2. Uluslararası Boğaziçi Film Festivali Sona Erdi - Son Dakika
Güncel

2. Uluslararası Boğaziçi Film Festivali Sona Erdi

Uluslararası Boğaziçi Film Festivali Yürütme Kurulu Başkanı Şanlıer: "Bu dönemde gördüğüm filmlerden, geleceğe yönelik çok ümitliyim"

29.11.2014 15:52
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Uluslararası Boğaziçi Film Festivali Yürütme Kurulu Başkanı Ogün Şanlıer, "Bu dönemde gördüğüm filmlerden, geleceğe yönelik çok ümitliyim"dedi.

İstanbul'da 14 Kasım'da başlayan, Anadolu Ajansı'nın da global iletişim ortağı olduğu Uluslararası Boğaziçi Sinema Derneği (UBSD) ile İstanbul Medya Akademisi tarafından düzenlenen festival, sona erdi.

Festivali, AA muhabirine değerlendiren Şanlıer, etkinliklerin çok iyi ve verimli geçtiğini söyledi. Şanlıer, festivalde Türk sinemasının 100. yılının da iyi bir şekilde kutlandığını kaydetti.

Ogün Şanlıer, festival kapsamında Atlas ve Majestik Sinemaları, Tarık Zafer Tunaya Kültür Merkezi, Tophane-i Amire ve Bağlarbaşı Kültür ve Kongre Merkezi'nde gerçekleştirilen film gösterimleri, atölye çalışmaları ve panellere, ulusal ve uluslararası alanda birçok önemli kişinin katıldığını ifade etti.

Ulusal Kısa Film ve Uluslararası Kısa Film yarışmalarına, 102 ülkeden 3 bin 682 filmin başvurduğunu aktaran Şanlıer, "100 kısa filmciyi desteklemek adına UBSD Yapım Destek Fonu Yarışması açıldı. Bu yıl 20 proje, festivalde yarışmak üzere desteklenirken önümüzdeki dönem, gelecek seneye çekilmek üzere ise 80 proje desteklenecek" diye konuştu.

Uluslararası Boğaziçi Film Festivali Yürütme Kurulu Başkanı Şanlıer, festivale Amerika, Avrupa, Asya, Afrika ve Ortadoğu'dan birçok kişinin katıldığını kaydederek şunları söyledi:

"Henüz ikincisi olmasına rağmen bu kadar ilgi görmesi, sanıyorum İstanbul'un cazibesinden kaynaklanıyor. İstanbul dünyanın en önemli şehirlerinden biri. Turistik ve tarihi anlamda, dünya turizmi adına ilk sıralarda yer alıyor. Bunun da etkisiyle festival beklentimizin de üzerinde bir rağbet gördü. Bunu da festivalimiz için avantaja çevireceğiz. Bu cazibeyi sinema ile birleştirerek, sinema üzerinden, önemli bir turizm etkinliği haline getireceğiz."

Gelecek yıl uzun metrajlı filmlere de festivalde yer verileceğini aktaran Şanlıer, kısa filmlere verdikleri desteğe ilişkin; "Kısa filmi AR-GE çalışması olarak düşünebiliriz. Sinema yapmak isteyen gençlerin bu işe atıldıkları ilk başlangıç noktası, kısa film. Eğer bu desteklenirse buradan çıkacak sinemacılar, sinema adına ses getirecek işler üretebilir. Biz akademimizde de buna önem veriyoruz. Sinema eğitimleri verirken sinemaya ilgisi olanlara destek vermek ve daha geniş bir kitleye ulaşmayı amaçlıyoruz" ifadelerini kullandı.

