoğlu, daha sonra "Yangın Var" ve "Ben Kalender Meşrebim" şarkılarını seslendirip dans etti.


İzmir Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Fehmi Akçiçek ise bir insanın yaşlanmasını hayat tarzı ve kendi sosyal çevresinin belirlediğini belirterek, "Yaşam kalitesi yüksek yaşlıların kendilerini tam olarak ifade edebilmeleri için haysiyetli ve üretken bir yaşam sürmeleri gerekiyor." değerlendirmesinde bulundu.


Sempozyumun açılışında, Türkiye Görme Özürlüler Kitaplığı'nın kurucusu Tülay Yazgan ile Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Geriatri Ünitesi'nin yaşamını yitiren kurucu başkanı Dr. Servet Arıoğul adına kızı İpek Arıoğul'a birer şükran plaketi de sunuldu.


İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Sırrı Aydoğan, Türkiye nüfusunun giderek yaşlandığına dikkat çekerek, yaşlıları sosyal hayatın içine sokmak için çalıştıklarını belirtti.


Sempozyumda, "Şehrimizdeki Projeler", "Başarılı Yaşlanma", "Yaşlının Dışlanması ve Medya", "Göç, Yerinden Edilme ve Yaşlılık", "Mekansız Yaşlılar", "Yaşlıların Sosyal Entegrasyonu", "Yaşlı Dostu Toplum" ve "STK'ların Yaşlının Sosyal Dışlanmasının Önlenmesinde Rolü" başlıkları altında paneller gerçekleştirilecek.

Son Dakika

16:57 Kedi tartışmasında annesini itip ölümüne neden olan genç, o anları telefonuna kaydetmiş 15:53 Bay Yanlış dizisinin çekildiği ultra lüks ev ünlü şarkıcının çıktı 15:29 Son dakika: Erdoğan toplu asker uğurlama törenlerini eleştirdi: Valime talimat verdim, bunlara kesinlikle müsaade etmeyeceksiniz 15:28 Esra ve Ceyda Ersoy kardeşlerin köpekleri için yaptırdığı mezarlık sosyal medyada gündem oldu 15:07 Denizlispor'da Bülent Uygun dönemi sona erdi 13:40 Uzmanlardan sahte altın uyarısı: Güvendiğiniz yerden alın 13:29 Tokat'taki bakır madeninde altın bulundu 12:19 Zeynep Beşerler'den sevgilisini dövdüğü söylenen Ozan Güven'e destek 11:53 En düşük maaş kaç lira olacak? İşte memur ve emeklinin temmuzda alacağı zamlı aylıklar 11:23 Ayasofya tartışmaları hakkında konuşan Kemal Kılıçdaroğlu: İtiraz etmeyeceğiz 11:20 Ünlü sunucu Kelly Brook'tan cinsel ilişki itirafı: Yaş ilerledikçe daha iyi oluyor 10:13 Konya'da görülen et yiyen örümcek yüzünden vatandaşlar tedirgin! Zehri insanı öldürüyor 09:19 30 yıl önce askerimizi şehit eden saldırganlar sınır ötesi operasyonla yakalandı 09:17 Savcılık, Ecrin bebeğin ölümünde 'ihmali bulunan' üvey babaannenin 25 yıl hapsini istedi 08:50 Diyarbakır'da koronavirüs vakaları son 4 günde yüzde 15 artış gösterdi!