Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci'den hayvan barınağı açıklaması: Yerel yönetimlere ormanlık alanlardan yer tahsis ederek bu sorunu çözeceğiz - Son Dakika

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci'den hayvan barınağı açıklaması: Yerel yönetimlere ormanlık alanlardan yer tahsis ederek bu sorunu çözeceğiz

29.11.2022 12:47

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, İstanbul'daki hayvan barınağı sorununu yerel yönetimlere ormanlık alanlardan yer tahsis ederek çözeceklerini duyurdu. İstanbul'da pilot uygulamanın başlatıldığını söyleyen Kirişci, "Eğer karşılığı olursa ve bundan olumlu netice alabilirsek diğer iller için de benzer bir yol izleyeceğiz." şeklinde konuştu.

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında dün Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde yapılan Kabine Toplantısı sonrasında gazetecilerin sorularını yanıtladı. Kirişci, İstanbul'daki hayvan barınağı sorununu, yerel yönetimlere yer tahsis ederek çözeceklerini açıkladı.

İSTANBUL VALİLİĞİ İLE ÇALIŞMA BAŞLATILDI

Hayvan barınakları konusunda yer yoksunluğu bulunduğuna dikkati çeken Kirişci, sahipsiz hayvanlar için İstanbul Valiliği ile bir çalışma başlattıklarını dile getirdi.

"ORMANLIK ALANLARDAN YER VEREREK BU SORUNU ÇÖZECEĞİZ"

Açıklamalarında Kirişci, şunları söyledi: "Bu barınakların doğal hayata yakın olması gerekiyor. Biz, ormanlarımızdan yer vermeyi planlıyoruz. Yerel yönetimlere ormanlık alanlardan yer vererek İstanbul'un barınak sorununu gidereceğiz. Bir derneğe ya da gönüllülere veremeyiz ama belediyelere yer verebiliriz.

"İSTANBUL'DA PİLOT UYGULAMA BAŞLATTIK"

İstanbul'un 39 ilçesi için 30'ar dekarlık yerleri, yerel yönetimlerin doğal hayvan barınağı olarak kullanmalarını sağlayacağız. Süreci Valiliğimiz takip ediyor. İstanbul'da pilot uygulama olarak başlattık. Eğer karşılığı olursa ve bundan olumlu netice alabilirsek diğer iller için de benzer bir yol izleyeceğiz."

HAYVAN POPÜLASYONUN ARTIŞIYLA İLGİLİ ÇALIŞTAY DÜZENLENECEK

Gelecek günlerde şehirlerde sahipsiz hayvan popülasyonunun artışıyla ilgili bir çalıştay düzenleyeceklerini aktaran Kirişci, bu çalıştayda akademisyenlerin, uzmanların görüşleri alınarak bir yol haritası belirleneceğini söyledi.

Kaynak: AA
YORUMLAR (1)
500
Gıda ve Tarımsal Ürün Piyasaları İzleme ve Değerlendirme Komitesi toplandı Gıda ve Tarımsal Ürün Piyasaları İzleme ve Değerlendirme Komitesi toplandı Bakan Kirişci: 'Türkiye genelinde, kümülatif yağışlar ortalamasında azalma oldu' Bakan Kirişci: 'Türkiye genelinde, kümülatif yağışlar ortalamasında azalma oldu' Tarım ve Orman Bakanı Kirişci'den su konusunda uyarı Tarım ve Orman Bakanı Kirişci'den su konusunda uyarı

Son Dakika Güncel Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci'den hayvan barınağı açıklaması: Yerel yönetimlere ormanlık alanlardan yer tahsis ederek bu sorunu çözeceğiz - Son Dakika

Bu haber AA tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. AA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı AA kurumudur.

Advertisement