Bursa Belediyeler Birliği Üyeleri Fransız Senatosunu Gezdi - Son Dakika

Bursa Belediyeler Birliği Üyeleri Fransız Senatosunu Gezdi

30.05.2013 12:07
Bursa Belediyeler Birliği Üyeleri Fransız Senatosunu Gezdi, System.String[]

Bursa Belediyeler Birliği Başkanı ve Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, Romarantin Belediye Başkanı ve Senatör Jeanny Lorgeoux'un davetlisi olarak geldiği Paris'te Fransa Senatosu'nu gezdi.

Bursa Belediyeler Birliği Başkanı ve Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, Romarantin Belediye Başkanı ve Senatör Jeanny Lorgeoux'un davetlisi olarak geldiği Paris'te Fransa Senatosu'nu gezdi.

Mudanya'nın kardeş şehri olan Romarantin Belediyesi'nde incelemelerde bulunduktan sonra Paris'e geçen Dündar ve Bursa Belediyeler Birliği üyesi belediye başkanları, aynı zamanda Senato'da Fransız-Türk Dostluk Grup Başkan Yardımcısı olan Lorgeoux'un rehberliğinde senato binasını ziyaret etti.

Bursa Belediyeler Birliği Başkanı Dündar, Lorgeoux'ya Çini bir plaket ve Bursa'ya özgü kestane şekeri takdim etti. Dündar daha sonra, Lorgeoux'nun yakasına Bursaspor rozeti taktı.

"Yakama Bursaspor rozetinin takılmasına, danışmanım Mehmet Dikmen üzülecek ama buyrun takın" diyen Senatör Lorgeoux, "Türkiye ile ilgili öğrendiğim ilk üç şey şunlar: Bursa, Mudanya ve Beşiktaş. Danışmanım bana bu üç şeyi nerdeyse ezberletti. Zaten daha önceden Bursaspor renklerinde kravatım olmuştu" dedi.

Dündar'ın yabancı gözüyle Türkiye'nin dışarıdan nasıl göründüğünü sorması üzerine Lorgeoux, "Türkiye bölgede jeopolitik ve ekonomik olarak güçlü ve dinamik bir ülke" cevabını verdi.

Türkiye'yi, Asya ile Avrupa arasında dengeyi sağlayan domino taşı olarak gördüğünü söyleyen Fransız Senatör, "Türkiye'yi bilhassa Akdeniz'de barışın sağlanmasındaki güç olarak görüyorum" dedi.

Avrupa Birliği'nin Türkiye'ye karşı adil davranmadığını ifade eden Lorgeoux, "Yoksa Türkiye AB üyeliğini çoktan hak etmiş bir ülke. Şu an üye olan ülkelerin bazılarından bile daha önce bu birliğe üye olması gerekirdi" şeklinde konuştu.

Bursa Belediyeler Birliği ve Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar ise, "Bizim bulunduğumuz bölgede barış ve dostluktan başka düşüncemiz yok. Komşuluk ve ticari ilişkilerimizi geliştirmek amacı olan bir ülkeyiz. Sizin gibi Türk ve Türkiye dostları olduğu sürece Fransa ile Türkiye arasındaki ilişkileri daha da kuvvetlendireceğimize inanıyorum" dedi.

Fransız Senatör ve Romarantin Belediye Başkanı Jeanny Lorgeoux da, "Benim belediye başkanı olduğum şehir Romarantin, Fransa Kralı 1. François'nın yaşadığı kent. 1. François'nın Kanuni Sultan Süleyman ile olan ilişkilernden olan bir dostluk bağımız var biliyorsunuz" karşılığını verdi.

Senatodaki ziyaretin ardından heyet, Senato'ya ait ve halka açık olan Lüksemburg Parkı'nda dolaştılar. Lorgeoux daha sonra, belediye başkanları onuruna Senato'da bir akşam yemeği verdi.

Yemeğe Bursa Belediyeler Birliği Başkanı ve Osmangazi Belediye başkanı Mustafa Dündar, Yenişehir Belediye başkanı Bülent Hamdi Çıngıl, Mudanya Belediye Başkanı Hasan Aktürk, Gürsu Belediye Başkanı Orhan Özcü, Kestel Belediye Başkanı Yener Acar, Mustafakemalpaşa Belediye Başkanı Sadi Kurtulan, Tahtaköprü Belediye Başkanı Eşref Yiğit, Sölüz Belediye Başkanı Ahmet Peker, Bursa Belediyeler Birliği Meclis Müdürü Mithat Uzun ve aynı kuruluşun Muhasibi Necmi Kuralay katıldı. - PARİS

- Kaynak: İHA

Son Dakika Dünya Bursa Belediyeler Birliği Üyeleri Fransız Senatosunu Gezdi - Son Dakika Dünya

YORUMLAR

Son Dakika

Son Dakika: İYİ Parti milletvekili Ümit Özdağ, FETÖ sözleri nedeniyle disipline sevk edildi Koronavirüse yakalandığını açıklayan Irmak Ünal'ın göğüs dekoltesi dikkat çekti Nice'teki bıçaklı saldırı sonrası Fransa'da terörle mücadele planı "acil saldırı" seviyesine çıkarıldı Kılıçdaroğlu'ndan Erdoğan'a 'çanta' yanıtı: Yüreğin varsa beraber tartışalım Kanada'nın silah ambargosu sonrası SİHA'lar için harekete mi geçildi? Bayraktar'dan dikkat çeken paylaşım Son Dakika: Türkiye'den Fransa'daki bıçaklı saldırıya ilişkin art arda açıklamalar: Şiddetle kınıyoruz Bu acıya yürek dayanmaz! Evde çıkan yangında kardeşler mahsur kaldı, 8 aylık bebek kurtarılamadı Azerbaycan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Hajiyev: Karabağ'ın sözde Savunma Bakanı Celal Harutyunyan cehenneme gönderildi