Çorum Belediyesi Yöresel Çorum Mutfağı'nda 34 yöresel lezzeti sunacak - Son Dakika
Turizm

Çorum Belediyesi Yöresel Çorum Mutfağı'nda 34 yöresel lezzeti sunacak

Çorum Belediyesi Yöresel Çorum Mutfağı\'nda 34 yöresel lezzeti sunacak

Çorum Belediyesi, Çorum'un zengin yemek kültürünü yaşatmak ve turistlere tanıtmak amacıyla Yöresel Çorum Mutfağı'nı kurdu. Restoranda haftanın 6 günü 34 yöresel lezzet sunulacak. Açılış töreninde Belediye Başkanı Halil İbrahim Aşgın, Çorum'un gastronomi turizminden pay alması gerektiğini belirtti ve restoranın sosyal tesis fiyatlarıyla hizmet vereceğini söyledi.

10.07.2023 19:51
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Çorum Belediyesince Yöresel Çorum Mutfağı'nda Hititlerden bugüne binlerce yıllık geçmişe sahip 34 yöresel lezzet, vatandaşların beğenisine sunulacak.

Anadolu'nun ilk medeniyetlerinden Hititlerin başkenti Hattuşa'ya ev sahipliği yapan Çorum'un zengin yemek kültürünün yaşatılması ve kente gelen turistlere tattırılması amacıyla Çorum Belediyesince Yöresel Çorum Mutfağı kuruldu.

Hititçe'den tercüme edilen ilk cümle olma özelliği taşıyan "NINDA-an ezzateni watarra ekutteni (Ekmeği yiyeceksin, suyu da içeceksin" cümlesinin duvarına yazıldığı restoran, yöresel figür ve antika eşyalarla dekore edildi.

Haftanın 6 günü hizmet verecek restoranda yöresel 13 yemek, 8 çorba, 6 tatlı ve 7 şerbet servis edilecek.

Çorum Belediyesince restore ettirilen 158 yıllık Velipaşa Hanı'ndaki Yöresel Çorum Mutfağı için açılış töreni düzenlendi.

Belediye Başkanı Halil İbrahim Aşgın, törende yaptığı konuşmada, Çorum'un gastronomi turizminden pay alması gerektiğini söyledi.

Şef Ömür Akkor'un Türkiye'nin en iyi mutfağının Çorum'da olduğunu söylediğini hatırlatan Aşgın, "Madem en iyi mutfak Çorum'da, o zaman gastronomi turizminden de en fazla payı Çorum almalı. Bu ancak tesisleşmeyle olur." dedi.

Çorum'da geçmişte özel sektörden benzer girişimler olduğunu belirten Aşgın, "Onları hayırla anıyorum. Belediye olarak biz daha fazlasına öncülük etmeliyiz. Yediğimiz su böreği, has baklava, çalkalama, Kargı tulumu, leblebi helvası aynı büyüklerimizin, ninelerimizin yaptığı gibi olmalı." diye konuştu.

Restoranda sosyal tesis fiyatlarını uygulayacaklarını vurgulayan Aşgın, özellikle dışarıdan gelenlerin misafir edilebileceği güzel bir mekanı Çorum'a kazandırdıklarını sözlerine ekledi.

Törenin ardından davetlilere Çorum'un saray lezzetlerinden İskilip dolması ikram edildi.

Törene Çorum Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Bektaş, Vali Yardımcısı Tamer Orhan, Hitit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Osman Öztürk, Çorum Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Recep Gür, AK Parti İl Başkanı Yusuf Ahlatcı ile vatandaşlar katıldı.

Kaynak: AA

Son Dakika Turizm Çorum Belediyesi Yöresel Çorum Mutfağı'nda 34 yöresel lezzeti sunacak - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Marmaris'te Yeni Turizm Sezonu Hazırlıkları Başladı
  23:49 Marmaris'te Yeni Turizm Sezonu Hazırlıkları Başladı

  Muğla'nın turizm kenti Marmaris'te yeni sezon hazırlıkları hız kazandı. İlk turist kafilesi 10 Mart'ta gelecek. İşletmeciler tadilatları tamamlamak üzere ve oteller Nisan ayında misafirlerini ağırlamaya başlayacak. Geçen sezonki kazançlar yenileme çalışmaları için kullanıldı. GETOB Başkanı, 2023 sezonunun beklentilerin üzerinde geçtiğini belirtti ve erken rezervasyon fırsatlarını vatandaşlara tavsiye etti.

