Düzce Üniversitesinde Düzce'nin Tarihsel Şehirleşme Süreci Anlatıldı - Son Dakika

Düzce Üniversitesinde Düzce'nin Tarihsel Şehirleşme Süreci Anlatıldı

16.03.2017 13:45
Düzce Üniversitesinde Düzce'nin Tarihsel Şehirleşme Süreci Anlatıldı, System.String[]

Düzce Üniversitesi Tarih Topluluğu tarafından düzenlenen “XIX. Yüzyıl Şehirleri: Düzce Örneği” başlıklı konferansta İstanbul Üniversitesi Emekli Öğretim Üyesi Prof. Dr. Metin Tuncel, öğrencilerle bir araya geldi.

Düzce Üniversitesi Tarih Topluluğu tarafından düzenlenen "XIX. Yüzyıl Şehirleri: Düzce Örneği" başlıklı konferansta İstanbul Üniversitesi Emekli Öğretim Üyesi Prof. Dr. Metin Tuncel, öğrencilerle bir araya geldi.

Cumhuriyet Konferans Salonu'nda gerçekleştirilen programa; Düzce Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Dekan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Abdulkadir Allı, Tarih Bölümü Başkanı Doç. Dr. Ali Ertuğrul, öğretim elemanları, davetli konuklar ve öğrenciler katıldı.

Programın açılış konuşmasını gerçekleştiren Düzce Üniversitesi Tarih Topluluğu Danışmanı Yrd. Doç. Dr. İsmail Yaşayanlar, Topluluk olarak ikinci etkinliklerini düzenlediklerini belirterek davetli konuşmacı Prof. Dr. Metin Tuncel'in özgeçmişini paylaştı.

Konferansını vermek üzere kürsüye davet edilen Prof. Dr. Metin Tuncel, kervan yolları üzerinde bulunan Anadolu'nun, şehir iskanına sahip eski bir medeniyet alanı olduğunu belirterek sözlerine başladı. 19. yüzyıl şehri Düzce'yi, mazisi eskiye dayanmayan ve yeni şehirlerden biri olarak nitelendiren Tuncel, Zonguldak, Adapazarı, Ordu ve Mersin gibi şehirlerin de 19. yüzyıl şehir örnekleri arasında olduğunu ifade etti.

Prusias ad Hypium antik kentinin, Düzce'nin tarihi merkezlerinden biri olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Tuncel, Kırk Basamak kalıntılarının, Roma imparatorlarının belli bir süre bu şehirde kalmasının ve Hristiyan konsüllerine temsilci göndermesinin, Prusias kentinin önemini gösterdiğini sözlerine ekledi. Prusias ad Hypium antik kentinin Cumhuriyetten sonra Üskübü olarak anıldığını ifade eden davetli konuşmacı, bu bölgenin adının daha sonra Konuralp şeklinde zikredildiğini dillendirdi.

17. yüzyıla kadar Üskübü'nün kentsel boyutuyla Düzce'den daha önemli olduğunu belirten Prof. Dr. Metin Tuncel, İstanbul'u Ankara'ya bağlayan yolun Düzce üzerinden geçmesinin Düzce'nin önemini artırdığını söyledi. 19. yüzyılda Kafkasya'dan gelen göçmenlerin Düzce'ye yerleştirilmesiyle şehir nüfusunun yükseldiğini dile getiren Tuncel, 1927'de 5937 olan nüfusun, 2016 yılında 163 bin'e ulaştığını ifade etti.

Son yıllarda mahallelerin bölünmesi ve köylerin şehir merkezine katılmasıyla Düzce nüfusunun daha da arttığını vurgulayan Prof. Dr. Tuncel, nüfusun sanayiyi de geliştirdiğinin altını çizdi. 17 Ağustos ve 12 Kasım depremlerinin şehrin gelişimini olumsuz etkilediğini dillendiren Tuncel, Düzce'nin bu olumsuz durumu kısa sürede geride bıraktığını söyleyerek sözlerini sonlandırdı.

Program, Fen Edebiyat Fakültesi Dekan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Abdulkadir Allı'nın davetli konuşmacı Prof. Dr. Metin Tuncel'e teşekkür belgesi takdim etmesiyle sona erdi. - DÜZCE

Düzce Üniversitesinde Düzce'nin Tarihsel Şehirleşme Süreci Anlatıldı
Düzce Üniversitesinde Düzce'nin Tarihsel Şehirleşme Süreci Anlatıldı
Düzce Üniversitesinde Düzce'nin Tarihsel Şehirleşme Süreci Anlatıldı

- Kaynak: İHA

Son Dakika Yerel Düzce Üniversitesinde Düzce'nin Tarihsel Şehirleşme Süreci Anlatıldı - Son Dakika

YORUMLAR

Son Dakika

Son Dakika! Bakan Pakdemirli: 22 saatlik yoğun çalışmanın ardından, Hatay'daki orman yangınını kontrol altına aldık Gözü dönmüş eş, aldattığından şüphelendiği 17 yıllık karısını boğarak öldürdü Fındığa alternatif olarak safran ekti: 2,5 dönüm araziden 40 bin lira kazanacak Toplum Bilimleri Kurulu Üyesi Bülent Çaplı, sessiz sedasız istifa etti Son dakika: Merkez Bankası yıl sonu enflasyon tahminini yükseltti Altın rekor üstüne rekor kırıyor: 505 lirayla tüm zamanların en yüksek seviyesinde Ermenistan tarafından terk edilen 85 yaşındaki Ermeni kadınlara Azerbaycan sahip çıktı Söndürme çalışmalarının sürdüğü İskenderun'da Azganlık Şehitliği, yangından etkilenmedi