Davutoğlu Kerry ile Mısır'ı Görüştü - Son Dakika

Davutoğlu Kerry ile Mısır'ı Görüştü

14.08.2013 23:25
Davutoğlu Kerry ile Mısır'ı Görüştü

Davutoğlu ve Kerry, telefon görüşmesinde Mısır'da sivillere yönelik şiddeti en kuvvetli şekilde kınadı, demokrasiye dönüş yolunda etkin bir sürecin başlatılması yönünde atılabilecek adımları ele aldı

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Mısır'daki olaylara ilişkin yürüttüğü telefon diplomasisi kapsamında ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ile görüştü.

Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre, Davutoğlu, ABD Dışişleri Bakanı Kerry ile Türk Konseyi 3. Zirvesi'ne katılmak üzere gittiği Azerbaycan'ın Gebele kentinden telefon görüşmesi yaptı.

Mısır'daki müdahele ve sonrasındaki gelişmelerin ele alındığı görüşmede iki bakan, sivillere yönelik şiddet kullanımını en kuvvetli şekilde kınadı. Olayların daha da büyümesi ve ülkede ciddi bir çatışma ortamının yaratılması ihtimalinden duydukları derin endişeyi paylaşan Davutoğlu ve Kerry, müdahelenin Mısır'daki uzlaşı ve normalleşme çabalarına zarar verdiğini vurguladı.

Akan kanın bir an evvel durdurulması ve Mısır'da demokrasiye dönüş yolunda etkin bir sürecin başlatılması gereği üzerinde durulan görüşmede, bu yönde atılabilecek adımlar da ele alındı. Davutoğlu ve Kerry, bu amaçla gün boyunca yaptıkları temaslar hakkında birbirlerine bilgi verdi.

Bakanlar önümüzdeki dönemde de konu hakkında yakın temas içinde kalmak konusunda mutabık kaldı. - Ankara

Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Davutoğlu Kerry ile Mısır'ı Görüştü - Son Dakika


Advertisement