Son Dakika Haberleri: Bakan Zeybekçi 2017 Yılı İlk Çeyrek Büyüme Oranını Değerlendirdi

Bakan Zeybekçi 2017 Yılı İlk Çeyrek Büyüme Oranını Değerlendirdi

2 yıl önce

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, 2017’nin ilk çeyreğindeki büyüme rakamları ile ilgili "Birçok gelişmiş ülke ortalamasını geride bırakan bir performans ortaya koymuştur.

Bakan Zeybekçi 2017 Yılı İlk Çeyrek Büyüme Oranını Değerlendirdi, System.String[]
Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, 2017'nin ilk çeyreğindeki büyüme rakamları ile ilgili "Birçok gelişmiş ülke ortalamasını geride bırakan bir performans ortaya koymuştur. Ülkemiz 2017'nin birinci çeyreği itibariyle, resmi olarak verisi açıklanmış olan Avrupa Birliği üyelerinden 23 tanesinden daha hızlı büyümeyi başarmıştır" dedi.

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, 2017 yılının ilk çeyreğindeki ekonomik büyüme gerçekleşmesine ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan verilere göre Türkiye'nin 2017 yılının ilk çeyreğinde yüzde 5 oranında büyüdüğünü belirterek, "2016'da meydana gelen her türlü olumsuzluğa ve dışsal risk unsurlarına rağmen yılın tamamında yüzde 2,9 oranında büyüyerek sağlam bir performans gösteren ülkemiz, 2017'nin ilk çeyreğinde de büyüme trendini devam ettirdi. Geçen yıl yaşadığımız malum hadiselere rağmen G-20 ülkeleri arasında en hızlı büyüyen 4. ülke olmuştuk. Ayrıca AB üyesi tam 19 ülke bizden daha düşük büyüme oranlarına sahipti. Bu yılın ilk çeyreğinde göstermiş olduğumuz bu başarı da, hem hükümet olarak yoğun bir şekilde uygulamaya aldığımız yapısal reformlarımızın doğru sonuçlar vermekte olduğunu göstermiş, hem de 2017 yılında ekonomimizde arzu ettiğimiz atılımı gerçekleştirme yolunda bizlere ümit vermiştir" ifadelerini kullandı.

"2017'nin ilk çeyreği itibariyle ülkemiz, en hızlı büyüyen üçüncü G20 ülkesidir"

"2017'nin ilk çeyreğinde yüzde 5 düzeyinde bir büyüme oranı elde eden Türkiye, birçok gelişmiş ülke ortalamasını geride bırakan bir performans ortaya koymuştur" diyen Zeybekci, "Ülkemiz 2017'nin birinci çeyreği itibariyle, resmi olarak verisi açıklanmış olan Avrupa Birliği üyelerinden 23 tanesinden daha hızlı büyümeyi başarmıştır. Ülkemiz adı geçen dönemde hem Avrupa Birliği ortalamasının (yüzde 2,4) hem de Avro Bölgesi ortalamasının (yüzde 2,5) üzerinde büyümüştür. Benzer şekilde ekonomimiz G7 ülkeleri (yüzde 1,8) ile OECD ortalamasının (yüzde 2) üzerinde bir büyüme ortaya koymuştur. Henüz tüm ülkelerin rakamları kesinleşmemekle birlikte, öncül veriler ışığında ülkemiz, G20 ülkeleri arasında da mukayeseli olarak güçlü bir büyüme oranı yakalamış konumdadır. 2017'nin ilk çeyreği itibariyle ülkemiz, en hızlı büyüyen üçüncü G20 ülkesidir. Yılın ilk çeyreğinde ABD (yüzde 2), Japonya (yüzde 1,3), İngiltere (yüzde 0,6) ve Kanada (yüzde 2,3) gibi G20 ülkelerinden iyi bir performans kaydettik" açıklamasında bulundu.

"Net ihracatın büyümeye katkısının 2017'nin tamamı için pozitif gerçekleşmesini öngörüyoruz"

