28 Şubat'ın 20. Yılı - Dr. Merve Kavakçı: "Bize Kan Emici Vampirler Dediler" - Son Dakika
Güncel

28 Şubat'ın 20. Yılı - Dr. Merve Kavakçı: "Bize Kan Emici Vampirler Dediler"

28 Şubat'ın sembol isimlerinden biri olan Dr. Merve Safa Kavakçı, "Bu düzen elbetteki sizin üzerinize gelir ama bizler de buna hem 15 Temmuz'da hem de şimdi 20. senesini idrak ettiğimiz 28 Şubat'ta olduğu gibi karşı duracağız.

28.02.2017 20:15
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

28 Şubat'ın sembol isimlerinden biri olan Dr. Merve Safa Kavakçı, "Bu düzen elbetteki sizin üzerinize gelir ama bizler de buna hem 15 Temmuz'da hem de şimdi 20. senesini idrak ettiğimiz 28 Şubat'ta olduğu gibi karşı duracağız. ve nisan ayında yapılacak referandumda doğru kararları vererek hep beraber 'Evet' diyerek yolumuzda yürüyeceğiz." dedi.

Beykoz Ahmet Mithat Efendi Kültür Merkezi'nde, Beykoz Belediyesi, İlim Yayma Cemiyeti ve HAKADER tarafından organize edilen toplantıda konuşan Kavakçı, 20. yılında 28 Şubat'ı ve Türkiye'de bugün yaşanan süreci değerlendirdi.

Kavakçı, sadece kendisinin değil anne ve babasının da başörtüsü yasağı nedeniyle hayatlarında çeşitli sıkıntılar yaşadığını ifade ederek, "Ben zeki bir öğrenci değildim. Ama çalışkan bir öğrenciydim, Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde o dönemde okuyan başörtülü tek öğrenci bendim. O zamanlar Özal Başbakan'dı, her gün öğrenci işlerine giderek 'yeni bir uygulama var mı başörtüsü ile derslere devam edebilir miyim' diye soruyordum ancak okuldan ayrılmak zorunda kaldım. Sadece ben de değil annem ve babam da sıkıntılar yaşadı. Erzurum'da Atatürk Üniversitesi'nde öğretim üyesi olan annem başörtüsü nedeniyle görevine devam edemedi. Babam da başörtüsü özgürlüğüne destek verdiği için çok sıkıntılar yaşadı." diye konuştu.

"Bize kan emici vampirler dediler"

Bunun ardından eğitimine Amerika'da devam ettiğini kaydeden Kavakçı, "Bilgisayar Mühendisliği eğitimimi tamamlayıp Türkiye'ye döndüm. Ancak kapılar yine bize kapalıydı. O zaman siyasetin içinde bulunarak sorunları en tepeden çözmek gerektiğini düşünerek siyasete girdim. 1999 senesinde işte böyle bir Türkiye içesinde 'muhtar bile olamaz' dedikleri genç lider Recep Tayyip Erdoğan'ı hapse attılar. Onun hapse girdiği günlerde de yeni seçilmiş bir milletvekiliydim. Meclis'te yaşananlardan sonra karalama kampanyaları başlattılar. 'Mühendis olmuş ama adam olmamış' dediler. Bize kan emici vampirler dediler. O günlerdeki devlet siz gençlerin şimdi yaşadığı devlet değildi. O devlet ezerdi, yok ederdi. Şimdiki gibi halkı için olan bir devlet değildi. Müslüman gençlerin karşısında duran bir devletti." değerlendirmesinde bulundu.

