Başbuğ'un Tutuklanmasına İtiraz Edildi - Son Dakika

Başbuğ'un Tutuklanmasına İtiraz Edildi

Başbuğ\'un Tutuklanmasına İtiraz Edildi
Son Güncelleme: 12.01.2012 16:14

Genelkurmay Eski Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ'un "İnternet Andıcı Soruşturması" kapsamında tutuklanmasına itiraz edildi.

Genelkurmay Eski Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ'un "İnternet Andıcı Soruşturması" kapsamında tutuklanmasına itiraz edildi. Dilekçesinde 12 Eylül referandumuyla 148. maddede yapılan değişlik nedeniyle Başbuğ'un Yüce Divan'da yargılanması gerektiğini ifade eden Avukat Sezer, görevsizlik kararı verilerek dosyanın soruşturma makamı olan Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderilmesini de talep etti.

Genelkurmay Eski Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ geçtiğimiz hafta Cuma günü hükümet aleyhine kara propaganda yapılması amacıyla kurulduğu iddia edilen internet siteleriyle ilgili yürütülen 'internet andıcına' yönelik soruşturma kapsamında "Silahlı terör örgütü yöneticisi olmak ve cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevlerini yapmasını kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüs etmek" suç iddiaları nedeniyle tutuklanmıştı.

Tutuklama kararına itiraz etmesi günlerdir beklenen Başbuğ'un avukatı İlkay Sezer bugün Beşiktaş'taki İstanbul Adliyesi'ne geldi. Tutuklama kararının 7. gününde itiraz eden Avukat Sezer, 20 sayfalık dilekçesini, öncelikle nöbetçi hakim Vedat Dalda'nın verdiği tutuklama kararını geri alınmasını talep etti. Avukat Sezer, bu talebinin kabul edilmemesi durumunda, tutuklama kararına itirazın değerlendirilmesi için dilekçenin İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi Heyetine verilmesini istedi.

YÜCE DİVan'A GÖNDERİLSİN

Dilekçesinde 12 Eylül referandumuyla 148. maddede yapılan değişlik nedeniyle Başbuğ'un Yüce Divan'da yargılanması gerektiğini ifade eden Sezer, görevsizlik kararı verilerek dosyanın soruşturma makamı olan Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderilmesini de talep etti. Dilekçede, tutuklama gerekçesi olarak gösterilen "kuvvetli suç şüphesi" ni doğuran bir neden olmadığına dikkat çeken Sezer, Başbuğ'a sorguda "cebir ve şiddete yönelik" soru sorulmadığını da kaydetti. Avukat Sezer, adliyede gazetecilere yaptığı açıklamada "Böyle bir suçlamanın yöneltilmiş olması O'na(İlker Başbuğ) son derece üzücü geldi" dedi. - İstanbul/ Beşiktas

Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Başbuğ'un Tutuklanmasına İtiraz Edildi - Son Dakika


Advertisement