Ogün Şanlıer, çok yetenekli gençlerin olduğunu ve bundan mutluluk duyduğunu belirterek şöyle konuştu:

"Onları görünce, festival ve akademi işlerine verdiğimiz önemin ne kadar doğru olduğunu görüyorum. Bir cevherimiz var ama bu cevheri doğru bir şekilde ortaya çıkarmak önemli. Bu dönemde gördüğüm filmlerden, geleceğe yönelik ümitliyim. Sinemamız, Türkiye'nin dünyada ekonomik ve siyasi açıdan bulunduğu noktada değil henüz. Bunu itiraf etmek zorundayız. Konsantrasyon ve ciddi çalışmak gerekiyor. Sinemanın desteklenmesi anlamında kültür politikaları ve ekonomik refah da önemli tabii."

- 2. Uluslararası Boğaziçi Film Festivali

Festivalde, Ahmet Uluçay Büyük Ödülü'nün yanısıra, En İyi Ulusal Kısa Film, En İyi Ulusal Belgesel Film, En İyi UBSD Destekli Film, En İyi Uluslararası Kısa Film, En İyi Uluslararası Belgesel Film, En İyi Senaryo, En İyi Göru¨ntu¨ Yönetmeni, En İyi Kurgu Yönetmeni, En İyi Erkek Oyuncu, En İyi Kadın Oyuncu, En İyi Çocuk Oyuncu, Ju¨ri Özel, İzleyici Ödülü ve İBB Özel Ödülü olmak üzere 15 ödül verildi.

Altın Küre Başkan Yardımcısı Lorenzo Soria'nın juri başkanı olduğu festivalde, Ivana Chubbuck, Sam French, Yasmine Golchan, Semir Aslanyürek, Amy Fox, Carol L. Dysinger, Bora Gökşingöl, Cihan Aktaş, Coşkun Çokyiğit, Hamid Aydın, İlksen Başarır, Omar Metwally, Kristina Krepela, Mick Casale, Prakas Sharma, Tarık Tufan, Abdurrahman Öner, Ferhat Aslan jüri üyesi olarak yer aldı. - İstanbul

Kaynak: AA

Son Dakika Güncel 2. Uluslararası Boğaziçi Film Festivali Sona Erdi - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Manisa Büyükşehir Belediyespor, Beşiktaş Emlakjet'i 78-70 yendi
  15:05 Manisa Büyükşehir Belediyespor, Beşiktaş Emlakjet'i 78-70 yendi

  Türkiye Sigorta Basketbol Süper Ligi 21. hafta mücadelesinde Manisa Büyükşehir Belediyespor, Beşiktaş Emlakjet'i 78-70 yendi. Manisa ekibi, ilk periyodu 19-15 önde tamamladı ve devre arasına 40-31 önde girdi. Üçüncü periyotta rakibine öne geçse de son periyotta üstünlüğünü koruyarak galip geldi.

 • Elazığ'da Altın Kaplama İmitasyon Ürünlere Yoğun İlgi
  15:04 Elazığ'da Altın Kaplama İmitasyon Ürünlere Yoğun İlgi

  Elazığ'da altın fiyatlarındaki artış, imitasyon ürünlere olan ilgiyi daha da artırdı. Gerçeğinden ayırt etmenin neredeyse imkansız olduğu ürünlere vatandaşlar rağbet gösteriyor. İmitasyon altın kaplama satıcıları, yaşanan yoğunluktan dolayı memnun olurken, vatandaşlar uygun fiyata en güzel takıları takmanın keyfini çıkarıyor.

 • Hamzabeyli Sınır Kapısı'nda Tırların Oluşturduğu 19 Kilometrelik Kuyruk
  15:03 Hamzabeyli Sınır Kapısı'nda Tırların Oluşturduğu 19 Kilometrelik Kuyruk

  Hamzabeyli Sınır Kapısı'nda Türkiye'nin ihracatının artması ve Bulgaristan'ın yoğunluğa cevap verememesi nedeniyle yaklaşık 19 kilometrelik bir tır kuyruğu oluştu. Yüzlerce tır sürücüsü, Avrupa'ya geçiş için araçlarında beklemek zorunda kaldı. Tır şoförleri, Bulgaristan gümrüğünün yavaş çalışması ve tır parkının yetersiz olması nedeniyle uzun süreler uykusuz beklemek zorunda olduklarını belirtti.

