Son Dakika Haberleri: Barzani'nin Referandumuna Destek Veren Kerkük Valisi, Görevden Alındı

Barzani'nin Referandumuna Destek Veren Kerkük Valisi, Görevden Alındı

3 ay önce

Barzani'nin yapacağı bağımsızlık referandumuna desteğini açıklayan Kerkük Valisi, Irak Başbakanı Haydar El İbadi'nin talebiyle görevinden alındı.

Irak Başbakanı Haydar el-İbadi'nin IKBY Başkanı  Mesut Barzani'nin 25  Eylül'de yapılacağını ilan ettiği referanduma desteğini açıklayan  Kerkük Valisi'nin görevden alınmasını talep etmesinin ardından sıcak gelişmeler yaşandı.  Irak Parlamentosu  Kerkük Valisi'ni görevden uzaklaştırma kararı aldı.  Kerkük Valisi, bağımsızlık referandumuna katılma kararı almıştı.

BARZANİ REFERANDUMU İLAN ETMİŞTİ

IKBY Başkanı  Mesut Barzani, 7 Haziran'da siyasi partilerle gerçekleştirdiği toplantı sonrasında, uzun süredir tartışılan bağımsızlık referandumunun 25  Eylül 2017'de yapılacağını ilan etmişti.

"Referanduma karşı olan her kesimin görüşüne saygı gösteriyoruz. Ancak çoğunlukla referandumu isteyenlere de saygı duyulmalıdır." diyen  Barzani, "Kerkük'te her zaman birlikte yaşam, barış ve kardeşlik kentin simgesi olarak kalmalıdır. Kimsenin,  Kerkük'ün güvenlik ve istikrarını bozmaya çalışmasına izin vermeyeceğiz. Kürdistan halkı barışçıl bir toplum olduğunu ispatlamıştır." diye konuşmuştu.

BARZANİ: KERKÜK HALKI KENDİ ELLERİYLE KADERİNİ TAYİN EDECEKTİR

Barzani, " Kerkük halkı kendi elleriyle kaderini tayin edecektir ve kaderinin tayin edilmesinin engellenmeye çalışılmasına da izin vermeyecektir." dedi.

IRAK BAŞBAKANI: SONUCU TANIMAYACAĞIZ

Irak Başbakanı Haydar el-İbadi, referandumun anayasaya aykırı olduğunu belirterek, sonucu tanımayacaklarını söylemişti.

Irak meclisi, salı günü IKBY'nin referandum girişimini reddederken,  Diyala ve Salahaddin vilayetlerindeki yerel yönetimlerde kendi sınırları dahilinde referandum yapılmasını kabul etmeyeceklerini bildirmişti.

Irak meclisi, yaptığı oylamada IKBY'nin 25  Eylül'de gerçekleştirmeyi planladığı "bağımsızlık referandumunu" reddetmişti.

Irak Başbakanı, Referanduma Destek Veren Kerkük Valisinin Görevden Alınmasını İstedi

Facebook'ta Paylaş! Twitter'da Paylaş! Whatsapp'da Paylaş!


50 Yıl Boyunca Fıstık ve Badem Ekecek Çiftçiye Bedava Tarla Verilecek "Benim de Çocuğum Var" Diyerek Kandırdı, 21 Gün Tecavüz Etti
Rasim Ozan Kütahyalı: Yaptığım Zevzeklikti, En Çok Boşnak Yemeklerini Severim