"Kavakçı olayı milat kabul edildi"

Yaşananların sadece kendi hikayesi olmadığını vurgulayan Kavakçı, şöyle devam etti:

"Bu hikaye aynı zamanda Türkiye'nin de hikayesi. Başörtüsü yasağı benimle başlamasa da, Kavakçı olayı milat kabul edildi. O günden sonra Türkiye sınırları dışında da tanınmaya, çözüm yolları aranmaya başlandı. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine başvurdum. Türkiye Cumhuriyeti devleti seçme ve seçilme hakkını ihlal ettiği için mahkum edildi. O gün Meclis'te taktığım başörtüsü özgürlük simgesi olarak sergilendi. Böyle bir Türkiye'den bugünlere geldik. Başörtüsü meş'alesi benden kardeşim milletvekili Ravza Kavakçı'ya geçti. Kardeşim 2015'te aynı başörtüsü ile yemin etti. Hakkın savunucuları dimdik ayakta dururken batılın temsilcileri duramadılar, bize 15 Temmuz'u yaşattılar. Dimdik durup 'biz de varız, mazlumun yanındayız sadece halkımızın değil Suriye'den gelene de Afganistan'dan gelenlere de Irak'tan da gelenlere gönlümüzü, kapımızı, ülkemizi açarız' derseniz, 'dünya beşten büyük' derseniz, 'Rabia' ile selam verirseniz, 4, 5'ten büyük derseniz sizin başınıza bomba da yağdırırlar. Boğaz Köprüsünün tepesinden atış yaparak insanlarımızı öldürdüler. Suikast de düzenlerler. Bu düzen elbetteki sizin üzerinize gelir ama bizler de buna hem 15 Temmuz'da hem de şimdi 20. senesini idrak ettiğimiz 28 Şubat'ta olduğu gibi karşı duracağız. ve nisan ayında yapılacak referandumda doğru kararları vererek hep beraber 'Evet' diyerek yolumuzda yürüyeceğiz."

Beykoz Belediyesi toplantıda Kavakçı'ya teşekkür plaketi sundu.

28 Şubat\'ın 20. Yılı - Dr. Merve Kavakçı: "Bize Kan Emici Vampirler Dediler"
Kaynak: AA

Son Dakika Güncel 28 Şubat'ın 20. Yılı - Dr. Merve Kavakçı: 'Bize Kan Emici Vampirler Dediler' - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Duyanlar
  23:25 Duyanlar "Yok artık" diyor! Karagümrük'e elenen Galatasaray, Bayern Münih maçından sonra bir ilki yaşadı

  Galatasaray, Ziraat Türkiye Kupası çeyrek finalinde Fatih Karagümrük'e 2-0 yenilerek turnuvaya veda etti. Bu mağlubiyetle birlikte sarı-kırmızılı takımın 14 maçlık yenilmezlik serisi de sona erdi. Galatasaray'ın son mağlubiyetini 128 gün önce, UEFA Şampiyonlar Ligi'nde Bayern Münih'e karşı almıştı.

 • Galatasaray, Ziraat Türkiye Kupası'nda Fatih Karagümrük'e elendi
  22:29 Galatasaray, Ziraat Türkiye Kupası'nda Fatih Karagümrük'e elendi

  Galatasaray, Ziraat Türkiye Kupası çeyrek final maçında sahasında VavaCars Fatih Karagümrük'e 2-0 yenildi ve kupaya veda etti.

 • CHP Genel Başkanı Özel: DEM Parti ile herhangi bir ittifak yok
  22:02 CHP Genel Başkanı Özel: DEM Parti ile herhangi bir ittifak yok

  CHP Genel Başkanı Özgür Özel, katıldığı canlı yayında, "DEM Parti ile CHP arasında ittifak var mı?" sorusuna yanıt verdi. Özel, "Bunu kaç kere söylesin CHP. Bu CHP'nin tek başına girdiği bir seçim. Herhangi bir ittifak yok. Ne onların bize kayıtsız şartsız desteği söz konusu ne bizim onlara desteğimiz var. DEM'le imza, yazı, protokol yok böyle bir şey. Kandille anlaşmaya çalışanların, resmi heyet yollayanların geçmişte yaptıkları ortada." dedi.

