Bakan Fidan'dan Orta Doğu'ya Gazze çağrısı: Sorun artık İsraillileri ve Filistinlileri aşıyor - Son Dakika
Uluslararası İlişkiler

Bakan Fidan'dan Orta Doğu'ya Gazze çağrısı: Sorun artık İsraillileri ve Filistinlileri aşıyor

ABD'yi ziyaret eden Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı Washington Ofisi'nde (SETA DC) düşünce grubu temsilcileriyle bir araya geldi. Bakan Fidan burada yaptığı açıklamada İsrail'in Gazze'yi işgaline ilişkin, ''Sorun artık İsraillileri ve Filistinlileri aşıyor. O yüzden bölgesel devletler, sorunu sahiplenmeli ve sorumluluklarını bilerek hareket etmeli.'' ifadelerini kullandı.

08.12.2023 20:37  Güncelleme: 20:42
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

ABD'ye ziyaret düzenleyen Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) ve Arap Birliği Temas Grubu üyeleriyle birlikte basın mensuplarına gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Fidan, burada yaptığı konuşmada Gazze meselesine değinerek, "Sorun artık İsraillileri ve Filistinlileri aşıyor. O yüzden bölgesel devletler, sorunu sahiplenmeli ve sorumluluklarını bilerek hareket etmeli." dedi.

İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) ve Arap Birliği Temas Grubu üyeleriyle birlikte ABD temasları kapsamında Washington'da bulunan Bakan Fidan, Four Seasons Oteli'nde Temas Grubu üyeleriyle beraber basın mensuplarına gündeme ilişkin değerlendirmede bulundu.

Dışişleri Bakanı Fidan'dan Orta Doğu ülkelerine çağrı: Sorun artık İsraillileri ve Filistinlileri aşıyor

"SORUN ARTIK İSRAİLLİLERİ VE FİLİSTİNLİLERİ AŞIYOR"

Bakan Fidan, Gazze meselesinin artık giderek bölgesel bir krize dönüşmeye başladığı uyarısında bulunarak, "Sorun artık İsraillileri ve Filistinlileri aşıyor. O yüzden bölgesel devletler, sorunu sahiplenmeli ve sorumluluklarını bilerek hareket etmeli." diye konuştu.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile bugün yapacakları görüşmenin önemine de değinen Fidan, uluslararası toplumla birlikte özellikle ABD'nin üstüne düşen sorumluluğunu yerine getirmesinin elzem olduğuna işaret etti.

Dışişleri Bakanı Fidan'dan Orta Doğu ülkelerine çağrı: Sorun artık İsraillileri ve Filistinlileri aşıyor

BAKAN FİDAN, ABD'Lİ MEVKİDAŞI BLİNKEN İLE GÖRÜŞECEK

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Öncü Keçeli, Dışişleri Bakanı Hakan Fidan'ın ABD temasları kapsamında karşı tarafın talebi üzerine ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile bir araya geleceğini bildirdi.

İSRAİL'İN GAZZE'Yİ İŞGALİNDE SON DURUM

Hamas'ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, 7 Ekim sabahı, İsrail'in "Filistinlilere ve başta Mescid-i Aksa olmak üzere kutsal değerlerine yönelik sürekli ihlallerine karşılık verme" gerekçesiyle kapsamlı operasyon düzenlerken İsrail ordusu da Gazze Şeridi'ne yoğun hava bombardımanı başlattı. İsrail'de 7 Ekim'deki saldırılarda 310'dan fazlası asker olmak üzere 1200 İsraillinin öldüğü, 5 bin 132 kişinin yaralandığı duyuruldu.

Dışişleri Bakanı Fidan: Sorun artık İsraillileri ve Filistinlileri aşıyor

GAZZE'DEKİ CAN KAYBI 17 BİN 487'YE YÜKSELDİ

İsrail'in Gazze Şeridi'ne saldırılarında 17 bin 487 Filistinli öldü. Enkaz altında binlerce ölü olduğu bildiriliyor. İsrail ordusu halkın sığındığı hastane ve eğitim kurumlarını hedef alarak sivil altyapıyı tahrip ederken, karadan işgal sürecinde 91 askeri öldü. İşgal altındaki Batı Şeria ve Kudüs'te de İsrail güçleri ve yasa dışı Yahudi yerleşimcilerin saldırılarında 272 Filistinli hayatını kaybetti.

Dışişleri Bakanı Fidan: Sorun artık İsraillileri ve Filistinlileri aşıyor

Çatışmalara 24 Kasım'da 7 günlüğüne verilen "insani arada" 81 İsrailli ve 240 Filistinli esir karşılıklı serbest bırakıldı. Öte yandan İsrail binlerce Filistinliyi alıkoyup hapsetmeye devam etti.

Bakan Fidan\'dan Orta Doğu\'ya Gazze çağrısı: Sorun artık İsraillileri ve Filistinlileri aşıyor
Kaynak: AA
Abdullah Aydemir
Sondakika.com - Uluslararası İlişkiler

Son Dakika Uluslararası İlişkiler Bakan Fidan'dan Orta Doğu'ya Gazze çağrısı: Sorun artık İsraillileri ve Filistinlileri aşıyor - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • DSÖ Genel Direktörü: Şifa Hastanesi'nin çevresindeki yıkım tarif edilemez
  02:47 DSÖ Genel Direktörü: Şifa Hastanesi'nin çevresindeki yıkım tarif edilemez

  Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, İsrail'in saldırılarının hedefi olan Gazze'de Şifa Hastanesi'nin çevresindeki yıkımın boyutunun tarif edilemeyecek kadar kötü olduğunu belirtti. Ghebreyesus, DSÖ ve ortaklarının, bir ayı aşkın bir sürenin ardından 19 bin litre yakıt dağıtmak için Gazze'nin kuzeyindeki Şifa Hastanesi'ne ulaşmayı başardığını kaydetti. Şiddetli akut yetersiz beslenme sorunu yaşayan 50 çocuğun tedavisi ve 150 hasta için hayat kurtaran tıbbi malzemeleri ulaştırdıkları bilgisini veren Ghebreyesus, hastanenin çevresindeki yıkımın boyutunun tarif edilemez olduğunu ifade etti. Ghebreyesus, Gazze için ateşkes çağrısını yineledi.

 • ABD Başkanı Joe Biden, Gazze'ye havadan yardım yapacak
  23:22 ABD Başkanı Joe Biden, Gazze'ye havadan yardım yapacak

  ABD Başkanı Joe Biden, Amerika Birleşik Devletleri'nin Gazze Şeridi'nde daha fazlasını yapması gerektiğini belirterek, Ürdün ve diğer ülkelerle birlikte Gazze'ye havadan yardım yapacaklarını açıkladı. Biden, Filistinlilere düzenlenen saldırıyı trajik ve endişe verici bir olay olarak nitelendirerek, Gazze'ye akan yardımın yeterli olmadığını ve daha fazla yardım gönderilmesi gerektiğini vurguladı.

 • ABD Başkanı Biden: Gazze'ye havadan insani yardım atmaya başlayacağız
  22:47 ABD Başkanı Biden: Gazze'ye havadan insani yardım atmaya başlayacağız

  İsrail işgali altındaki Gazze'de gıda ve temiz suya ulaşım her geçen gün güçleşirken Mısır, Ürdün ve BAE'nin, abluka altındaki kente havadan yardımları sürüyor. Son olarak ABD Başkanı Joe Biden da, ülkesinin ilerleyen günlerde Gazze'ye havadan insani yardım atmaya başlayacağını açıkladı.


Advertisement