Son dakika haber | Bakü'nün kurtuluşunun 103. yılı dolayısıyla askeri geçit törenleri düzenlendi - Son Dakika

Son dakika haber | Bakü'nün kurtuluşunun 103. yılı dolayısıyla askeri geçit törenleri düzenlendi

15.09.2021 11:39

Son dakika haberler... Azerbaycan'ın başkenti Bakü'nün Kafkas İslam Ordusu tarafından Ermeni ve Bolşevik çetelerden kurtarılışının 103. yıl dönümü dolayısıyla ülkenin çeşitli kentlerinde yürüyüş ve törenler düzenlendi.

Azerbaycan'ın başkenti Bakü'nün Kafkas İslam Ordusu tarafından Ermeni ve Bolşevik çetelerden kurtarılışının 103. yıl dönümü dolayısıyla ülkenin çeşitli kentlerinde yürüyüş ve törenler düzenlendi.

Bakü Türk Şehitliği'nde düzenlenen törende İstiklal Marşı ve Azerbaycan Milli Marşı seslendirildi, savunma bakanlığı yetkilileri anıta çelenk bıraktı.

Tören sonrasında harp okulu öğrencileri ve subaylar ellerinde Türk ve Azerbaycan bayraklarıyla Bakü sokaklarında yürüyüş gerçekleştirdi.

Azerbaycan Savunma Bakanlığına bağlı askeri bando ekipleri, çeşitli marşlarla yürüyen katılımcılara eşlik etti.

Mehter marşlarının da seslendirildiği yürüyüşe büyük ilgi gösteren Bakülüler askerleri coşkuyla selamladı.

Bakü'nün yanı sıra Nahçıvan, Gence, Sumgayıt ve Şuşa şehirlerinde de askeri yürüyüşler gerçekleştirildi.

Bakü'nün kurtuluşu

Azerbaycan, 28 Mayıs 1918'de bağımsızlığını ilan ettikten sonra 4 Haziran 1918'de Osmanlı Devleti ile Batum'da anlaşma imzaladı. Anlaşma gereği Azerbaycan, Ermeni ve Bolşevik çetelerin işgaline karşı Osmanlı hükümetinden yardım istedi.

Dönemin Harbiye Nazırı Enver Paşa'nın 28 yaşındaki kardeşi Nuri Paşa'nın (Killigil) çabalarıyla kurulan Kafkas İslam Ordusu, Bakü ve Azerbaycan'ın diğer illerinin Ermeni ve Bolşevik çetelerden kurtarılması için görevlendirildi.

Kafkas İslam Ordusu, 15 Eylül 1918'de 30 saat süren şiddetli muharebelerden sonra Bakü'yü kurtardı. Bakü'de halkın coşkuyla karşıladığı Osmanlı askerleri, kentte geçit töreni düzenledi.

Kafkas İslam Ordusu, Bakü'nün kurtuluşu için yaptığı mücadelede bin 130 şehit verdi.

Son dakika haber | Bakü'nün kurtuluşunun 103. yılı dolayısıyla askeri geçit törenleri düzenlendi
Son dakika haber | Bakü'nün kurtuluşunun 103. yılı dolayısıyla askeri geçit törenleri düzenlendi
Son dakika haber | Bakü'nün kurtuluşunun 103. yılı dolayısıyla askeri geçit törenleri düzenlendi
Son dakika haber | Bakü'nün kurtuluşunun 103. yılı dolayısıyla askeri geçit törenleri düzenlendi

Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Son dakika haber | Bakü'nün kurtuluşunun 103. yılı dolayısıyla askeri geçit törenleri düzenlendi - Son Dakika


YORUMLAR
500

Son Dakika

Ümit Özat'tan olay yaratacak sözler! Daha önce Ali Koç'a kimse bu kadar sert yüklenmedi 23:33 Ümit Özat'tan olay yaratacak sözler! Daha önce Ali Koç'a kimse bu kadar sert yüklenmedi Ne çip krizi ne dolar kuru! İkinci el otomobil piyasasını 23:04 Ne çip krizi ne dolar kuru! İkinci el otomobil piyasasını "ayaklı galericiler" yükseltiyor Dışişleri Bakanlığı, Hollanda Büyükelçisi'nin sınır dışı edildiği iddialarını yalanladı 22:31 Dışişleri Bakanlığı, Hollanda Büyükelçisi'nin sınır dışı edildiği iddialarını yalanladı
Göztepe maçında Hamsik'ten olay hareket! Hakemin kart tercihi gündeme oturdu 20:52 Göztepe maçında Hamsik'ten olay hareket! Hakemin kart tercihi gündeme oturdu Yemek yemediği için babasının döverek öldürdüğü Elif'le ilgili korkunç detay! Ölmesini beklemiş 19:37 Yemek yemediği için babasının döverek öldürdüğü Elif'le ilgili korkunç detay! Ölmesini beklemiş Son yolculuğuna uğurlanan Kemal Kuruçay'ın cenazesine sanat camiasından az sayıda katılım 18:33 Son yolculuğuna uğurlanan Kemal Kuruçay'ın cenazesine sanat camiasından az sayıda katılım
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan üst üste gelen zamlar hakkında açıklama: Dünya ekonomisindeki bozulma Türkiye'yi de etkiledi 17:34 Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan üst üste gelen zamlar hakkında açıklama: Dünya ekonomisindeki bozulma Türkiye'yi de etkiledi Kız arkadaşını 2 kişiyle cinsel ilişkiye girdiğini gören erkek arkadaş dehşet saçtı 17:17 Kız arkadaşını 2 kişiyle cinsel ilişkiye girdiğini gören erkek arkadaş dehşet saçtı
Advertisement