Başkan Uğur, Güreşçilerle Bir Araya Geldi - Son Dakika

Başkan Uğur, Güreşçilerle Bir Araya Geldi

6 yıl önce

Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, Türkiye'nin tanınmış yağlı güreşçileri ile bir araya geldi.

Başkan Uğur, Güreşçilerle Bir Araya Geldi, System.String[]

Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, Türkiye'nin tanınmış yağlı güreşçileri ile bir araya geldi. Başkan Uğur, Kurtdere'de güreşçilere başarılar dilerken, Kurtdere'nin ikinci Kırkpınar olacağını söyledi.


Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur ve Karesi Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, Geleneksel Kurtdereli Yağlı Pehlivan Güreşleri ile ilgili hazırlık çalışmalarına başladı. Başkan Uğur ve Yılmaz'ın toplantısına aralarında 2011 yılında Avrupa Güreş Şampiyonası'nda, serbest stil 120 kiloda şampiyon olan Fatih Çakıroğlu ve 2013 yılı Kırkpınar Başpehlivanı İsmail Balaban ile çeşitli sıkletlerde güreşen 11 güreşçi katıldı. Başkan Uğur, Kurtdere'nin adını sadece yurt içinde değil, yurt dışında da duyurarak, en az Kırkpınar'da ki kadar çekişmeli güreşlerin tutulduğu meydan olacağını söyledi. Bunun için Edirne Belediye Başkanlığı ve Kırkpınar Güreş Komitesi ile görüş ve bilgi alışverişinde bulunduklarını belirten Edip Uğur, temaslar sonucunda, güreşlerin en iyi şekilde gerçekleşmesi için görüş birliğine varıldığını ifade etti. Edip Uğur, "Seçim döneminde de ifade etmiştik. Biz, Kurtdere'yi inşallah ikinci Kırkpınar yapacağız. Orayı, Kırkpınar ile rekabet eden bir er meydanı haline getirmeye söz vermiştik, inşallah bunu da gerçekleştireceğiz. Ben arkadaşlarıma gereken talimatı verdim. Karesi Belediye Başkanlığımız, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğümüz ve Büyükşehir Belediye Başkanlığı olarak biz, Kurtdere'ye gereken önemi vererek, burayı inşallah güreşte bir marka yapacağız. O meydanı; tüm alt ve üst yapısıyla, Kırkpınar'a benzer şekilde burada yapmamız gerekiyor ki, gerçekten önemli ve rağbet edilen bir er meydanı olsun. Bütün pehlivanlarımızı Kurtdereli Er Meydanına bekliyoruz" şeklinde konuştu.


KURTDERE HAZIRLANIYOR


Karesi Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, ata sporumuz olan yağlı güreşimizin ve yağlı güreş kültürümüzün gelecek nesillere ve dünyaya daha iyi tanıtılması ve bu sporun desteklenmesi amacıyla her yıl düzenlenen güreşlerin bu yıl 15-17 Ağustos tarihleri arasında gerçekleştirileceğini söyledi. Başkan Yılmaz, "Kurtdere Köyümüz, 33 yıl bu güreşlere sahip çıkmış, bundan sonra biz de sahip çıkacağız. Bu güreşlerin Kırkpınar'ın alternatifi ve oranın rövanşı olmasını sağlayacağız. Her yıl, çıtayı biraz daha yükselterek, güreşçilerimizi özendirerek, cazip bir güreş mekanı haline dönüştürüp, bu spora ve kültürel faaliyete katkıda bulunmak istiyoruz. Bu güreşlerin tam bir organizasyon bütünlüğü içinde geçmesi için Edirne'ye bir heyet gönderdik. Güreşlerle ilgili olarak Büyükşehir ve Karesi Belediyemiz, el ele vermek suretiyle Kurtdere Mahallesi'nde kapsamlı bir düzenleme ve iyileştirme çalışmaları yapacak. Bu kapsamda çalışma ekiplerince güreş meydanına izleyici tribünleri yapılırken, buna ek olarak meydanda, basın mensupları ve canlı yayın ekibi için uygun düzenlemeler yapılacak. Öte yandan mahallenin girişinden güreş meydanına kadar olan yol kesimi asfaltlanıp, bazı ara sokaklara parke taşı döşenecek. Mahalle içinde yer alan çeşmelerin bazıları onarım yoluyla yenilenirken, bazıları da giydirme yöntemiyle yenilenecek ve bir kısmı da, yeniden yapılacak. Böylece tüm çeşmeler standart bir görüntüye kavuşturulacak. Ayrıca, Kurtdereli Mehmet Pehlivan'ın mezarı ve evi ile ilgili olarak düzenleme ve restorasyon çalışması başlatılacak" dedi.


Karesi Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, Kurtdereli Güreşlerine; Bayram Ertan, Ekrem Yavuz, Fatih Atlı, Fatih Çakıroğlu, Fevzi Çakır, Hasan Cengiz, Hasan Zeybek, Hüseyin Şahinal, İbrahim Çoraman, İsmail Balaban, Mehmet Yeşil Yeşil, Murat Gençtürk, Mustafa Kemal Karaboğa, Mükerrem Kıyı, Osman Özgün, Şaban Yılmaz, Şükrü Kazan, Yüksel Kalay gibi, aralarında Kırkpınar Başpehlivanlığı unvanı bulunan çok sayıda başpehlivanın katılacağını da açıkladı. Yücel Yılmaz, güreşlerin Kurtdereli Mehmet Pehlivan'ın şanına yakışır tarzda, izlenmeye değer, renkli, heyecanlı, çekişmeli ve centilmence geçeceğinin altını çizdi. - BALIKESİR

Haber Yayın Tarihi: 08.06.2014 01:38 Kaynak: İHASon Dakika

Canlı yayında elbisesi düşen oyuncu Celia Freijeiro'nun göğüsleri göründü
Katar, Libya'nın doğusunda petrol üretiminin durdurulmasını şiddetle kınadı Silahlı saldırıda hayatını kaybeden kanaat önderinin cenazesine 10 bin kişi katıldı

Son Dakika Haberleri