2021'in ilk yarısında bedelli askerlik ücreti 39 bin 788 lira oldu - Son Dakika

2021'in ilk yarısında bedelli askerlik ücreti 39 bin 788 lira oldu

26.01.2021 10:45

Bedelli askerlik ücretleri 2021 yılının ilk yarısında 39 bin 788 liraya yükseldi. Yurt dışındaki Türk vatandaşlarının döviz üzerinden yaptıkları ödemelere ise kur ayarı yapılacak.

Yeni yılla birlikte yeni bedelli askerlik ücretleri de belli oldu. Bedelli askerlik ücretleri 2021 yılının ilk yarısında, 37 bin 70 liradan, 39 bin 788 liraya yükseldi. Bedelli askerlik ücretini dövizle ödeyecek yurt dışında yaşayan Türk vatandaşları için de ücrete kur ayarlaması yapılacak.

BEDELLİ ASKERLİK SON 1 YILDA YÜZDE 13,50 ZAMLANDI

Geçen 2020 yılında ocak–haziran ayları döneminde 35 bin 054 TL olan bedelli askerlik ücreti son bir yılda yüzde 13,50 oranında artmış oldu.

DÖVİZLE ASKERLİKTE HESAPLAMA DEĞİŞİKLİĞİ

Habertürk'ten Ahmet Kıvanç'ın haberine göre, yurt dışında yaşayan Türk vatandaşlarının dövizle askerlik bedellerinin hesabında da değişikliğe gidiliyor. Askerlik başvurusu yapan gurbetçilerin ödeyeceği para tutarı, Merkez Bankası'nca yılın ilk mesai günü tespit edilen döviz alış kuruna göre euro veya karşılığı konvertibl döviz olarak hesaplanıyor.

AK Parti Osmaniye Milletvekili İsmail Kaya ve arkadaşlarının imzasıyla TBMM'ye sunulan çeşitli askeri kanunlarda değişiklik yapan yasa teklifinde konuyla ilgili yeni bir düzenleme yapılıyor. Buna göre, gurbetçilerin ödeyeceği dövizle askerlik bedeli, başvuruyu yaptıkları tarihteki döviz kuru esas alınarak hesaplanacak.

2021'in ilk yarısında bedelli askerlik ücreti 39 bin 788 lira oldu

Son Dakika Ekonomi 2021'in ilk yarısında bedelli askerlik ücreti 39 bin 788 lira oldu - Son Dakika Ekonomi


YORUMLAR (5)
  • Gerekli savunma bütçesine para lazım.: Herkes en azından 1 ay askeri eğitim almalı.Hiç gitmek istemeyen 100 bin versin.En azından savunmaya bütçe olarak eklenir bir faydası dokunur. Cevap Yaz 3 0 Yayından Kaldır
  • jppllll: 550 GÜN VATAN,BAYRAK,NAMUS İÇİN SEVE SEVE ASKERLİK YAPTIM.HELAL OLSUN.....ANCAK BU BEDELLİ OLAYI VİCDANLARI SIZLATIYOR. Cevap Yaz 2 3 Yayından Kaldır
Tüm yorumlar için tıklayınız

Son Dakika

Derby Country'de forma giyen Colin Kazım Richards sosyal medyada ırkçı saldırılara maruz kaldı Bakan Selçuk'tan 'özür' paylaşımı: Vaka artışı yeniden değerlendirme zorunluluğunu doğurmuştur Fenerbahçe'de kadro dışı kalan Caner Erkin'e İrfan Can'dan destek geldi Çiğ köftenin acılı olduğunu iddia eden şahıs, çalışan genci darbetti! Olay anı kamerada Hevesle internetten beğenip otomobil satın alan kadın hayatının şokunu yaşadı! Her şey çıkan beyaz dumanla başladı Normalleşme bekleyen İstanbullulara kötü haberi Bilim Kurulu üyesi verdi: Tam açılmayı konuşmak için erken Hava almak için balkona çıkan kadın ölümden döndü Türk boksör Avni Yıldırım, Canelo Alvarez ile karşılaştı