 • Dünyanın en büyük yolcu gemisi Kuşadası'na geldi
  23:07 Dünyanın en büyük yolcu gemisi Kuşadası'na geldi

  Kuşadası'na dünyanın en büyük yolcu gemilerinden biri olan Sun Princess ile turistler ve mürettebat geldi. Başkan Ömer Günel, gemi kaptanı ve şirket yöneticileriyle bir araya gelerek hediyeler takdim etti.

 • Uluslararası Kars Konferansı ve Tanıtım Etkinlikleri düzenlendi
  22:01 Uluslararası Kars Konferansı ve Tanıtım Etkinlikleri düzenlendi

  Kars Valiliği himayesinde düzenlenen etkinliklerde, Kars'ın gastronomisi, turistik destinasyonları ve tarihi kimliği tanıtıldı. Etkinliklerde yemek yarışması, aşıkların atışması, halk müziği konseri ve kayak gösterisi gibi etkinlikler düzenlendi. Vatandaşlar da etkinliklere ilgi gösterdi.

 • Erciyes hafta sonu turist akınına uğradı
  16:43 Erciyes hafta sonu turist akınına uğradı

  Türkiye'nin en önemli kayak merkezlerinden olan Erciyes, hafta sonu yerli ve yabancı turistlerin akınına uğradı. Pistler, kayakseverlerle doldu taştı.

 • Dünyanın en büyük yolcu gemisi Kuşadası'na geldi
  16:13 Dünyanın en büyük yolcu gemisi Kuşadası'na geldi

  İtalya bayraklı 'Princess' adlı yolcu gemisi, Kuşadası Limanı'na yanaşarak 3 bin 745 turist ve bin 675 mürettebatıyla birlikte kente geldi. Kuşadası Belediye Başkanı Ömer Günel, kruvaziyer turizmi için yapılan çalışmaların meyvelerini toplamanın mutluluğunu dile getirdi.

 • Erciyes Kayak Merkezi Yerli ve Yabancı Turistlerin Akınına Uğradı
  16:04 Erciyes Kayak Merkezi Yerli ve Yabancı Turistlerin Akınına Uğradı

  Türkiye'nin en önemli kayak merkezlerinden olan Erciyes, hafta sonu yerli ve yabancı turistlerin akınına uğradı. Binlerce kayak severin kayağın tadını çıkardığı Erciyes'te teleferik sırasında da uzun kuyruklar oluştu.

 • Dünyanın en büyük kruvaziyer gemilerinden biri olan Sun Princess Kuşadası'na yanaştı
  15:39 Dünyanın en büyük kruvaziyer gemilerinden biri olan Sun Princess Kuşadası'na yanaştı

  Sun Princess adlı gemi, Kuşadası Ege Port Limanı'na demirleyerek turistleri karşıladı. Turistler, halk oyunları ekibi tarafından karşılanırken, bazıları Meryem Ana Evi ve Efes Antik Kenti'ni gezdi, bazıları ise alışveriş yapmayı tercih etti. Gemiyi ziyaret eden kent protokolü, kruvaziyer şirketinin yönetim kurulu başkanı tarafından ağırlandı. Sun Princess gemisi, Türkiye'ye ilk kez gelerek 4 bin turisti taşıdı ve 2024 kruvaziyer sezonunda Kuşadası'na 4 sefer daha gerçekleştirecek.

 • Bahar çiçeklerinin açtığı köylerdeki güzel manzaralar
  15:34 Bahar çiçeklerinin açtığı köylerdeki güzel manzaralar

  Bahar çiçeklerinin açmasıyla oluşan güzel manzarayı görmek isteyen turistler, Çin'in güneyindeki Guangxi Zhuang Özerk Bölgesi'nde bulunan köylere akın ediyor. Xinhua Haber Ajansı muhabirleri Liuzhou'dan bildiriyor.

 • Sarıkamış Kayak Merkezi'nde İlkbaharın İlk Günlerinde Kayak Keyfi
  14:55 Sarıkamış Kayak Merkezi'nde İlkbaharın İlk Günlerinde Kayak Keyfi

  Sarıkamış Kayak Merkezi'nde, ilkbaharın ilk günlerinde ziyaretçiler kayak yapma imkanı buluyor. Kar kalınlığı 140 santimetre olan kayak merkezinde, gece hava sıcaklığı sıfırın altında seyrediyor. Yerli ve yabancı turistler kayak ve snowboard yaparken, aileler de çocuklarıyla kızakla eğlenceli zamanlar geçiriyor. Kayak merkezindeki otel yetkilileri, kar kalitesinin çok iyi olduğunu ve önümüzdeki günlerde de kar yağışı beklendiğini belirtiyor. Ankara'dan gelen bir turist ise Sarıkamış'ın mart ayında kayağın en güzel zamanı olduğunu söylüyor.


Advertisement