Vücudunda unutulan kateter teli, 5 yıl sonra yapılan ameliyatla çıkarıldı - Son Dakika

Vücudunda unutulan kateter teli, 5 yıl sonra yapılan ameliyatla çıkarıldı

13.01.2021 12:35

Aydın'da bir vatandaş, idrarını yaparken hissettiği yanma şikayeti nedeniyle hastaneye gitti. Yapılan incelemeler sonucu vatandaşın 5 yıl önce geçirdiği ameliyat sonrasında vücudundan çıkarılması gereken kateter telinin unutularak taş kitlesi oluşturduğu tespit etildi. Talihsiz vatandaş, başarılı bir operasyonla tel ve taştan kurtuldu.

Kuyucak ilçesinde oturan 63 yaşındaki Hüseyin Yıldırım, idrar yaparken yanma şikayetiyle Nazilli'deki özel hastaneye başvurdu. Üroloji uzmanının yaptığı tetkiklerde, Yıldırım'ın vücudunda 28 santimetrelik kateter teli ve bunun ucunda oluşan 5 santimetre çapında taş kitlesi tespit edildi.

Yıldırım'ın vücudundaki tel ve taş, yaklaşık 2 saat süren operasyonla çıkarıldı.

"İLK KEZ BÖYLE BİR DURUMLA KARŞILAŞIYORUM"

Gazetecilere açıklama yapan doktor, 5 yıl önce başka bir hastanede gerçekleştirilen böbrek ameliyatı sırasında hastanın vücuduna kateter teli yerleştirildiğini öğrendiklerini belirterek, "Kateterin olağan tedavi sürecinde 1 ay sonra sökülmesi gerekiyor. 18 yıllık hekimim, ilk kez böyle bir durumla karşılaşıyorum." dedi.

"BİR SAĞLIK SORUNU KALMADI"

Çıkarılan maddelerin böbreğe zarar verdiğini anlatan Ayköse, "Zamanla kateterler idrardaki maddeleri kendi bünyelerine alarak taş haline gelir. Bu tip durumlarda açık cerrahi tedavisi daha güvenlidir. Mesaneyi açarak hem taşı hem de eş zamanlı olarak kateterin tamamını çıkardık. Hastamızı 2 gün misafir ettikten sonra evine uğurladık. Şu an oldukça sağlıklı, idrarla ilgili bir sorunu kalmadı." diye konuştu.

"BU KADAR BÜYÜK BİR TAŞI HİSSETMEMEM ÇOK İLGİNÇ"

Yıldırım ise vücuduna kateter takıldığını hatırlamadığını belirterek, "İçimde bu kadar büyük bir taşın varlığından haberdar olmamam çok ilginç. Ağrı veya acı hissetmedim, sadece idrar yanması şikayetim vardı. Doktor durumu izah edince çok şaşırdım" ifadelerini kullandı.

Vücudunda unutulan kateter teli, 5 yıl sonra yapılan ameliyatla çıkarıldı
Vücudunda unutulan kateter teli, 5 yıl sonra yapılan ameliyatla çıkarıldı

Kaynak: AA

Son Dakika Sağlık Vücudunda unutulan kateter teli, 5 yıl sonra yapılan ameliyatla çıkarıldı - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

Saldırıya uğrayan Selçuk Özdağ, kendisini arayan Cumhurbaşkanı Erdoğan'la görüşmesini anlattı: Neler oluyor diye sordu 30 metre yükseklikte asılı kalan aracın içindeki 2 kadın kurtarıldı Vatandaşları isyan ettiren durum: Dolar düştü ancak fiyatlar düşmüyor Türkiye'den Yunan Başpiskopos İeronimos'un İslam'ı hedef alan sözlerine sert tepki: Şiddetle kınıyoruz Metro raylarına atlayan çıplak adam, elektrik çarpması sonucu öldü Volkan Demirel'in eşi Zeynep, oyun havası eşliğinde spor yaptı Maddi sıkıntılar yaşayan Serdar Ortaç: Arabayı kardeşim aldı, benzini kız arkadaşım ödüyor Takdir toplayan hareket! Belediye başkanı, eline kürek alıp vatandaşın kapısındaki karı küredi