ABD'nin TikTok ve WeChat'i yasaklamasının ardından Çin'den "güvenilmez şirket ve kişiler" hamlesi geldi - Son Dakika

ABD'nin TikTok ve WeChat'i yasaklamasının ardından Çin'den "güvenilmez şirket ve kişiler" hamlesi geldi

19.09.2020 11:55

ABD'nin Çinli sosyal medya uygulamaları TikTok ve WeChat'i yasaklamasının ardından Çin'den karşı hamle geldi. Çin, "güvenilmez şirket ve kişiler" listesinde düzenleme yaparak, bu şirketlere yaptırım uygulayacağını açıkladı. Listeye hangi şirket ve kişilerin ekleneceğine dair ise şimdilik bilgi verilmedi.

Çin, ABD'nin Çinli şirketlere ait sosyal medya uygulamaları TikTok (Douyin) ve WeChat'e (Veyşin) karşı yeni yaptırımlar açıklamasının ardından "güvenilmez şirket ve kişiler" listesiyle ilgili düzenlemeler yayınladı.

Ticaret Bakanlığınca yapılan yazılı açıklamada, "güvenilmez şirket ve kişiler" listesine ilişkin detaylar paylaşıldı. Açıklamaya göre, Çin'in ulusal egemenliği, güvenliği veya kalkınma çıkarlarını tehlikeye atan kişi ve kuruluşlar kara listeye alınarak yaptırımlar uygulanacak. Listeye giren kişi ve şirketlerin Çin'den ithalat veya bu ülkeye ihracat yapması yasaklanacak. Bunların ülkeye yatırım yapmaları da engellenebilecek.

PARA CEZASI KESECEKLER

"Güvenilmez şirket ve kişiler" listesine girenlere yönelik alınan önleyici tedbirler arasında para cezaları, Çin'e giriş kısıtlamaları, çalışma veya oturma izinlerinin iptal edilmesi de yer alıyor.

ABD'nin "zorbalık ve yanlış davranış" olarak nitelendirilen uygulamalarına son vermeye çağrıldığı açıklamada, Çinli şirketlerin meşru haklarını ve çıkarlarını kararlı bir şekilde korumak için gerekli önlemleri alınacağı vurgulandı.

Listeye hangi şirket ve kişilerin dahil edileceğiyle ilgili bilgi verilmedi. Yeni düzenlemelerin duyurusu, Çinli şirketlere ait sosyal medya uygulamaları TikTok ve WeChat'in "ulusal güvenliği koruma" gerekçesiyle 20 Eylül'den itibaren ülkede indirilmesinin yasaklanacağının açıklanmasının ardından yapıldı.

Çin, Haziran 2019'da, ABD'nin Çinli telekomünikasyon ekipmanı tedarikçisi Huawei'ye yaptırım uygulayıp kara listeye almasının ardından çıkarlarına zarar veren kişi ve şirketlerin listesinin oluşturulacağı ve yaptırımlar uygulanacağı bilgisini paylaşmıştı.

TRUMP YASAKLAYACAĞINI DUYURMUŞTU

ABD Başkanı Donald Trump, 3 Ağustos'ta yaptığı açıklamada, ABD'deki kolu herhangi bir Amerikan şirketine satılmadığı takdirde Çin merkezli sosyal medya platformu TikTok'u yasaklayacağını duyurmuştu. Trump, 6 Ağustos'ta ise ABD'li kişi veya kuruluşların Çinli şirketlere ait sosyal medya uygulamaları TikTok ve WeChat ile herhangi bir iş yapmasını yasaklamaya yönelik 2 kararname imzalamıştı.

ABD'nin TikTok ve WeChat'i yasaklamasının ardından Çin'den güvenilmez şirket ve kişiler hamlesi geldi

- Kaynak: AA

Son Dakika Ekonomi ABD'nin TikTok ve WeChat'i yasaklamasının ardından Çin'den 'güvenilmez şirket ve kişiler' hamlesi geldi - Son Dakika Ekonomi

YORUMLAR (11)
  • Allah korusun : Yorumlarda biri umarım Çin'in Amerika'ya geçirdiği günleri de görürüz yazmış. Allah korusun diyorum. ÇÇin egemen dünya demek beterin beteri demek. Cevap Yaz 2 0 Yayından Kaldır
  • Okan: Bir de eklemek gerekir bahsi geçen saygı, iyilik ahlak okulda dersle değil toplum ve aile içinde olur. Ne yapacak ders 3 büyüklerin eli nasıl öpülür komik olmayın Cevap Yaz 0 0 Yayından Kaldır
Tüm yorumlar için tıklayınız

Son Dakika

Arsenal'li Mesut Özil'in adı ABD ekibi DC United ile anılıyor Son Dakika: Azerbaycan ordusu 21 köy ve 1 kasabayı işgalden kurtardı TFF Başkanı Nihat Özdemir: Yayın kuruluşla anlaşamadık, ihtarname gönderdik Ermenistan Dağlık Karabağ'da PKK'lı teröristleri ön safta kullanıyor ABD, Karabağ savaşına dahil oldu! Azerbaycan ve Ermenistan Dışişleri Bakanları Washington'a gidiyor Polis, intihara kalkışan genci bir anlık dalgınlığından yararlanarak kurtardı Azerbaycan'dan vatandaşlarını cepheye çağıran Paşinyan'a sert tepki: Çözüm taraftarı olmadığını bir kez daha ortaya koydu Korkutan görüntüler! Koronavirüsten ölenler hastane koridoruna dizildi