Son Dakika Haberleri: Çiftlik Bank Davasında 9 Sanığa Tahliye

Çiftlik Bank Davasında 9 Sanığa Tahliye

2 gün önce

Çiftlik Bank davasında 9 sanığa tahliye 6 günlük Çiftlik Bank davasında 266 mağdur dinlendi İSTANBUL - Çiftlik Bank davasında 11 tutuklu sanıktan 9'unun tahliyesine karar verildi.

Çiftlik Bank davasında 9 sanığa tahliye
6 günlük Çiftlik Bank davasında 266 mağdur dinlendi İSTANBUL - Çiftlik Bank davasında 11 tutuklu sanıktan 9'unun tahliyesine karar verildi. Mahkeme, sistemin yönetim kurulu başkanı Savaş Yıkılmaz ve yazılımcısı Cudi Cumhur'un tutukluluk halinin devamına hükmetti. 6 günde 266 mağdurun dinlendiği duruşma, 4 Temmuz'a erteledi.
Binlerce kişinin kar vaadiyle dolandırılmasına ilişkin aralarında 'tosuncuk' lakabıyla tanınan firari sanık Mehmet Aydın'ın da aralarında bulunduğu 48 sanıklı Çiftlik Bank davasının 6. Celsesi görüldü.
Anadolu 6. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmaya 11 tutuklu sanık cezaevinden getirilirken, avukatları da salonda hazır bulundu.
266 mağdur dinlendi
Duruşmada söz alan mağdurlar, sanıklardan şikayetçi olduklarını söyledi. Sanık avukatları da müvekkillerinin tahliyesini talep etti. 6 gün süren duruşmada toplamda 266 mağdur dinlendi.
9 sanığa tahliye
Ara kararını açıklayan mahkeme heyeti, 11 tutuklu sanıktan aralarında sistemin finans müdürü Koray Hasgül, sosyal medya sorumlusu Umeyr Karakoç ve yazılımcı Düzgün Genç'in de aralarında bulunduğu 9 sanığın tahliyesine karar verdi. Mahkeme, bu sanıklar hakkında haftada bir kez imza atmak şeklinde adli kontrol hükümleri uyguladı.
Çiftlik Bank'ın yönetim kurulu başkanı Savaş Yıkılmaz ve sistemin yazılımcısı Cudi Cumhur'un tutukluluk halinin devamına hükmedildi.
7 sanık hakkında yakalama
Mahkeme heyeti, sanıklar Mehmet Aydın, kardeşi Fatih Aydın, Cengiz Samur, Osman Naim Kaya, Hakan Soysal, Niyazi Karakoç ve Serdal Dostdoğru hakkında çıkarılan yakalama emrinin devamına karar verdi. Duruşma eksikliklerin giderilmesi için 4 Temmuz 2019'a ertelendi.
İddianameden
Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından 26 Mart 2018 tarihinde hazırlanan iddianamede, 3762 kişi müşteki, 48 kişi ise şüpheli yer aldı. Şüphelilerin bu sistem aracılığıyla 132 bin 222 katılımcıdan, 1 milyar 139 milyon 972 bin 622 lira toplandığı, katılımcılara bu dönemde 687 milyon 838 bin 995 lira geri ödeme yapıldığı anlatıldı.
Sistem bünyesinde faaliyet gösteren tüm şirketlere kayyım atandığı, örgütün para alışverişini sağlamak üzere kullandığı tüm banka hesaplarında yer alan paralara el konulduğu ve örgüte ait olup ele geçirilen tüm dijital materyallerin bilirkişi eşliğinde incelendiği, gerekli kurumlardan raporların temin edildiği belirtildi. Firari sanıklar Mehmet Aydın, Fatih Aydın, Osman Naim Kaya ve Cengiz Samur'un Brezilya, Uruguay, KKTC ve ABD adli makamlarından iadesinin istendiğinin belirtildi.
İddianamede, firari sanık Mehmet Aydın'ın da aralarında bulunduğu 18 örgüt yöneticisinin, "suç işlemek amacıyla örgüt kurma/yönetme", "bilişim sistemlerini araç olarak kullanma suretiyle nitelikli dolandırıcılık", "ticari şirketlerin faaliyeti kapsamında nitelikli dolandırıcılık" ve "suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama" suçlarından 22 bin 580'er yıldan 75 bin 260'şar yıla kadar hapsi istendi.
Örgüt üyeleri ve yardım edenlerin aralarında bulunduğu 30 sanık hakkında ise, "suç işlemek amacıyla kurulan örgüte üye olma", "suç işlemek amacıyla kurulan örgüte yardım etme", "suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama" suçlarından toplamda 5'er 13'er yıla kadar hapis cezası talep edildi.
Haber Yayın Tarihi : 17.05.2019 06:01 Kaynak: İHA

YORUMLAR


Gözü Dönen Koca, Tartıştığı 29 Yıllık Eşini 15 Bıçak Darbesiyle Öldürdü Başakşehir'i Evinde 2-1 Yenen Galatasaray Şampiyon Oldu Başakşehir'de Emre Şoku! Oyuna Devam Edemedi Yolcu Otobüsü Otomobile Çarptı! 3 Ölü var