Akdeniz'de Fetih Gecesi Kutlamaları - Son Dakika

Akdeniz'de Fetih Gecesi Kutlamaları

01.01.2012 13:32
Akdeniz'de Fetih Gecesi Kutlamaları, System.String[]

Akif ARICI- Murat ARISOY- Mehmet ERÇAKIR- Onur ÖZKANAntalya- AfyonKARAHİSAR- Isparta- Burdur, (DHA) - ANADOLU Gençlik Derneği tarafından Antalya, Afyonkarahisar, Isparta ve Burdur'da düzenlenen 'Mekke'nin Fethi Gecesi' kutlamalarına binlerce kişi katıldı.

Akif ARICI- Murat ARISOY- Mehmet ERÇAKIR- Onur ÖZKANAntalya- AfyonKARAHİSAR- Isparta- Burdur, (DHA) - ANADOLU Gençlik Derneği tarafından Antalya, Afyonkarahisar, Isparta ve Burdur'da düzenlenen 'Mekke'nin Fethi Gecesi' kutlamalarına binlerce kişi katıldı. Antalya'daki kutlamada, 3 kişiye çekilişle umre ziyareti hediye edildi.

Antalya'da düzenlenen Fetih Gecesi kutlamaları, Dilek Sabancı Spor Merkezi'nde yapıldı. Yaklaşık 7 bin kişinin katıldığı gecenin açılış konuşmasını, Anadolu Gençlik Derneği Antalya Şube Başkanı Ahmet Pişirici yaptı. Daha sonra kürsüye çıkan ilahiyatçı Mevlüt Özcan, Rahmetli Prof.Dr. Necmettin Erbakan hocamız derdi ki, 'Bir milletin asıl gücü topu, tüfeği, tankı değildir. Bir milletin asıl gücü imanıdır, dinidir.' Sizler de hocamızın belirttiği güçlü bir imana sahip olun, inancınızdan şaşmayın inşallah dedi.

Mekke'nin Fethi'ni anlatan sinevizyon gösterisi ardından çocuk hafız Muhammed Mehdi Perhizkar, İranlı Kasımi ve Türk Hafız Mehmet Yıldız, Kuran okudu. Gece boyu konuklara verilen numaraların ardından, çekilişle 3 kişiye umre ziyareti hediye edildi.

Afyonkarahisar'da düzenlenen Fetih Gecesi kutlaması, Anadolu Gençlik Derneği Rehberlik ve Araştırma Merkezi'nde yapıldı. Ali Yasir Çalık'ın Kuran okumasıyla başlayan gecede Anadolu Gençlik Derneği Afyonkarahisar Şube Başkanı Ali Türkaslan bir konuşma yaptı. Yılbaşı gecesinde Mekke'nin fethinin kutlanmasının önemine dikkat çeken Türkaslan, şöyle dedi

Biz bugünü kutlamasak, bu insanlar nerede olacaklardı Bir insanın yılbaşından arınmış şekilde bizim programımıza katılması bizi onurlandırıyor. Onları zerre kadar günahtan arındırıyorsak bizlere ne mutlu. Neden yılbaşını kutlamıyoruz Müslümanlar'ın cuma namazı var, bayram namazlarında hep beraber toparlanıyoruz. Bayramlarımızda hep beraber bir araya geliyoruz. Müslüman olmayan topluluklar bizim bu bayramlarımıza katılıyorlar mı Hayır. Biz neden onların etkinliklerini kutlayalım, onların yolundan gidelim de çocuklarımızı ve gelecek nesillerimizi bu tehlike ile başbaşa bırakalım.

Gece ilahilerin okunması ve dualar edilmesiyle son buldu.

CAMİDE KUTLANDI

Isparta'da düzenlenen Fetih Gecesi kutlaması, kent merkezindeki Kavaklı Camii'nde yapıldı. İlahiyatçı Mustafa Uz'un konuşmasının ardından Türkiye Kuranı Kerim okuma birincisi Mehmet Erarabacı, Türkiye ikincisi Enes Tıraşçı ile Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ) İlahiyat Fakültesi öğrencisi Abdullah Altun tarafından Kuran okundu. Saadet Partisi İl Başkanı Cevat Gencay, camideki ve dışarıdaki kalabalığa dikkat çekerek, Yapmacık yılbaşıları değil, böyle gerçekleri kutlamak gerekiyor. Mekke'nin fethi İslamın yeryüzünde hakim olması bakımından önemli. Bu tür programlarda milletin inancı ve kültürü hesap edilmeli. Halkın tercihleri yerine getirilmeli diye konuştu.

AKİF'İ ANDILAR

Burdur'da da Anadolu Gençlik Derneği tarafından 'Mekke'nin Fethi ve Mehmet Akif Ersoy'u Anma Gecesi' düzenlendi. Belediye Konferans ve Sergi Salonu'nda düzenlenen program, saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı. Çok sayıda vatandaşın katıldığı gecede, Kuranı Kerim okundu. Yaşları 3-5 arasında değişen 8 çocuk, İstiklal Marşı'nın 10 kıtasını ezbere okudu. İzleyicilerden büyük alkış alan çocuklar, 'Mekke' konulu oyunu sahneledi.

Anadolu Gençlik Deneği Burdur Şube Başkanı Musa Sayar, Her yıl 'Mekke'nin Fethi ve Mehmet Akif Ersoy'u Anma Gecesi' düzenliyoruz. Bu yıl da katılım çok fazla. Programa katılan kardeşlerimize teşekkür ediyoruz dedi.

Anadolu Gençlik Derneği üyesi Rafet Aydın ise Türkiye'nin Müslüman bir ülke olduğunu, böyle programların artarak devam etmesini istediklerini vurgularken, Yılbaşı kutlamalarını doğru bulmuyoruz. Bizim adet ve geleneklerimizde bu tür programlar, kutlamalar yok. Alternatif programlar istiyoruz diye konuştu.

(Tür: Yurt)

Akdeniz'de Fetih Gecesi Kutlamaları
Akdeniz'de Fetih Gecesi Kutlamaları
Akdeniz'de Fetih Gecesi Kutlamaları

- Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Akdeniz'de Fetih Gecesi Kutlamaları - Son Dakika


Son Dakika

FETÖ iddiası sonrası İYİ Partili Ümit Özdağ'ın ihracı için ilk adım atıldı Galatasaray, evinde ilk kez Alanyaspor'a yenildi Sağlık Bakanlığı, çelişki sonrası koronavirüs tablosunu değiştirdi! Yeni hasta sayısı 2 bini aştı Alanyasporlu futbolcuların penaltı beklediği pozisyonda hakemin verdiği karar sosyal medyada tepki gördü ABD, Karabağ savaşına dahil oldu! Pompeo, Azerbaycan ve Ermenistan Dışişleri Bakanlarını ülkesine davet etti Suudi Arabistan'da Türk mallarına boykota ülkenin en büyük süpermarket zinciri de katıldı "Saplantılı" aşığı tarafından katledilen Hazal Tektaş'ın son görüntüleri ortaya çıktı Koronavirüs sonrası nüfusu iki kat artan Muğla'da arazi fiyatları dörde katlandı