Son Dakika Haberleri: ABD'nin Ardından İsrail de UNESCO'dan Çekiliyor!

ABD'nin Ardından İsrail de UNESCO'dan Çekiliyor!

8 gün önce

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, ABD'nin ardından ülkesinin de Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü UNESCO'dan çekileceğini açıkladı.

İsrail Başbakanı  Binyamin Netanyahu,  ABD'nin ardından ülkesinin de  Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütünden (UNESCO) çekileceğini açıkladı.

NETAHYAHU'DAN "ÇEKİLMEK İÇİN HAZIRLIK YAPIN" TALİMATI

Netanyahu, yaptığı yazılı açılamada, Dışişleri Bakanlığına "ABD'nin kararına paralel olarak UNESCO'dan çekilmek için hazırlık yapılması" talimatı verdiğini belirtti.

"ABD'NİN ÇEKİLME KARARI CESUR VE ETİK"

ABD'nin UNESCO'dan çekilme kararını "cesur ve etik" olarak niteleyen  Netanyahu, bunun gerekçesinin ise kurumun "tarihi korumak yerine tahrip eden absürt bir tiyatroya dönüşmesi" olduğunu savundu.

ABD, İSRAİL KARŞITLIĞI YÜZÜNDEN UNESCO'DAN AYRILMIŞTI

ABD  Dışişleri Bakanlığı, UNESCO'dan " İsrail karşıtı tutumu" ve "yapısal reform ihtiyacı" nedeniyle ayrıldığını açıklamıştı.

Bakanlık açıklamasında, "12 Ekim 2017'de  Dışişleri Bakanlığı,  ABD'nin UNESCO'dan geri çekilme ve kurumda daimi gözlemci statüsünde olma kararını, UNESCO Genel Direktörü  Irina Bokova'ya iletmiştir. Bu, kolaylıkla alınan bir karar değildir. UNESCO'daki  İsrail karşıtı tutumun devam etmesi ve kurumdaki yapısal reform ihtiyacı gibi  ABD'nin taşıdığı endişelerin bir yansımasıdır." ifadelerine yer verilmişti.


Apple, Chicago'da Çatısı MacBook Şeklinde Mağaza Açtı ABD, Yaptırımları İhlal Eden Türk Bankalarına Ceza Kesecek
Sharon Stone, 25 Yıl Sonra Kendisini Meşhur Eden Oturuşu Yaptı Skandal Posteri Yarım Ağız Kınayan ABD'den Yeni Açıklama: Öcalan Saygı Görmeye Değer Bir Şahsiyet Değil