Hükümet olarak temel amaçlarının, Türkiye'yi daha fazla ihracatla büyüyen bir ekonomi modeline kalıcı olarak taşımak olduğunu vurgulayan Bakan Zeybekci, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Zira sürdürülebilir, kapsayıcı ve refah yaratan bir ekonomik büyümenin ancak bu surette mümkün olabileceğine inanıyoruz. Bu çerçevede ihracatımızı daha tasarım/yenilikçilik yoğun ve daha yüksek teknolojili bir kompozisyonla daha fazla sayıda pazarda artırabilmek için tüm imkanlarımızı seferber ediyoruz. Bu noktada hem Ekonomi Bakanlığı olarak yeni nesil ihracat destekleri konusunda bizim attığımız adımların, hem de en zorlu koşullarda dahi kendi rotasını çizmekte ustalaşmış ihracatçılarımızın emeklerinin karşılığını almaya başladık diyebiliriz. Nitekim yılın ilk çeyreğinde net ihracatın büyümeye katkısı 2,18 puan oldu. Geçtiğimiz yıl büyümemizin ana motoru olan iç talebin büyümeye katkısı ise ilk çeyrek itibariyle 5,05 puan oldu. İhracatımız 2016 yılı son çeyreğinden bu yana artış eğilimindedir. Dünya ticaretinde yaşanan canlanma ve özellikle AB pazarındaki ekonomik toparlanma ihracatımızı destekliyor. Ocak-Mayıs dönemi itibariyle ihracatımızda toplam yüzde 8,9 oranında artış kaydetmiş bulunuyoruz. Yılın sonuna geldiğimizde OVP hedefimiz olan 153,3 milyar dolara ulaşmayı, hatta tarihi yüksek seviyelere erişmeyi hedefliyoruz. Bavul ticaretini, hizmet ticaretini ve serbest bölgelerdeki işlem hacmini de dikkate alarak yaptığımız hesaplamaya göre, 2016 itibariyle 400 milyar doları aşan "gerçek/geniş" tanımlı ticaret hacmimizi daha da genişletecek, ihracatın ithalatı karşılama oranında yüzde 90'ın üzerine çıkıp tarihi düzeyleri göreceğiz. Mal ticaretimizdeki mevcut pozitif seyrin yılın geri kalanında da devam etmesi, ayrıca turizm sektörü başta olmak üzere hizmet ticaretinden elde ettiğimiz gelirlerin de toparlanması neticesinde, net ihracatın büyümeye katkısının 2017'nin tamamı için pozitif gerçekleşmesini öngörüyoruz".

"Küresel pazarlarda markalaşmayı destekleyici tedbirlerimizi kararlılıkla uyguluyor olacağız"

2017 yılının bir ihracat seferberliği ve atılım yılı olarak belirlendiğini hatırlatan Zeybekci, "Ülkemizin ihracat, üretim ve yatırım ekseninde kalkınıp küresel arenadaki saygınlığını kuvvetlendirmesi adına ihtiyaç duyulan her türlü politika kararını alacağız. Ekonomi Bakanlığı olarak yatırım ve iş yapma ortamını daha etkin kılma yolundaki çalışmalara katkı sunmayı sürdüreceğiz. Hem mal hem de hizmet ihracatı alanında, ihracatçı sayımızı artırıcı, mevcut ihracatçılarımızı daha kurumsal hale dönüştürücü, küresel pazarlarda markalaşmayı destekleyici tedbirlerimizi kararlılıkla uyguluyor olacağız. Siyasi ve ekonomik istikrardan aldığımız güçle, piyasa dostu reformlarımıza son sürat devam edecek, nihai hedefimiz olan "senelik yüzde 5'in üzerinde büyüme ve 1 milyondan fazla vatandaşımıza ek istihdam" seviyelerine emin adımlarla ilerleyeceğiz. 2017 yılının bu manada bizlere ciddi bir ivme sağlayacağına inanıyoruz. Nitekim sadece ihracat değil, sınai üretim ve doğrudan yatırımlar gibi kilit alanlarda da müspet gelişmelerin varlığına şahitlik ediyoruz" dedi.

"İhracat desteklerimiz ile yatırım teşvik araçlarımızın pozitif sonuçlarını görmeye başladık"

Bakan Zeybekci, açıklamasının devamında şunları kaydetti: "Yine bugün açıklanan ödemeler dengesi verilere göre, 2017 yılının ilk 4 aylık periyodunda ülkemize giriş yapan doğrudan yabancı yatırımların senelik bazda yüzde 2 artarak 3,6 milyar dolar olduğunu gördük. Bu tabloyu sene sonuna kadar daha da güçlendirecek, cari açık üretmeyen bir büyüme modeline doğru geçişimizi hızlandıracağız. Tüm bu faaliyetlerimizin temel felsefesini, özel sektör eliyle ihracatımızı daha fazla pazarda daha yenilikçi ürünlerle artırma, dış kaynak bağımlılığımızı azaltma oluşturacak. Ekonomi Bakanlığı olarak geçen sene hayata geçirdiğimiz ihracat desteklerimiz ile yatırım teşvik araçlarımızın pozitif sonuçlarını görmeye başladık. Bu görünümün yılın tümü için de sürmesini bekliyoruz". - ANKARAKomşuları Tarafından Şikayet Edilen Zanlı, Evine Gelen Polis Memurunu Bıçakladı Cemaatin İçinden Fırlayıp Papazı Bıçaklamaya Başladı! Dehşet Anları Kamerada Oyuncu Melisa Aslı Pamuk'un Adnan Oktar'ın Programına Konuk Olduğu Video Sosyal Medyayı Salladı