Son Dakika Haberleri: 28 Şubat'ın Hesabının Tüm Yönleriyle Verilmesi Gerekir"

28 Şubat'ın Hesabının Tüm Yönleriyle Verilmesi Gerekir"

2 yıl önce

Memur-Sen Çorum İl Temsilcisi ve Sağlık-Sen Şube Başkanı Ahmet Saatçi, 28 Şubat dönemine ilişkin açılan davada karar aşamasına gelindiğini belirterek, 28 Şubat'ın hesabının tüm yönleriyle verilmesi gerektiğini belirtti.

28 Şubat'ın Hesabının Tüm Yönleriyle Verilmesi Gerekir
Memur-Sen Çorum İl Temsilcisi ve Sağlık-Sen Şube Başkanı Ahmet Saatçi, 28 Şubat dönemine ilişkin açılan davada karar aşamasına gelindiğini belirterek, 28 Şubat'ın hesabının tüm yönleriyle verilmesi gerektiğini belirtti.

Saatçi, yaptığı yazılı açıklamada, tarihe kara bir leke olarak geçen 28 Şubat darbesinin ülkeye maliyetinin 381 milyar dolar olduğunu, 46 milyar doların bankalardan hortumlandığını ve kartel medyasına darbe sürecinde 428 milyon dolar aktarıldığını dile getirdi.

O dönemin sosyolojisini çok iyi tahlil etmek gerektiğini dile getiren Saatçi, şunları kaydetti:

"Söz konusu süreçte sipariş haberlerle, atılan manşetlerle toplumu sindirme operasyonu ve 28 Şubat sürecinde özellikle kamu görevlilerine karşı ağır yaptırım ve sindirme hareketleri yapıldı. Özellikle sivil toplum örgütü temsilcileri, hakimler ve kamu görevlilerinin Genelkurmay Karargahına çağrılarak bir dizi talimat verildi. O dönemde brifing adı altında talimat verilen hakim sayısı 400'dür."

Saatçi, Türkiye'de 28 Şubat'ta millet iradesine "rot balans" yapıldığını belirterek, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Tıpkı yargı mensuplarına brifing vererek onları talimatlandırdıkları, tıpkı üniversitelere talimat vererek rektörleri hareketlendirdikleri gibi o dönem, toplumun bütün katmanlarını bu sürecin içine talimatla katma gibi bir aymazlık yapıldı. 28 Şubat davasında karar aşamasına gelindi. Davanın görülüş şekli, kapsayış biçimi üzerinde tartışmamız var. Bu konuda itirazlarımız var çünkü 28 Şubat'ı eğer mağduriyetlerin göz ardı edilerek, 'geçmişte kaldı, pardon denildi' denilerek okuyacak olursak, bu ülkede darbe sistematiği asla yok olmaz. 28 Şubat'ın hesabının tüm yönleriyle verilmesi gerekir. Sivil kuruluşundan medya ayağına, sufle vereninden sahaya sürenine, dolayısıyla bizzat bu işi karargahta yönetenlerinden alana uygulanmasını sağlayanlara, bileşenlerinin tamamına ilişkin bir çalışmanın yapılması gerekiyor."

Ahmet Saatçi, mağduriyetlerin giderilmesi noktasında AK Parti hükümetinin attığı kıymetli adımlar bulunduğunu ancak hala haklarını elde etmek için mücadelelerini sürdürenlerin bulunduğunu sözlerine ekledi.6 Büyükşehirde Yapılan Ankette Dikkat Çeken Sonuçlar Yeni Zelanda'da Mezarlıkta Görev Yapan Kadın Polisten Anlamlı Hareket Venezuela Devlet Başkanı Maduro'dan Müslümanlığa Yeşil Işık!