Edirne - Yağlı Güreşin Ağaları, Kırkpınar İçin Yürüdü - Son Dakika

Edirne - Yağlı Güreşin Ağaları, Kırkpınar İçin Yürüdü

05.03.2016 19:13
Edirne - Yağlı Güreşin Ağaları, Kırkpınar İçin Yürüdü, System.String[]

Yağlı güreşin ağaları, Kırkpınar için yürüdüEDİRNE'de Kırkpınar Kültürünü Tanıtma ve Yaşatma Derneği, yağlı güreşlerin yapıldığı bölgelerden gelen yaklaşık 40 güreş ağasına ev sahipliği yaptı.

Yağlı güreşin ağaları, Kırkpınar için yürüdü

EDİRNE'de Kırkpınar Kültürünü Tanıtma ve Yaşatma Derneği, yağlı güreşlerin yapıldığı bölgelerden gelen yaklaşık 40 güreş ağasına ev sahipliği yaptı. Kırkpınar güreşlerinin korunması ve özüne sahip çıkılması için davul zurna eşliğinde geleneksel kıyafetleriyle yürüyen ağalar, yağlı güreş federasyonunun kurulması gerektiğini savundu.

Kırkpınar Kültürünü Tanıtma ve Yaşatma Derneği, Temmuz ayında 655'ncisi düzenlenecek olan Tarihi Kırkpınar yağlı Güreşleri öncesinde '40 Ağa Kırkpınar'da' etkinliği düzenledi. Türkiye'nin çeşitli bölgelerinde düzenlenen yağlı güreşlerde ağalık yapan Kırkpınar güreşlerinin son ağası Seyfettin Selim'in de aralarında bulunduğu 1'i kadın 40 güreş ağası yöresel ağalık kıyafetleriyle kente geldi. Dernek binasında buluşan ağalar, daha sonra davul zurna eşliğinde trafiğe kapalı olan Saraçlar Caddesi'nden yürüyerek Atatürk Anıtı'na geldi. Burada dernek başkanı Alper Yazoğlu ve ağalar çelenk bırakarak saygı duruşunda bulunup İstiklal Marşı'nı söyledi. Edirne Belediye Başkanlığı bandosunun çaldığı 'Kırkpınar Marşı'nın ardından ağalar Deveci Han Kültür Merkezi'ne geçti.

Kırkpınar Kültürünü Tanıtma ve Yaşatma Derneği Başkanı Alper Yazoğlu gelen güreş ağalarına katıldıkları için teşekkür ederek, önce birbirlerine daha sonra ise Kırkpınar'ın özüne sahip çıkılması gerektiğini söyledi.

Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri Kırkpınar Ağası işadamı Seyfettin Selim ise amaçlarının birlik ve beraberlik içerisinde olarak yağlı güreşlere hizmet etmek olduğunu söyledi. Kırkpınar'a ve yağlı güreşlere sahip çıkılması gerektiğini ifade eden Selim, 'Amacımız burada yıkım yapmak değil, ağalık yapmaktır. Biz arkamızdan gelenlere Kırkpınar'ın duygularını yaşatmaya çalışıyoruz. Benim karşıma sekiz, on tane ağa çıksın, biz ağalığı verelim amacımız o. Bana bir tane ağa 'hazırım ağam' desin, bayrağı hemen teslim ederiz. Baktım olmuyor seneye yine ağalığı ben alırım. Kırkpınar ağalığı, Kırkpınar'a yakışır şekilde yapılmalıdırö dedi.

Dopingli çıktığı için altın kemeri geri alınan ve bu yıl Er Meydanı'na dönecek olan Ali Gürbüz'ün iyi bir pehlivan olduğunu kaydeden Selim, başpehlivanlığın hak edene yakışacağını ve diğer pehlivanlarında Kırkpınar'a hazır geleceklerini de sözlerine ekledi.

EFSANE BAŞPEHLİVAN TAŞÇI BU YILDA ÇAYIRA ÇIKMAYACAK

Edirne'deki etkinliğe Yurt Partisi Genel Başkanı Sadettin Tantan ve efsane başpehlivanlardan Ahmet Taşçı da katıldı. Geçtiğimiz yıl düzenlenen 654'ncü Tarihi Kırkpınar Güreşleri'ne getirilen yaş sınırlaması nedeniyle katılamadığını ifade eden Ahmet Taşçı, 'Geçtiğimiz yıl hazır olarak gelmiştim ama bana engeller çıkararak Er Meydanı'na çıkmamı engellediler. Artık 57 yaşındayım ve bu sene gerçekten çok hayal kırıklığı yaşadığım için güreşmeyeceğim. Kırkpınar Güreşleri'nde ağa olmak birazda maddi güce dayanıyor. Bir gün o zenginliğe bende ulaşırsam, Kırkpınar'da ağalık yapmak isterimö şeklinde konuştu.

Deveci Han Kültür Merkezi'nde bir araya gelen yağlı güreşlerin ağaları Kırkpınar ve yağlı güreşlerle ilgili fikir alışverişinde bulundu.

GÖRÜNTÜ GEÇİLİYOR

Haber-Kamera: Engin ÖZMEN- Ali Can ZERAY/EDİRNE,(DHA)-

(Tür: Yurt)

Edirne - Yağlı Güreşin Ağaları, Kırkpınar İçin Yürüdü
Edirne - Yağlı Güreşin Ağaları, Kırkpınar İçin Yürüdü
Edirne - Yağlı Güreşin Ağaları, Kırkpınar İçin Yürüdü
Edirne - Yağlı Güreşin Ağaları, Kırkpınar İçin Yürüdü

Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Edirne - Yağlı Güreşin Ağaları, Kırkpınar İçin Yürüdü - Son Dakika


Son Dakika

Evlerin çatısında dahi çim çıkıyor! Dünyanın kuzey ucundaki Faroe Adaları'nda yer gök yeşil Galatasaray, Jesse Sekidika'yı Konyaspor'a kiralık olarak gönderdi Sakarya, Düzce ve Eşkişehir'de duyulan sesin sonik patlama olduğu ortaya çıktı Son Dakika: İçişleri Bakanlığı, vali ve kaymakamlara militan diyen Kılıçdaroğlu hakkında suç duyurusunda bulunacak 9 gündür tek bir vaka bile görülmeyen Avusturalya'da halk plajlara akın etti Sahilde bulunan cansız bedenin sır perdesi aralandı; kaçak göçmen dramı çıktı Eski CHP Trabzon Milletvekili Haluk Pekşen: İlk kurultayda genel başkan adayı olacağım Birlikte kaçtığı 3 çocuklu kadının kocasını sokakta görünce kurşun yağdırdı