9. Kocaeli Kitap Fuar'ında Batı-Türkiye ve İslam Konuşuldu - Son Dakika

9. Kocaeli Kitap Fuar'ında Batı-Türkiye ve İslam Konuşuldu

20.05.2017 14:44
9. Kocaeli Kitap Fuar'ında Batı-Türkiye ve İslam Konuşuldu, System.String[]

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından gerçekleştirilen 9.Kitap Fuarı kapsamında Karamürsel Alp Konferans Salonunda Abdülkadir Turan Batı-Türkiye ve İslam konulu konferans verdi.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından gerçekleştirilen 9.Kitap Fuarı kapsamında Karamürsel Alp Konferans Salonunda Abdülkadir Turan Batı- Türkiye ve İslam konulu konferans verdi.

'Batının bizimle ilgili yenememe, esir edememe ve köleleştirememe gibi kompleksleri var' sözleriyle söyleşisine başlayan Abdülkadir Turan, "18. yüzyılda artık üretmeyi bırakıp, kaynaklarımızdan uzaklaşarak batıdan ne alabiliriz derdine düşmeye başladık. 1830'lu yıllardan sonra batıya benzeyerek batıdan korunmayı denedik, ilk olarak kıyafet ve eğitimde benzemeye başladık. Herkes batıya teslim oldu" dedi.

Batı'nın oynadığı oyunlara değinen Turan, "Biz İbrahim Şinasi'yi Avrupa'ya maliye öğrenmesi için gönderdik. O ise yazar ve sosyal mühendis olarak geri döndü ve batılılaşma sürecini başlattı. Bundan sonra da doğrudan bizim aile yapımıza bir eleştirisel dönem başladı. O dönemin tiyatro oyunları bile buna örnek olabilir. Biz uzun bir süre batıya benzeyerek batının şerrinden korunacağımıza inandık. İlmi haçlı seferleri sırasında bizden nuru aldı nara çevirdi" diyerek sözlerini tamamladı. - KOCAELİ

9. Kocaeli Kitap Fuar'ında Batı-Türkiye ve İslam Konuşuldu
9. Kocaeli Kitap Fuar'ında Batı-Türkiye ve İslam Konuşuldu

- Kaynak: İHA

Son Dakika Yerel 9. Kocaeli Kitap Fuar'ında Batı-Türkiye ve İslam Konuşuldu - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

Deprem anında küçük kızın duası izleyenlerin boğazını düğümledi: Allah'ım lütfen Allah'ım Son Dakika: İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, tüm ailesiyle birlikte koronavirüse yakalandı Yanan aracın içinde bebeğinin de olduğunu öğrenen temizlik işçisi anne, sinir krizi geçirdi Kaybolan ineğini, kalçasına balta saplanmış olarak bulundu Şarkıcı Doğuş'tan kan donduran itiraflar: Birini öldürmeye teşebbüs ettim Bakan Pakdemirli'den Buse Hasdemir itirafı: Nasıl çıkartacağız bu kızı dedim Cumhurbaşkanı Erdoğan onayladı: 39 milyon konut için değer takip sistemi geliyor Kızını arayıp "Cesetleri alın" diyen baba, eşini öldürüp aynı silahla hayatına son verdi