Son dakika haberi: Bulgaristan'da en büyük Türk yatırımcılarından Alcomet yeni üretim tesisini açtı - Son Dakika

Son dakika haberi: Bulgaristan'da en büyük Türk yatırımcılarından Alcomet yeni üretim tesisini açtı

15.09.2021 21:13

Son dakika ekonomi haberine göre Bulgaristan'ın kuzeydoğusundaki Şumnu şehrinde alüminyum sanayi sektöründe faaliyet gösteren en büyük Türk yatırımcılarından olan Alcomet şirketi otomotiv sanayi için aksesuar ve parça üretecek tesisi açtı.

Bulgaristan'ın kuzeydoğusundaki Şumnu şehrinde alüminyum sanayi sektöründe faaliyet gösteren en büyük Türk yatırımcılarından olan Alcomet şirketi otomotiv sanayi için aksesuar ve parça üretecek tesisi açtı.

Bölgenin en köklü sanayi tesisine sahip Alcomet'in Denetleme Kurulu Başkanı ve Bulgar-Türk Ticaret ve Sanayi Odası (BULTİŞAD) Yönetim Kurulu Başkanı Fikret İnce, AA'ya açıklamasında, "Bugün 1200 çalışanımız var. Bu yıl ciromuz 300 milyon avroyu geçecek. Daha da iyi şeyler yapacağız. Durmayacağız, devam edeceğiz." dedi.

Bulgaristan'a yatırımcı olarak eski sosyalist rejiminin "tam kırıldığı dönemde" 30 yıl önce geldiğini anlatan İnce, "İki dünya arasında büyük farklılıklar vardı. Bizim Türk iş adamı olarak özeliklerimiz var. Olayları çok iyi değerlendirmesini biliyoruz. Ona göre kararımızı verdik ve bu ülkeyi bir yatırım üssü olarak seçtik. Bugün geldiğimiz yerde de bunun doğru bir karar olduğunu görüyoruz." dedi.

Bulgaristan'daki çalışmalarında Türkiye'nin Sofya büyükelçilerinden büyük destek gördüklerini vurgulayan İnce, "Bugün 1200 çalışanımız var. Bu yıl ciromuz 300 milyon avroyu geçecek." ifadesini kullandı.

İnce, Bulgar ve Türk kökenli çalışanların bu işletmede hem mühendislik açısından hem de ticari açıdan kendilerini geliştirdiklerini ve bunun memnuniyet kaynağı olduğunu vurguladı.

"Bulgaristan'daki Türk yatırımları her geçen yıl artıyor"

Türkiye'nin Sofya Büyükelçisi Aylin Sekizkök, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Bulgaristan'daki Türk yatırımları her geçen yıl artıyor." dedi.

Elektrikli otomobillerin elektrikli aksesuarları ve bazı parçalarının artık Şumnu'da bir Türk yatırımı olan Alcomet tarafından üretileceğini dile getiren Sekizkök, "Türk girişimcilerin Bulgaristan'a çok haklı gerekçelere dayanan büyük ilgisi var. Büyükelçilik olarak ülkedeki Türk yatırımların büyümesi, genişlemesi ve çeşitlenmesini destekliyoruz." diye konuştu.

Alcomet'in ve Fikret İnce'nin Bulgaristan'daki girişimcilerin öncülerinden olduğuna işaret eden Sekizkök, iş adamının Türk yatırımcılara ülkenin güvenilir olduğunu göstererek teşvik ettiğini söyledi.

Fikret İnce'nin her yıl fabrikasını büyütmesinin Şumnu Belediye Başkanlığı tarafından takdirle karşılandığını dile getiren Sekizkök, "İnce, Alcomet'i dünya pazarında dağıtım yapan çok büyük kapasiteli bir işletme haline getirdi." diye konuştu.

Şumnu sanayi sitesinde 370 bin metrekarelik alana kurulan Alcomet, dökümhane, haddehane, ekstrüzyon ve yeni kurulan mekanik profil işleme bölümleri ile üretim yapıyor.

Tesisin açılışına Şumnu Belediye Başkanı Lübomir Hristov, Bölge Valisi Valentin Aleksandrov ve Türkiye'nin Burgaz Başkonsolosu Senem Güzel de katıldı.

Son dakika haberi: Bulgaristan'da en büyük Türk yatırımcılarından Alcomet yeni üretim tesisini açtı
Son dakika haberi: Bulgaristan'da en büyük Türk yatırımcılarından Alcomet yeni üretim tesisini açtı
Son dakika haberi: Bulgaristan'da en büyük Türk yatırımcılarından Alcomet yeni üretim tesisini açtı
Son dakika haberi: Bulgaristan'da en büyük Türk yatırımcılarından Alcomet yeni üretim tesisini açtı

Kaynak: AA

Son Dakika Ekonomi Son dakika haberi: Bulgaristan'da en büyük Türk yatırımcılarından Alcomet yeni üretim tesisini açtı - Son Dakika Ekonomi


YORUMLAR
500

Son Dakika

Çöp kostümüyle sokaklara indi, vatandaşı kendisiyle yüzleştirdi: Ben sizin sokaklara attığınız çöplerim 12:35 Çöp kostümüyle sokaklara indi, vatandaşı kendisiyle yüzleştirdi: Ben sizin sokaklara attığınız çöplerim Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, metroda yolculuk ettiği anları paylaştı 12:18 Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, metroda yolculuk ettiği anları paylaştı Gelecek Partisi Antalya Konyaaltı Kadın Kolları Başkanı Hilal Oktay Başaslan ve ailesi palalı saldırıya uğradı 12:09 Gelecek Partisi Antalya Konyaaltı Kadın Kolları Başkanı Hilal Oktay Başaslan ve ailesi palalı saldırıya uğradı
Doğan Holding, sigorta şirketi kuruyor! Yasal izinler sonrası faaliyete geçecek 12:05 Doğan Holding, sigorta şirketi kuruyor! Yasal izinler sonrası faaliyete geçecek 21 yıllık eşini terk eden kadın, teyzesinin oğluna kaçtı! Savunmasında ise pişman olmadığı söyledi 11:54 21 yıllık eşini terk eden kadın, teyzesinin oğluna kaçtı! Savunmasında ise pişman olmadığı söyledi Selçuk Bayraktar, yıllar önce başından geçen anıyı paylaştı! İHA projesi için yanına gittiği siyasi, tercümanlık teklif etmiş 11:48 Selçuk Bayraktar, yıllar önce başından geçen anıyı paylaştı! İHA projesi için yanına gittiği siyasi, tercümanlık teklif etmiş
20 yıllık arkadaşını dedikodu sebebiyle öldüren zanlının iddianamesinde dikkat çeken detay: İşin içinde hala kızı varmış 11:36 20 yıllık arkadaşını dedikodu sebebiyle öldüren zanlının iddianamesinde dikkat çeken detay: İşin içinde hala kızı varmış Obama, yıllar sonra Türkiye ziyareti hakkında konuştu: Başkan olarak ilk yurt dışı turumda İstanbul'u ziyaret ettim ve bu harikaydı 11:04 Obama, yıllar sonra Türkiye ziyareti hakkında konuştu: Başkan olarak ilk yurt dışı turumda İstanbul'u ziyaret ettim ve bu harikaydı
Advertisement