Son Dakika Haberleri: Başbakan Erdoğan ile Mesut Barzani Buluşması Dış Basında

Başbakan Erdoğan ile Mesut Barzani Buluşması Dış Basında

5 yıl önce

AFP, Diyarbakır'daki Erdoğan ile Barzani buluşmasının amacının hız kesen barış sürecine ivme kazandırmak olduğunu yazdı.

Başbakan Erdoğan ile Mesut Barzani Buluşması Dış Basında, System.String[]

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesut Barzani'nin Diyarbakır'daki tarihi buluşması dış basında da yer buldu.

İşte tarihi gelişmeyle ilgili uluslararası ajansların geçtiği haberler:

"AMAÇ BARIŞ SÜRECİNE HIZ KAZANDIRMAK"

AFP: Erdoğan Iraklı Kürt liderle barış görüşmelerini başlattı.

 Türkiye Başbakanı, Kuzey Irak liderini ilk kez Kürtlerin yoğun olarak yaşadığı topraklarda ağırladı. Bu ziyaretle, hız kesen barış sürecine ivme kazandırılması amaçlanıyor.
Ankara Barzani'nin Türkiye'deki Kürtler arasındaki saygın imajını, onları müzakere masasına tekrar oturtmak için bir şans olarak görüyor.

DİYARBAKIR BULUŞMASINDAN BÜTÜN DETAYLAR

"AYNI ENDİŞEYİ TAŞIYORLAR"

Reuters: Erdoğan ve Iraklı Kürt lider ilişkileri cesaretlendirmek istiyor.

Irak Kürdistanı'nın lideri 20 yıldan bu yana ilk kez Türkiye'nin güneydoğusunu ziyaret etti. Bu seyahatin, cansız barış sürecine destek olması ve Türkiye'nin sorunlu güney sınırlarındaki nüfuzunu artırması hedefleniyor.

Barzani'nin ziyareti yerel politikanın ötesinde de anlamlar taşıyor. Türkiye ve Irak Kürdistanı Suriye'deki Kürt milislerin giderek artan nüfuzu konusunda aynı endişeyi taşıyor.
Hababam Sınıfı Efsanesi, Genç Oyuncularla Yeniden Çekiliyor Balkona Kahve İçmeye Çıkan Oyuncu Blanca Blanco, Yarı Çıplak Paparazzilere Yakalandı
Rakipleri Zirve Yaparken Nazlı Çelik, Reytinglerde Dibi Gördü