Auschwitz Krokileri İsrail'e Nasıl Kaçırıldı - Son Dakika

Auschwitz Krokileri İsrail'e Nasıl Kaçırıldı

07.07.2016 09:37
Auschwitz Krokileri İsrail'e Nasıl Kaçırıldı, System.String[]

İBRANİCE Spitz online magazin sayfasına konuşan Kai Diekmann, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'dan kolay randevu almasını anlatırken, Auschwitz'in inşaat planı ve krokilerinin İsrail'e nasıl kaçırıldığı da anlaşıldı.

İBRANİCE Spitz online magazin sayfasına konuşan Kai Diekmann, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'dan kolay randevu almasını anlatırken, Auschwitz'in inşaat planı ve krokilerinin İsrail'e nasıl kaçırıldığı da anlaşıldı. Diekmann, Netanyahu ile yakın ilişkisinin 2009 yılına uzandığını ve Auschwitz'in belgelerini Netanyahu'ya vermesiyle başladığını söyledi. Tarihi belgelerin gizlice yurtdışına çıkarılmasıyla ilgili olayın perde arkası şöyle...

Springer Yayınevi, Heinrich Himmler'in imzasını taşıyan ve 1941'den itibaren Yahudilerin sistematik imhasını belgeleyen kampın tek örneği inşaat planlarını karaborsadan, açıklanmayan bir fiyatla satın aldı. Belgelerin gerçek olup olmadığını tespit ettirmek için Federal Arşiv Dairesi'ne inceletti. Daire, Springer Yayınevi'yle inceleme karşılığında belgelerin kendilerine geri verilmesini kararlaştırdı. Bild Gazetesi 2009'da 29 inşaat planı ve taslakları yayınladı ve ayrıca Springer binasında sergiledi.

NETANYAHU'YU ARAMAZLAR

Bu belgelerin aslında İsrail'e ait olduğunu düşünen Bild Yayıncısı Kai Diekmann, Almanya'dan nasıl çıkardığını şöyle anlattı: "Federal Arşiv Dairesi ve İçişleri Bakanlığı bize, 'Bu belgeler hükümetin malı. Bunu Almanya dışına çıkarmaya kalkışırsanız, sorun yaşarsınız. Sizi sınırda tutarız' dediler. İnşaat planı belgeleri tam bir sansasyondu. Bana göre bu belgeler İsrail'deki Soykırım Tarih Müzesi Yad Vashem'e aitti. Bu belgeleri sınır dışına çıkarması için sınırda aranmayacak birisi gerekiyordu. Bu da Başbakan Benyamin Netanyahu'ydu. Kendisine, 'Bu belgeleri size verebilmemiz için bizim sergimize gelir misiniz?' diye sordum..."

Kai Diekmann sergiyi ziyaret eden Başbakan Netanyahu'ya belgeleri teslim etti ve tarihi belgeler bu yolla İsrail'e kaçırıldı.

Auschwitz Krokileri İsrail'e Nasıl Kaçırıldı

Kaynak: Hürriyet

Son Dakika Güncel Auschwitz Krokileri İsrail'e Nasıl Kaçırıldı - Son Dakika


Son Dakika

Formula 1'de korkunç kaza! Romain Grosjean'ın aracı ikiye bölündü Manchester United'dan müthiş geri dönüş! Cavani takımını ipten aldı Babası sinir krizi geçirdi! 6'ncı kattan düşen 13 yaşındaki çocuk hayatını kaybetti Kadıköy'de bir gol daha! Meşin yuvarlak 3. kez ağlarla buluştu Tarla sürerken traktörden düşen sürücü, hayatını kaybetti Hezimete uğrayan Paşinyan'dan tarihi itiraf: Azerbaycan'la savaşacak gücümüz kalmadı Anıl Karaer'in top toplayıcı çocuğa doğru sert bir vuruş yaptı ve büyük tepki çekti 54 yaşında ringlere dönen Mike Tyson berabere kaldığı maçtan 156 milyon TL kazandı