Bozgeyik 8. Ölüm Yıldönümünde Törenle Anılacak - Son Dakika

Bozgeyik 8. Ölüm Yıldönümünde Törenle Anılacak

29.03.2013 10:39
Bozgeyik 8. Ölüm Yıldönümünde Törenle Anılacak

Vahittin Bozgeyik, ölümünün 8. yılında mezarı başında düzenlenecek törenle anılacak.

2005 yılında geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybeden gazeteci-yazar Vahittin Bozgeyik, ölümünün 8. yılında mezarı başında düzenlenecek törenle anılacak.

Bozgeyik, Pazar günü ölümünün 8. yılında doğduğu yer olan Devehöyük köyünde, mezarı başında düzenlenecek törenle anılacak. Törene katılmak isteyenler için Pazar günü saat: 10:00'da Yeşilsu Öğretmenevi önünden araç kaldırılacak.

BOZGEYİK'İN ÖZGEÇMİŞİ

1945 yılında Gaziantep'in Oğuzeli ilçesine bağlı Devehöyük köyünde dünyaya gelen Vahittin Bozgeyik, ilk, orta ve lise tahsilini Gaziantep'te yaptı. 'Güney Sokaklarında' isimli şiir kitabını daha lise öğrencisiyken 1966 yılında yayınlayan Vahittin Bozgeyik, 1966 yılında Hisar Dergisi tarafından Türkiye çapında yapılan liselerarası şiir yarışmasında Türkiye üçüncüsü oldu.

1971 yılında Türk Sineması'nda karakter rollerinde oynadı. Daha sonra profesyonel tiyatro oyuncusu olarak Ankara'da Kavaklıdere ve Mithatpaşa tiyatrolarında sahneye çıktı. Askerlik döneminden sonra emekli oluncaya kadar sürecek olan profesyonel gazetecilik hayatına, 1969 yılında Gaziantep Zafer Gazetesi'ni kurarak başladı. Yıllarca Gaziantep'te gazetecilik yapan Bozgeyik, televizyon program yapımcılığı ve yönetmenliği de yaptı. Birçok yerel televizyonda kültür ve sanat ağırlıklı programlar yapan ve sürekli sarı basın kartı sahibi olan Bozgeyik, Şehitkamil Belediyesi Basın Yayın Müdürlüğü görevinde de bulunmuştu.

Ezo Gelin'in mezarının doğduğu yer olan Gaziantep'in Dokuzyol köyüne getirilmesinde büyük çaba sarfeden Bozgeyik, gazeteci ve yazarlığın dışında şiir ve besteleriyle de adından söz ettirmişti. Türkiye Musıki Eseri Sahipleri Meslek Birliği (MESAM) ve Müzik Eseri Sahipleri Grubu (MSG) üyesi olan Bozgeyik'in, yaptığı birçok beste yerel ve ulusal sanatçılar tarafından seslendirilmişti. Bozgeyik'in, 'Hesapta Yoktu' isimli bestesi de sanatçı Selda Bağcan tarafından seslendirilmişti. Bozgeyik'in ölümünden kısa bir süre önce yazdığı 'Unutuldun' isimli bestesi ise, Türk Halk Müziği sanatçısı Güler Duman tarafından seslendirildi.

YORUMLAR
500
Sancaktepe'de yaşam başladı Sancaktepe'de yaşam başladı Baklavacıların bayram mesaisi başladı Baklavacıların bayram mesaisi başladı
Kaynak: Bültenler

Son Dakika Güncel Bozgeyik 8. Ölüm Yıldönümünde Törenle Anılacak - Son Dakika

Bu haber Bültenler tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. Bültenler tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı Bültenler kurumudur.

Advertisement