Belediye Güneş Tarlası Kuracak - Son Dakika

Belediye Güneş Tarlası Kuracak

20.08.2015 09:34
Belediye Güneş Tarlası Kuracak

Denizli'de Bozkurt İlçesi Belediye Başkanı CHP'li Birsen Çelik, güneşten yararlanarak elektrik enerjisi üretmek için harekete geçti.

Denizli'de Bozkurt İlçesi Belediye Başkanı CHP'li Birsen Çelik, güneşten yararlanarak elektrik enerjisi üretmek için harekete geçti. Bozkurt Belediyesi, 1 milyon 200 bin euroya mal olacak yatırımla Baklankuyucak'ta 1 megavat gücünde güneş enerjisi santrali kuracak.

Bozkurt Belediyesi'nin Baklankuyucak'ta kuracağı güneş enerjisi tesisi için hazırlanan 1/ 5.000 ölçekli nazım imar planı, Denizli Büyükşehir Belediye Meclisi'nde Ağustos ayı toplantısında görüşüldü. Meclis, 2 Nolu İmar ve Bayındırlık Komisyonu'ndan gelen raporu oybirliğiyle kabul etti. Bozkurt Belediyesi'nin Baklankuyucak Mahallesi yakınlarında kuracağı tesis 1 milyon 200 bin euroya mal olacak.

İller Bankası ile Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu'nun (TKDK) proje desteği verdiği güneş enerjisi santralinin finansmanı Avrupa Birliği Fonu'ndan sağlanacak. 20 bin metrekare alana kurulacak ve 1 megavat enerji üretecek tesisin yapımına önümüzdeki Kasım ayında başlanacak. Tesisin 2016 yılı Nisan ya da Mayıs ayında bitirilmesi planlanıyor.

Kurulacak tesisle ilgili Büyükşehir Belediye Meclisi'ne bilgi sunan Bozkurt Belediye Başkanı Birsen Çelik, "Geçen yıl ilk duyumu aldığımız andan itibaren tesisin yapılabilmesi için harekete geçtik. Bize verilen bilgiye göre, merkez nüfusu 10 binin altında olan her ilçe belediyesi bundan faydalanabiliyordu. Bunun için bir yıllık çalışma süresince 22 kurum ile görüşmeler yaptık. Bunun üzerine 1 megavat gücünde 20 bin metrekare alan üzerine toplam maliyetinin tamamı Avrupa Birliği Fonu'ndan karşılanacak bir güneş enerjisi tesisi yapacağız. Bunun için gereken tüm çalışmaları Eylül-­Ekim ayları döneminde çıkılacak olan ilan çağrısı öncesi tamamlamak istiyoruz" dedi. - Denizli

Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Belediye Güneş Tarlası Kuracak - Son Dakika


Advertisement