 • Şırnak'ta Boğazına Cisim Kaçan 3 Yaşındaki Çocuk Elazığ'a Sevk Edildi
  15:03 Şırnak'ta Boğazına Cisim Kaçan 3 Yaşındaki Çocuk Elazığ'a Sevk Edildi

  Şırnak'ın Cizre ilçesinde evde boğazına cisim kaçan 3 yaşındaki Selim Yunus Kaya, ambulans helikopterle Elazığ'a sevk edildi. Hayati tehlikesi bulunan çocuğun tedavisi özel bir hastanede yapılacak.

 • CHP Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mustafa Bozbey, Bıçakçılar Çarşısı'nın Değiştirileceğini Söyledi
  15:02 CHP Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mustafa Bozbey, Bıçakçılar Çarşısı'nın Değiştirileceğini Söyledi

  CHP Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mustafa Bozbey, Bıçakçılar Çarşısı'nın tanıtılıp, sunulacak bir yerin olmamasının üzücü olduğunu belirtti. Göreve geldiklerinde çarşının görüntüsünün değiştirilip, içinin doldurulacağını söyledi.

 • Gaziantep, Şubat Ayında 863 Milyon Dolarlık İhracat Gerçekleştirdi
  15:02 Gaziantep, Şubat Ayında 863 Milyon Dolarlık İhracat Gerçekleştirdi

  Gaziantep, Şubat ayı ihracat rakamlarına göre 863 milyon 583 bin dolar ihracat gerçekleştirerek 2 ayda 1,6 milyar dolar ihracatı aştı. Gaziantep Ticaret Odası Başkanı Tuncay Yıldırım, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 71,1 artışla bu başarıyı elde ettiklerini belirtti. Yıldırım, sürdürülebilir bir ihracat başarısı için destek taleplerini de dile getirdi.

 • Memur-Sen Genel Başkanı: Gazze'deki Katliamın 28 Şubat ile Bağlantısı Var
  15:01 Memur-Sen Genel Başkanı: Gazze'deki Katliamın 28 Şubat ile Bağlantısı Var

  Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, Gazze'de yaşanan katliamın, 28 Şubat döneminde ülkeye zarar verenlerle bir bağlantısı olduğunu söyledi. Yalçın, Gazze'deki olayların Siyonizm planının bir sonucu olduğunu belirtti ve İsrail'in Büyük İsrail hedefine dikkat çekti. Ayrıca, Gazze meselesini Türkiye'nin bağımsızlığından ayrı düşünmeyen bir teşkilat olduklarını vurgulayan Yalçın, Gazze'ye desteklerinin süreceğini ifade etti.

 • Erzincan'da İtfaiye, Parmağı Sıkışan Çocuğa Yardım Etti
  15:00 Erzincan'da İtfaiye, Parmağı Sıkışan Çocuğa Yardım Etti

  Erzincan'da bir çocuğun soda, gazoz gibi şişelerin kapağını açmaya yarayan kapak açacağına parmağı sıkıştı. İhbar üzerine harekete geçen itfaiye ekibi, çocuğun parmağını özenli bir şekilde keserek kurtardı. Çocuğun babası ise itfaiye ekiplerine teşekkür etti.

 • Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Ali Emiri Bilgievi'ni ziyaret etti
  15:00 Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Ali Emiri Bilgievi'ni ziyaret etti

  Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Abdullah Çiftçi, Bağlar Koşuyolu Parkı'nda bulunan Ali Emiri Bilgievi Cezeri Bilim Merkezi'ni ziyaret etti. Çiftçi, merkezde yapılan eğitim çalışmalarını inceledi ve öğrencilere tavsiyelerde bulundu. Ayrıca, öğrencilere kırtasiye malzemeleri hediye edildi. Proje kapsamında toplamda 3 bin 297 öğrenciye materyal desteği sağlanacak.


Advertisement