Son Dakika Haberleri: ABD Savunma Bakanı'ndan Türkiye'ye PKK Mektubu!

ABD Savunma Bakanı'ndan Türkiye'ye PKK Mektubu!

5 ay önce

ABD Savunma Bakanı Jim Mattis'in geçen hafta Türkye'ye PYD/PKK'ya sağlanan silahlarla ilgili detaylı bir mektup yolladığı ve önümüzdeki hafta Avrupa'da Milli Savunma Bakanı Fikri Işık ile görüşeceği açıklandı.

ABD Genelkurmay Başkanı Orgeneral Joseph Dunford,  ABD Savunma Bakanı Jim Mattis'in önümüzdeki hafta  Avrupa'da Milli Savunma Bakanı Fikri Işık ile görüşeceğini ve Mattis'in geçen perşembe günü de Işık'a PYD/PKK'ya sağlanan silahlarla ilgili detaylı bir mektup yolladığını açıkladı.

"PKK'YA VERİLEN SİLAHLAR" SORUSUNA CEVAP VEREMEDİ

Washington'da Ulusal Basın Kulübünün öğle yemeğine katılan Dunford, PYD/PKK'ya verilen silahlar ve bu hususta  Ankara'nın tepkisine yönelik açıklamalarda bulundu.

Dunford, "ABD,  Türkiye'nin terör örgütü olarak gördüğü Kürt gruplara binlerce hafif ve ağır silah veriyor. Bu silahların DEAŞ ile mücadeleden sonra 65 yıllık NATO ortağınıza dönmeyeceğini nasıl temin ediyorsunuz?" şeklindeki bir soruya,  ABD'nin  Türkiye ile stratejik ilişkilerini devam etmeye odaklanmış olduğunu belirtti.

"YAPTIKLARIMIZI RUTİN BİR ŞEKİLDE RAPOR EDİYORUZ"

Son 12 ay içerisinde  Türkiye'ye dokuz kez seyahat ettiğini ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral  Hulusi Akar ile son bir yıl içerisinde 15 defadan fazla görüştüğünü aktaran Dunford şöyle devam etti:

"Biz onlara (DEAŞ'a karşı) operasyonumuzun kilit unsurlarından birinin, görevimizi  Türkiye ile ilişkilerimizi bozmadan tamamlamak olduğunu aktardık. Dolayısıyla Türklerle masaya oturduk ve kaygılarını gidermek için çok sıkı bir çerçeve hazırladık. Raporlama konusunda şeffafız. Yaptıklarımızı onlara tam olarak rutin bir şekilde rapor ediyoruz. Verdiğimiz silah tipleri ile ilgili şeffafız ve  Suriye Demokratik Güçlerine (SDG) verdiğimizi silahların sadece ve sadece  Rakka operasyonu için verildiğini ve  Türkiye'ye geçmeyeceğini denetlemek üzere mekanizmalar kurduk. Dolayısıyla bu konu bizim için oldukça önemli ve stratejik bir konu. Bunun farkındayız."

PYD/PKK'ya verilen silahlar konusunda Bakan Mattis ve Bakan Işık arasında görüşmelerin söz konusu olduğunu aktaran Dunford, kendisinin de Orgeneral  Hulusi Akar ile rutin bir şekilde görüştüğünü vurguladı.

ÖNÜMÜZDEKI HAFTA GÖRÜŞECEKLER

Dunford, "Bakan Mattis önümüzdeki hafta  Avrupa'da Türk mevkidaşı ile bir kez daha görüşecek ve bu konu üzerinden tekrar geçecek. Geçen perşembe günü de Türk mevkidaşına rutin bilgi vermek amacıyla detaylı bir mektup yazdı." dedi.

Dunford ayrıca,  ABD'nin  Avrupa Kuvvetleri Komutanlığı ile Merkez Kuvvetler Komutanlığının  Ankara'daki temsilcilerinin de  Türkiye'nin kaygılarını azaltmak üzere mevkidaşları ile çok sıkı bir temas halinde olduğunu kaydetti.


Bonzai İçen Şoför, Direksiyon Başında Kendinden Geçti Firuz Kanatlı'nın Tabutundaki Kabe Örtüsü, Dikkatlerden Kaçmadı
Bekir Bozdağ'dan Korkutan Açıklama: 2019'a Kadar Pek Çok Kirli Operasyona Şahit Olacağız