CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel geçmişe atıfta bulundu: Türkiye Cumhuriyeti Devleti Alevilerle helalleşmek zorundadır - Son Dakika

CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel geçmişe atıfta bulundu: Türkiye Cumhuriyeti Devleti Alevilerle helalleşmek zorundadır

12.08.2022 14:13

Buca Belediyesi tarafından aşure ikramına katılan CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel, "Türkiye Cumhuriyeti Devleti, Alevilerle helalleşmek zorundadır. Geçmişte yaşanan olayların, travmaların, açılan yaraların sarılması lazım. Devlet de bu konuda özeleştirisini yapmalı ve o helalleşmeyi sağlamalıdır" sözlerini sarf etti.

Buca'nın Çamlıkule mahallesinde bulunan Aşık Mahzuni Şerif Parkı'nda dün yapılan etkinliğe, Deniz Yücel'in yanı sıra Buca Belediye Başkanı Erhan Kılıç, CHP Buca İlçe Başkanı Hacer Taş Gültepe ile yurttaşlar katıldı.

"SALDIRILAR PLANLI VE SİSTEMATİK"

Alevilere ve cemevlerine yönelik saldırıların kabul edilemez olduğunu belirten Yücel, şöyle konuştu:

"Kerbela olayı, insanlık tarihinin en trajik olaylarından biridir. Şüphesiz ki Yezid zulmüne karşı Hz Hüseyin'den, Hz. Hüseyin'in adaletinden yanayız. Kerbela'dan, orada yapılan zulümden ve yaşanan acılardan çok önemli sonuçlar çıkartmak gerekir. Haksızlık, adaletsizlik, eşitsizlik ve şiddet, kimden gelirse gelsin karşısında dimdik durmak gerekir. Bugün Alevi vatandaşlarımıza ve cemevlerine karşı yapılan planlı, programlı, sistematik saldırılar hala ülkemizde devam ediyor. Bu, çok vahim, tehlikeli ve kabul edilemez bir durumdur. Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu, bu ülkeye toplumsal huzuru ve barışı getirmek için bir yola çıktı, bir helalleşme çağrısı yaptı. İşte burada, sizlerin huzurunda ben de bir kez daha altını çizmek istiyorum; Türkiye Cumhuriyeti Devleti, Alevilerle helalleşmek zorundadır.

"ÖZELEŞTİRİ YAPILMALI"

Geçmişte yaşanan travmaların iyileşmesi, yaraların sarılması ve ülkede huzurun ve barışın hakim kılınması için, devlet de özeleştirisini yapmalı ve o helalleşmeyi sağlamalıdır. Toplumun tüm kesimleriyle kucaklaşmaya ihtiyaç var. Biz, Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu'nun önderliğinde bu ülkeye huzuru ve barışı getireceğiz. Bu helalleşmeyi istiyoruz. Bu çağrı, bu ülkede 84 milyon bir arada kardeşçe ve huzur içinde yaşasın diyedir. Ülkemizde ayrılık, çatışma, kaos yaratmak isteyenlere fırsat verilmesin diyedir. Bugün barışın, kardeşliğin, birliğimizin ve bereketin simgesi olan aşure ikramında sizlerle birlikte olmaktan duyduğum mutluluğumu bir kez daha ifade ediyor, tuttuğunuz yas-ı matem oruçlarınızın, okuduğunuz dualarınızın ve verdiğiniz hizmetlerin hak katında kabul olmasını diliyorum. "

"BİR OLACAĞIZ, İRİ OLACAĞIZ, DİRİ OLACAĞIZ"

Etkinlikte konuşan Buca Belediye Başkanı Erhan Kılıç ise Kerbela olayının bin 383 yıldır hala dinmeyen bir acı olduğunu vurguladı ve "Tarih boyunca halkı birbirine yabancılaştırmaya çalışanlara karşı 'bir olacağız, iri olacağız, diri olacağız' diyoruz. Kazanlarımızı kaynatırken 4 kapı 40 makamın da öğrettiği gibi, 72 millete bir gözle bakacağız. Deyişlerimizi hep bir ağızdan söyleyeceğiz. Aşuremiz bedenimize şifa, soframıza bereket, derdimize derman, hepimize helal olsun. Allah lokmamızı kabul etsin. Hızır, yoldaşınız olsun" dedi.

CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel geçmişe atıfta bulundu: Türkiye Cumhuriyeti Devleti Alevilerle helalleşmek zorundadır
YORUMLAR (4)
  • Ahmet Yorulmaz: Asıl siz bu devletten ve sünnilerden özür dileyin.Her türlü naneyi yiyip masum edebiyatı yapmayın.Açtırmayın ağzımı,oturun oturtulduğunuz yerde ve verilene minnet edin.Zamanında iyi kaşımışlar sizi,öylede devam eder zannediyorsunuz anacak o devirler geçti. Cevap Yaz 1 0 Yayından Kaldır
Tüm yorumlar için tıklayınız
500
6'lı masa ortağından CHP lideri Kılıçdaroğlu'na destek: Bu teklifi ile AK Parti'nin elinden bu argümanı aldı 6'lı masa ortağından CHP lideri Kılıçdaroğlu'na destek: Bu teklifi ile AK Parti'nin elinden bu argümanı aldı 'Maximum Karşıyaka Kart'ın tanıtımı yapıldı 'Maximum Karşıyaka Kart'ın tanıtımı yapıldı CHP'li Kılıç, muhtarlık giderlerinin devlet tarafından karşılanması için kanun teklifi verdi CHP'li Kılıç, muhtarlık giderlerinin devlet tarafından karşılanması için kanun teklifi verdi
Kaynak: ANKA

Son Dakika Güncel CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel geçmişe atıfta bulundu: Türkiye Cumhuriyeti Devleti Alevilerle helalleşmek zorundadır - Son Dakika

Bu haber ANKA tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. ANKA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı ANKA kurumudur.

Advertisement