Bir Haftada 25 Yangın Çıkan Muğla'da "Mangal Ateşi ve İzmarit" Uyarısı - Son Dakika

Bir Haftada 25 Yangın Çıkan Muğla'da "Mangal Ateşi ve İzmarit" Uyarısı

30.07.2013 11:27
Bir Haftada 25 Yangın Çıkan Muğla'da "Mangal Ateşi ve İzmarit" Uyarısı

Muğla'nın Milas, Bodrum, Marmaris, Datça, Kavaklıdere ve Fethiye ilçelerinde yaşanan orman yangınları sonrasında Orman Bölge Müdürlüğü ekipleri, bölgedeki piknik alanlarında sürekli gezerek tatilcileri mangal ateşi ve izmarit konusunda uyarıyor Bölgede son bir haftada insan kaynaklı dikkatsizlik ve ihmal sonucu çıkan 25 yangında yaklaşık 350 hektar ormanlık alan ile 150 hektar ziraat alanı zarar gördü Muğla Orman Bölge Müdürü Yıldırım: "Son bir hafta içerisinde çıkan 25 yangının 10'u çok tehlikeli idi. Yangınların yüzde 90'ı insan kaynaklı ve ihmal nedeniyle çıktı" "Bölgemiz Türkiye'nin göz bebeği ve turizm cenneti. Tüm dünyanın gözü burada. Bütün insanlığın ortak mirası ormanlarımızın denizle bütünleştiği bir bölgede yaşıyoruz. Bu değerlere hep birlikte sahip çıkmalı ve korumalıyız"

DURMUŞ GENÇ - Milas, Bodrum, Marmaris, Datça, Kavaklıdere ve Fethiye ilçelerinde son bir haftada 25 orman yangını çıkmasının ardından Orman Bölge Müdürlüğü ekipleri, mangal ateşi ve izmarit konusunda tatilcilere uyarıda bulunuyor.

Orman Bölge Müdürü Ali Yıldırım, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Muğla'nın yaz aylarında yangına hassas bir bölge olduğunu, bu nedenle tatil yapan vatandaşların mangalsız piknik yapmaya özendirilmesi gerektiğini söyledi.

Sorumluluk sahalarında son bir hafta içinde çok büyük yangınlar çıktığını, ekiplerin uyumadan canla başla mücadele ettiğine işaret eden Yıldırım, "Son günlerde bölgemizde meteorolojik uyarılara göre hava sıcaklığı 40 derece civarında. Nispi nem oranı ise yüzde 30'un altında ve aşırı rüzgar alıyoruz. Son bir hafta içerisinde çıkan 25 yangının 10'u çok tehlikeli idi. Yangınların yüzde 90'ı insan kaynaklı ve ihmal nedeniyle çıktı. Bu yangınlarda 350 hektar ormanlık alan ile 150 hektar ziraat alanı zarar gördü" dedi.

Tatil için gelenlerin ve piknikçilerin orman yangınları konusunda daha dikkatli ve hassas olmaları gerektiğini vurgulayan Yıldırım, şöyle devam etti:

"İnsanların bu dönemde kesinlikle yere sigara izmariti atmamaları ve ormanlık alanlarda ateş yakmamalarını istiyoruz. Bölgemiz, Türkiye'nin göz bebeği ve turizm cenneti. Tüm dünyanın gözü burada. Bütün insanlığın ortak mirası ormanlarımızın denizle bütünleştiği bir bölgede yaşıyoruz. Bu değerlere hep birlikte sahip çıkmalı ve korumalıyız."

Yangınla mücadelede vatandaşlardan destek beklediklerini dile getiren Yıldırım, çok geniş bir alana baktıklarını, her yangına anında müdahale edemediklerini ifade etti. Yıldırım, hava şartları nedeniyle orman yangını açısından sıkıntılı dönemin bir ay daha sürmesinin beklendiğini ifade ederek, vatandaşların en ufak duman gördüklerinde "Alo 170" orman yangını ihbar hattını aramalarını istedi.

"Duman avcıları" iş başında

Yıldırım, Türkiye'de orman yangınlarında en hassas bölgelerin başında gelen Muğla'da "duman avcıları" olarak tabir edilen, kameraların kulelerde bilgisayarlı uzaktan izleme ve dumana duyarlı erken uyarı sisteminin en büyük yardımcıları olduğunu kaydetti.

Bölgedeki 57 kuleden tüm alanları denetlediklerini belirten Yıldırım, hassas alanlarda ormanları, 15 kuledeki duman avcısı denilen, 10 bin metreye kadar duyarlı kameralı sistemiyle koruduklarını anlattı.

Kulelerde kullanılan kameraların 360 derece dönebilme ve yakınlaştırma özelliğine sahip olduklarını ifade eden Yıldırım, "Kulelerden alınan görüntüler, internet vasıtasıyla Orman Genel Müdürlüğü ve bağlı bütün birimlere anında ulaşıyor. Erken uyarı sistemi, orman yangınlarının takibi ile hızlı ve etkili müdahaleyi sağlıyor" diye konuştu.

Yangın savaşçıları teyakkuzda

Bölgede son günlerde yaşanan orman yangınları nedeniyle tüm ekiplerin teyakkuzda olduğuna dikkati çeken Yıldırım, şunları kaydetti:

"Son bir haftada çıkan yangınlara bin 800 işçi, 170 teknik personel 2 uçak, 5 helikopter ile müdahalede bulunduk. Yangınlarda çevre illerdeki uçak ve helikopterleri de değerlendiriyoruz. Son günlerde Türkiye'nin birçok bölgesinde orman yangınları var. Bu dönemde ateşli piknik yapılmasın. Ufak bir kıvılcım büyük bir faciaya neden  olabiliyor." - Muğla

Bodrum'dan İstanköy Adası'na yüzerek geçmeye çalışan 2 şüpheli tutuklandı Bodrum'dan İstanköy Adası'na yüzerek geçmeye çalışan 2 şüpheli tutuklandı Yüzerek Yunan adasına geçmeye çalışan FETÖ şüphelileri yakalandı Yüzerek Yunan adasına geçmeye çalışan FETÖ şüphelileri yakalandı Son dakika: Ukraynalı turist, yaşam savaşını kaybetti Son dakika: Ukraynalı turist, yaşam savaşını kaybetti
Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Bir Haftada 25 Yangın Çıkan Muğla'da 'Mangal Ateşi ve İzmarit' Uyarısı - Son Dakika

Bu haber AA tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. AA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı AA kurumudur.

Advertisement