Son Dakika Haberleri: ABD Basını, Trump'ın Medyaya Yönelik Saldırılarına Karşı Kınama Kampanyası Başlattı
BBC

ABD Basını, Trump'ın Medyaya Yönelik Saldırılarına Karşı Kınama Kampanyası Başlattı

7 ay önce

ABD'de 300'den fazla medya kuruluşu, Başkan Donald Trump'ın medyaya yönelik saldırılarına karşı koymak amacıyla bir özgür basın kampanyası başlattı. Yerel basının başlattığı kınama hareketi dünya basınında da karşılık buldu.

ABD'de 300'den fazla haber kuruluşu, Başkan Donald Trump'ın saldırılarına karşı koymak amacıyla bir özgür basın kampanyası başlattı. Boston Globe gazetesinin medyaya yönelik saldırılara karşı #EnemyOfNone (kimsenin düşmanı değil) etiketiyle başlattığı kampanyaya İngiliz Guardian gazetesinden destek geldi.

KINAMA HAREKETİNİ BAŞLATTI

ABD'de yerel Boston Globe gazetesi, geçen hafta Trump'ın medyaya yönelik giriştiği "kirli savaşa" karşı #EnemyOfNone (kimsenin düşmanı değil) etiketiyle ülke çapında bir kınama hareketi başlatılması çağrısında bulunmuştu.

Trump medyada yer alan bazı haberleri "sahte haber" diye nitelemiş ve gazetecilere "halk düşmanı" diyerek saldırmıştı. Boston Globe'un başyazısında "yönetimin basına yönelik saldırılarının tehlikelerinden" bahsedildi ve diğer gazetelere de aynısını yapma çağrısında bulunuldu.

DÜNYA BASINI DA DESTEK VERDİ

Birçok ulusal ve yerel gazeteyle birlikte İngiliz Guardian gazetesi de çağrıya yanıt verdiklerini duyurdu.

Guardian'ın başyazısında Trump'ın "basının yaptığı işin altını oymak, gayrımeşru kılmak ve hatta tehlikeye atmak için hesaplı ve tutarlı bir politikaya sahip gibi görünen ilk başkan olduğu" belirtildi.

TRUMP'IN SALDIRILARI BÜYÜK TEHLİKE

New York Times da "Özgür basının size ihtiyacı var" başlıklı yazıda Trump'ın saldırılarını "demokrasinin can damarı için tehlike" diye tanımlarken, diğer gazetelerin yazdıklarından alıntılara yer verdi.

Boston Globe ise "Gazeteciler düşman değil" başlıklı yazısında, özgür basının 200 yıldan uzun süredir başlıca Amerikan ilkelerinden biri olduğu söylenirken, "Bugün bu ciddi bir tehdit altında" denildi ve ABD Başkanı'nın basına muamelesinin "dünya genelindeki despotlara kaygı uyandıran bir işaret verdiği" belirtildi.

Trump'ın kızı Ivanka, babasının medyaya yönelik saldırılarına mesafeli dururken, Beyaz Saray Sözcüsü Sarah Saunders, medyanın halkın düşmanı olmadığını söylemeyi reddetti.

BBCArkadaşlarıyla İddiaya Giren Rizeli Genç, İnşaat Demirinden ATV Yaptı İşsizlikten Bunalıp İntihar Eden Vatandaşın Bıraktığı Not Yürek Dağladı

"İntiharımızdan Kimse Sorumlu Değildir" Dedikten Sonra İmam ve Eşi Ölü Bulundu