 • Fatura yine çok kabarık! PFDK Süper Lig devlerine ceza yağdırdı
  21:18 Fatura yine çok kabarık! PFDK Süper Lig devlerine ceza yağdırdı

  Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu, Süper Lig devleri Galatasaray, Fenerbahçe ve Beşiktaş'a bu hafta yaşanan olaylardan dolayı para cezası verdi. Beşiktaş'a 1 milyon 20 bin TL, Fenerbahçe'ye 512 bin TL ve Galatasaray'a 400 bin TL ceza verildi.

 • Özgür Özel ve Bahçeli arasında Atatürk polemiği
  21:04 Özgür Özel ve Bahçeli arasında Atatürk polemiği

  CHP lideri Özgür Özel, MHP Genel Başkanı Bahçeli'nin kendisine yönelik ''Özgür Bey'in akıl sağlığı yerinde mi? Atatürk öldü. Kendisi ruh mu çağırmış da Atatürk'le görüşmüş'' sözlerine yanıt verdi. Özel, ''Atatürk öldü diyorsan, sen bu Cumhuriyet düşmanlarına, Atatürk'e husumet duyanlara, Kurtuluş Savaşı yoktur diyenlere, keşke Yunan kazansaydı diyenlere, koltuk değneği olduğun gün Atatürk senin için öldü'' ifadelerini kullandı.

 • Yayın ihalesi neden iptal edildi? Saran Holding'ten TFF'yi zorda bırakacak açıklama
  20:01 Yayın ihalesi neden iptal edildi? Saran Holding'ten TFF'yi zorda bırakacak açıklama

  Saran Holding, TFF'nin iptal ettiği Süper Lig yayın ihalesi kararına dair sert bir açıklama yayınladı. Açıklamada, ''TFF İhale Komisyonu ile gerçekleşen yüz yüze toplantıda, tarafımıza mevcut yayıncı kuruluşun ihaleden diskalifiye edildiği net olarak beyan edilmiştir. Dolayısıyla bugün gerçekleşen “iptal” daha önce de olduğu gibi, Türk futbolunu esir almış olan mevcut yayıncı ile devam etmenin kılıfıdır'' ifadeleri yer aldı.

 • ABD Başkanı Biden: Gazze'de ateşkes büyük ihtimalle pazartesi gününe kadar sağlanamayacak
  18:56 ABD Başkanı Biden: Gazze'de ateşkes büyük ihtimalle pazartesi gününe kadar sağlanamayacak

  İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırıları sürerken ABD Başkanı Joe Biden'dan Ramazan ayında 40 gün ateşkesi öngören müzakere görüşmelerine ilişkin açıklama geldi. Geçtiğimiz günlerde "Gelecek pazartesiye kadar bir ateşkes sağlanacaktır" diyen Biden, yeni açıklamasında ateşkesin yakın zamanda mümkün olmadığını söyledi. Biden, "Gazze'de ateşkes büyük ihtimalle pazartesi gününe kadar sağlanamayacak ancak umudumu koruyorum." dedi.

 • Beşiktaş'tan derbinin hakemi Halil Umut Meler'e: Adil ol
  18:07 Beşiktaş'tan derbinin hakemi Halil Umut Meler'e: Adil ol

  Beşiktaş, Galatasaray ile oynayacakları derbiyi yönetecek hakem Halil Umut Meler hakkında bir açıklama yaptı. Yapılan açıklamada Meler'e adil ve hakkaniyetli olması çağrısında bulunuldu.

 • Zehra Güneş servetine servet katmış! Toplam mal varlığı ortaya çıktı
  17:24 Zehra Güneş servetine servet katmış! Toplam mal varlığı ortaya çıktı

  Dünyanın en çok kazanan voleybolcuları arasında yer alan Zehra Güneş'in mal varlığı ortaya çıktı. Elde ettiği kazancı doğru değerlendirmek için finansal stratejilere önem veren Güneş'in, servetinin toplam değeri 4 milyon dolar civarında.


Advertisement