Carmina Burana'lı Tüsak Tepkisi - Son Dakika

Carmina Burana'lı Tüsak Tepkisi

23.05.2014 19:56
Carmina Burana'lı Tüsak Tepkisi, System.String[]

MERSAP üyeleri, TÜSAK yasası sanatçıların katılımı ile Carl Orff'un 'Carmina Burana' gösterisi eşliğinde protesto etti.

Mersin Sanat Platformu (MERSAP) üyeleri, Kültür ve Turizm Bakanlığı bünyesinde hazırlanan, Türkiye Sanat Kurumu (TÜSAK) yasası sanatçıların katılımı ile Carl Orff'un 'Carmina Burana' gösterisi eşliğinde protesto etti.

MERSAP üyelerinin oluşturduğu İçel Sanat Kulübü, Akdeniz Opera ve Bale Derneği, Kültür Merkezi Derneği, Mersin Flarmoni Derneği, Felsefeciler Derneği, Mersin Şairler ve Yazarlar Derneği, Mersin Fotoğraf Derneği, Mersin Sinema Derneği, Silifke Polifonik Korolar ve Bale Derneği, Taşeli Kültür ve Sanat Derneği ile Aygün Sanat Merkezi yönetimi Kültür Merkezi önünde bir araya geldi.

Dernek adına konuşan Hülya Can Nutku, hükümetin opera, bale, senfoni orkestraları ve tiyatrolara ilişkin planladığı yasa tasarısının, sanatçılar ve sanat kurumu çalışanlarına danışılmadan, birçok olumsuz yönüyle, dayatılarak zorla kabul ettirilerek hızla uygulanmaya konulmak istenmesinin kabul edilmez bulduklarını söyledi. Nutku, sanatçıların memurlaştırmak, işsiz bırakıp itibarsızlaştırmak olduğunu öne sürdü.

Hülya Can Nutku yaptığı sözlerini şöyle sürdürdü:

"Devletin sanat kurumlarını ve sanatçılarımız, siyasi yaptırımlardan, baskılardan kurtarılmalıdır. Devletin sanat kurumları özerk yapıya kavuşturulmalıdır. Çünkü özgürlük olmadan sanat üretimi yapılamaz. Sanatın en yüksek kalitede evrensel anlayışla icra edilebilmesinin önü açılmalıdır. Devlet sanata ayırdığı imkanları azaltmamalı, aksine attırmalıdır. Çünkü sanatın, toplumu ileri götüreceğine, insanları eğiteceğine, düşüncelerini geliştireceğine, onları özgürleştireceğine, mutlu ve barışık yapacağına inanıyoruz. Kurum yöneticilerinin, sanatçıların, ilgili  kurum ve kuruluşlar ve devlet dairelerinde bir araya gelerek, ilgili tüm tarafların görüşlerinin ve isteklerinin tartışılmasını, sanatın ve sanatçının önünü açacak, toplumun yararlarını gözetecek çağdaş bir taslak üzerinde anlaşmalarını öneriyoruz. Mersin'de, Mersin Devlet Opera ve Balesi'nin kapatılmasını istemiyoruz."

Nutku'nun konuşmasının ardından Mersin Devlet Opera ve Balesi koro ve orkestra sanatçıları şef Vladimir Lungu yönetiminde Carl Orff'un 'Carmina Burana' parçalarının seslendirdi. Sanatseverlerin de destek verdiği eylem konserini sonunda olaysız tamamlandı.

- Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Carmina Burana'lı Tüsak Tepkisi - Son Dakika


Son Dakika

Danimarka'da vizonların ardından koronavirüs bulaşan kediler de itlaf edildi Komşuların kötü koku ihbarı yaptığı dairede yaşlı adamın cansız bedeni bulundu Sokağa çıkma kısıtlamasına aldırış etmeyip ormana giden alkollü şahsın başına gelmeyen kalmadı Kısıtlamaya uymayan gence ve kimliğini getirerek yasağı delen arkadaşına ceza kesildi Kendisine "Yatakta iyi değil" diyen modele, ünlü oyuncu Halle Berry'den iddialı yanıt Aşk iddialarını sürekli yalanlayan Barış Murat Yağcı ve Nisa Bölükbaşı, dudak dudağa görüntülendi Yüzde 95 etkili olduğu söylenen koronavirüs aşısının ABD'ye sevkiyatına başlandığı iddia edildi Koronaya rağmen Şehabettin dedeyi onlarca kişi son yolculuğuna uğurladı