Erdoğan'ın açıkladığı destek paketine iş dünyasından ilk yorum - Son Dakika

Erdoğan'ın açıkladığı destek paketine iş dünyasından ilk yorum

17.05.2021 20:53

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kabine toplantısının ardından açıkladığı destek paketine iş dünyasından ilk yorum geldi. Ankara Ticaret Odası Başkanı Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran, desteklerin topluma refah olarak döneceğini söyledi. Baran'ın yanı sıra İstanbul Ticaret Odası Başkanı Şekib Avdagiç ve Asrın İşadamları Derneği (ASRİAD) Genel Başkanı Adnan Danışman da destek paketi hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kabine toplantısının ardından esnaflarla ilgili merakla beklenen gelişmeleri duyurdu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, esnaflara iki ayrı grupta destek verileceğini belirterek, ilk grupta yer alan meslek gruplarına bir sefere mahsus 3 bin lira, ikinci grupta yer alan meslek gruplarına ise yine bir sefere mahsus 5 bin lira destek verileceğini açıkladı.

3 BİN LİRA VE 5 BİN LİRA DESTEK VERİLECEK ESNAFLAR

5 bin lira destek verilecek grupta kahvehaneler, kafeler, çay bahçeleri, okul personel servisleri, düğün salonları, öğrenci yurtları, hamamlar, kırtasiyeler, internet kafeleri ve lunaparklar yer alırken, 3 bin lira destek verilecek grupta ise seyyar satıcılar, sıhhi tesisatçılar, hırdavatçılar, müzisyenler, oto yıkamacılar, kuru temizlemeciler, oyuncakçılar, kozmetikçiler, camcılar, çilingirciler, bakırcılar, kalaycılar, ayakkabıcılar, konfeksiyoncular, zücaciyeciler, tuhafiyeciler ve kurs işletmeleri yer aldı.

Erdoğan, açıklamalarının devamında "1 milyon 384 binden fazla esnaf ve sanatkarımıza toplamda 4 milyar 622 milyon liralık kaynağı karşılıksız olarak veriyoruz" dedi.

DESTEK PAKETİNE İLK YORUM

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanan destek paketine iş dünyasından ilk yorum ise Ankara Ticaret Odası Başkanı Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran'dan geldi.

"ÜYELERİMİZ İÇİN UMUT OLDU"

Baran, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın esnafa yönelik açıkladığı yeni destek paketini değerlendirdi.

Destek paketinin, üyeleri için umut olduğunu söyleyen Baran, "Kapanma sürecinde hizmet sektörü çatısı altındaki işletmelerimiz tarifi güç sıkıntılar yaşadı. Bugün açıklanan destekler üyelerimiz için umut oldu. Temennimiz bu sürecin bir daha kapanma olmayacak şekilde devam etmesi ve tüm işletmelerimizin aktif olarak faaliyetlerini sürdürmesidir" dedi.

"TOPLUMA REFAH OLARAK GERİ DÖNECEK"

Baran, üyelerinin ihtiyaç duyduğu finansman desteği adımlarının atılacağı bilgisini veren Cumhurbaşkanı Erdoğan'a, Hazine ve Maliye Bakanı Lütfü Elvan'a ve Ticaret Bakanı Mehmet Muş'a teşekkürlerini aktararak, "Ticari hayatın normalleşmesine ilişkin verilen tüm destekler, ekonomik hayatımızda yerini bulacak, topluma refah olarak geri dönecektir" diye konuştu.

"İŞ DÜNYAMIZA MORAL VEREN BİR HABER OLMUŞTUR"

ATO Başkanı Baran'ın ardından İstanbul Ticaret Odası Başkanı Şekib Avdagiç de destek paketi hakkında açıklamalarda bulundu. Avdagiç, paketin iş dünyasına moral verdiğini belirterek, "Daha önce İTO olarak gündeme taşıdığımız gibi, yeni bir banka kredi sürecine ihtiyaç vardı. Yeni destek ve kredilerin yanı sıra, mevcut kredilerde de bir yapılandırma bekliyoruz. Salgından zarar gören küçük işletmelerimize verilecek toplam 4 milyar 622 milyon liralık hibe desteğinin de katkı sağlayacağını düşünüyoruz. Kapsamlı ve kısıtlayıcı tedbirlerin gündeme gelme ihtimalinin azalması da iş dünyamıza moral veren bir haber olmuştur. Şimdi kazanımlarımıza bir halel getirmeyecek şekilde, kademeli normalleşme takviminin 1 Haziran'dan sonra başlayacak ikinci etabına da kalan sürede en iyi şekilde hazırlanalım" dedi.

"NEFES OLACAK"

Asrın İşadamları Derneği (ASRİAD) Genel Başkanı Adnan Danışman ise, esnafa yönelik açıklanan yeni destek paketine ilişkin, "Benzer ülkelerde destek seviyelerinin çok daha yüksek olduğunu görüyoruz. Ancak her şeye rağmen bu destekler esnafımıza nefes olacak" dedi.

Danışman, "Artık bundan böyle dünyamız kendi performansını ortaya koyacak fırsatların peşinden koşsun ve açıklarını kapatsın. İnşallah bundan sonra bu gelişmeleri konuşuruz" ifadelerini kullandı.

Erdoğan'ın açıkladığı destek paketine iş dünyasından ilk yorum
Son Dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan, esnafa destek paketini açıkladı! İşte 3 bin ve 5 bin lira destek alacak işletmeler

Kaynak: AA

Son Dakika Ekonomi Erdoğan'ın açıkladığı destek paketine iş dünyasından ilk yorum - Son Dakika Ekonomi


Son Dakika

Kartal'daki deprem büyük İstanbul depreminin habercisi mi? Uzman isimden rahatlatan ifadeler 16:15 Kartal'daki deprem büyük İstanbul depreminin habercisi mi? Uzman isimden rahatlatan ifadeler Şiddeti çok büyük olmayan İstanbul depremi neden bu kadar çok hissedildi? Yetkili isim, bu durumu derinliğe bağladı 15:56 Şiddeti çok büyük olmayan İstanbul depremi neden bu kadar çok hissedildi? Yetkili isim, bu durumu derinliğe bağladı Kaan Yıldırım'dan açıklama geldi! Hadise'nin yasak aşk iddiası için Ebru Gündeş'le konuştuğunu yalanladı 15:46 Kaan Yıldırım'dan açıklama geldi! Hadise'nin yasak aşk iddiası için Ebru Gündeş'le konuştuğunu yalanladı
A Haber spikeri İstanbul'u sallayan depreme canlı yayında yakalandı 15:29 A Haber spikeri İstanbul'u sallayan depreme canlı yayında yakalandı İstanbul'daki deprem sonrası vatandaşlar kendini sokağa attı 15:22 İstanbul'daki deprem sonrası vatandaşlar kendini sokağa attı MMA'de Fransız rakibini perişan eden Sabriye, bir ilki başardı! Survivor'daki halinden eser yok 15:04 MMA'de Fransız rakibini perişan eden Sabriye, bir ilki başardı! Survivor'daki halinden eser yok
Karayılan'ın etrafındakilere 14:45 Karayılan'ın etrafındakilere "Oğlum" diye tanıttığı PKK'nın kara kutusu itirafçı oldu İmamoğlu yönetimine Bakan Yanık'dan sert sözler: İSMEK markasını çöpe attılar çünkü taşıyacak vizyonları yok 14:04 İmamoğlu yönetimine Bakan Yanık'dan sert sözler: İSMEK markasını çöpe attılar çünkü taşıyacak vizyonları yok
Advertisement