BM Güvenlik Konseyi reformuna yönelik "Konsensus için Birlik" grubu Roma'da toplandı - Son Dakika
28 MAYISSEÇİM SONUÇLARI İÇİN TIKLAYIN
BM Güvenlik Konseyi reformuna yönelik "Konsensus için Birlik" grubu Roma'da toplandı

BM Güvenlik Konseyi reformuna yönelik "Konsensus için Birlik" grubu Roma'da toplandı

27.03.2023 22:23

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) reformuna yönelik "Konsensus için Birlik (UfC)" grubu üyesi ülkeler Roma'da bir araya geldi.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) reformuna yönelik "Konsensus için Birlik (UfC)" grubu üyesi ülkeler Roma'da bir araya geldi.

İtalya Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre, BMGK'da kapsamlı reformu savunan ve bu kapsamda oluşturulan "Konsensus için Birlik (UfC)" grubu üyesi; Türkiye, Arjantin, Kanada, Kolombiya, Kosta Rika, Malta, Meksika, Pakistan, Güney Kore, San Marino, İspanya'dan gelen uzmanlar İtalya'nın ev sahipliğinde BMGK reformuna yönelik teklifin temel ilkelerinin daha iyi tanıtılması konusunu ele aldı.

Açıklamada, "Devam eden krizler ve artan çatışma sayısı, Güvenlik Konseyi'nde anlamlı bir reform ihtiyacını pekiştirdi. BMGK, uluslararası barış ve güvenliğin korunmasından sorumlu ana organdır. Şu anda, görevini etkili bir biçimde yerine getiren bir Güvenlik Konseyi'ne her zamankinden daha fazla ihtiyacımız var." ifadeleri yer aldı.

Bakanlık açıklamasında, BMGK'nın daha temsil edilebilir, daha hesap verebilir, daha şeffaf ve daha etkili olması için Güvenlik Konseyinde acilen reform yapılması gerektiğinin altı çizildi.

UfC grubunun, BMGK'da daimi olmayan üyeliklerin arttırılmasını teşvik ettiği dile getirilen açıklamada, bunun yeterince temsil edilmeyen bölgelerden gelen BM üyesi devletler için daha fazla rotasyon ve erişime izin vereceği belirtildi.

Halihazırda 193 üyeden 60'ının henüz hiç BMGK'da görev yapmadığına işaret edilen açıklamada, Afrika, Asya-Pasifik, Latin Amerika ve Karayipler, Doğu Avrupa ve gelişmekte olan küçük ada devletleri dahil olmak üzere konseyde adil coğrafi dağılımın sağlanması gerektiği vurgulandı.

Açıklamada, UfC ülkelerinin bu kapsamda BMGK'ya yeni daimi üyelerin eklenmesine karşı olduklarını yinelediğine dikkat çekilirken, Konsey'in mevcut statüsünün, İkinci Dünya Savaşı sonrasındaki tarihsel koşullara dayandığı dolayısıyla ek ayrıcalıklı pozisyonların oluşturulmasının BM üyelik çıkarlarına zarar vereceği ifade edildi.

Bugünkü toplantıda UfC grubunun, birlikte çalışma konusundaki kararlılığının teyit edildiği ve halihazırda süren Hükümetlerarası Güvenlik Konseyi Reformu çalışmalarına aktif ve yapıcı şekilde katılmayı sürdüreceği bildirildi.

Kaynak: AA
YORUMLAR
500

Son Dakika Güncel BM Güvenlik Konseyi reformuna yönelik 'Konsensus için Birlik' grubu Roma'da toplandı - Son Dakika


Advertisement