65. Uluslararası Berlin Film Festivali - Son Dakika

65. Uluslararası Berlin Film Festivali

Almanya'nın başkenti Berlin devam eden 65. Uluslararası Film Festivali (Berlinale) kapsamında yönetmen Wim Wenders'e, "Onur" ödülü verildi.

65. Uluslararası Berlin Film Festivali, System.String[]

Almanya'nın başkenti Berlin devam eden 65. Uluslararası Film Festivali (Berlinale) kapsamında yönetmen Wim Wenders'e, "Onur" ödülü verildi.

Wenders, Berlinale Palast'daki sinemada düzenlenen törende, ödülünü festivalin direktörü Dieter Kosslick'ten aldı.

Brezilyalı yönetmen Walter Salles, ödül verilmeden önce yaptığı konuşmada, Wenders'in, "tüm zamanların en iyi yönetmenlerinden biri" olduğunu belirterek, "Wim Wenders bize sinema yapma konusunda sadece ahlaki pusulayı değil, aynı zamanda estetik ve içerik pusulasını da öğretti" dedi.

Wenders de ödülü aldıktan sonra Kosslick'e, yönettiği filmlerde rol alanlara, birlikte çalıştığı kişilere, kendisine yardımcı ve destek olan herkese teşekkür etti.

Wenders, tören öncesinde düzenlenen basın toplantısında da bir komedi filmi çekmeyi hayal ettiğini söyledi. "Şimdiye kadar cesaret edemedim ve bunu yapamayacağımı düşündüm" diyen Wenders, "Yapabileceğin en zor iş odur. Ancak belki bu arada yeterince yaşlı ve deneyimli oldum" değerlendirmesinde bulundu.

Festival Direktörü Dieter Kosslick de Wenders ile saygın ve çağdaş bir yönetmeni onurlandırdıklarını belirterek, Alman yönetmenin, film yapımcısı, fotoğraf sanatçısı ve yazar olarak çok yönlü çalışmalarıyla insanların film hafızasını şekillendirdiğini ifade etti.

Törene, kültürden sorumlu Devlet Bakanı Monika Grütters, "Die Toten Hosen" müzik grubunun üyeleri, Wenders'in filmlerinde yer alan bazı oyuncular, arkadaşları ve çok sayıda davetli katıldı.

Berlinale kampsamında bu yıl Wenders'in 10 filmi gösteriliyor.

Berlinale'de bu yıl yarışma dışı gösterimi yapılan, "Every Thing Will be Fine" adlı üç boyutlu filmin yönetmeni Wenders, " Paris, Teksas", "Der Himmel über Berlin", "The Million Dollar Hotel" gibi filmler için uluslararası alanda ödüller almış, son olarak "The Salt of the Earth" filmi Oscar'a aday gösterilmişti.


Son Dakika

Beyrut'u kana bulayan patlamanın neden bu kadar şiddetli olduğu netleşti Koronavirüsün karanlık bir yönü ortaya çıktı! Hastaların yarısından fazlası psikiyatrik rahatsızlık yaşıyor Son Dakika: Beyrut patlamasını terör örgütü DEAŞ üstlendi Fenerbahçe'nin görüştüğü Erol Bulut, İstanbul'a geldiği sırada eşi uçakta fenalaştı Duygu Özaslan, yeni sevgilisiyle fotoğraf paylaşmadan duramıyor Annelerinin araçta bıraktığı 2 çocuğu kaçırmaya kalkışan şüpheli, yakalandı Son Dakika: İçişleri Bakanlığı 81 il valiliğine "Kovid-19 tedbirleri" konulu ek genelge gönderdi Hastanenin "erkek" dediği bebek evde kız çıktı Lübnan'daki korkunç patlama anının görüntüleri ortaya çıktı! Atom bombasını andırdı Son Dakika: Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta büyük patlama: 70 kişi hayatını kaybetti, 3700 yaralı var Marmaray'da bir kişi, trenin önüne atlayarak canına kıydı "Koronavirüse iyi geliyor" diyerek ürün tanıtan ünlülere ceza yağdı İçişleri Bakanlığı, halı sahaların bugün itibarıyla açılacağı iddialarını yalanladı Menderes'teki orman yangınıyla ilgili gözaltına alınan piknikçi tutuklandı Malatya'daki depremde meydana gelen doğa olayı korkuttu