Efeler, "Guiness Rekorlar Kitabı"na Girdi - Son Dakika

Efeler, "Guiness Rekorlar Kitabı"na Girdi

11.12.2011 14:12
Efeler,

Guinnes Rekorlar Kitabı'na Türkiye'den girmeyi başaranlar arasına Aydın'ın efeleri de katıldı.

Guinnes Rekorlar Kitabı'na Türkiye'den girmeyi başaranlar arasına Aydın'ın efeleri de katıldı. Ankara'da, aralarında eski bakanlardan Cengiz Altınkaya'nın da bulunduğu 702 kişi ile "Harmandalı Zeybeği" oynayan efeler, Guinness rekoru kırdı. Aydınlılar Eğitim Kültür ve Dayanışma Derneği'nin geçen Nisan ayında gerçekleştirdiği rekor denemesi, Guinness World Records tarafından tescil edildi ve belge gönderildi. Dernek Başkanı Ender Vardar, gururlu ve mutlu olduklarını söyledi.

Merkezi Ankara'da bulunan Aydınlılar Eğitim Kültür ve Dayanışma Derneği'nin 15 yıldır sürdürdüğü "Zeybek" kurslarına katılan vatandaşların Guinness için gerçekleştirdiği rekor denemesi 17 Nisan 2011 Pazar günü başkentte yapıldı. 702 kişinin katıldığı rekor denemesine Bayındırlık ve İskan eski Bakanlarından Cengiz Altınkaya oyuncu olarak katılırken, TBMM Eski Başkanı İsmet Sezgin, MHP Genel Başkan Yardımcısı Oktay Vural ve Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar izleyici locasında yerlerini aldı. Rekor denemesi saat 16.00'da düdük sesi ile başladı ve 6 dakika 3 saniye sürdü. Rekor denemesinin ardından katılımın 702 kişi olduğu hakem heyeti tarafından deklare edildi ve bu alandaki rekorun kırıldığı ifade edildi. Bu duyurunun ardından rekor denemesine katılanlar büyük sevinç yaşadı.

Aydınlılar Eğitim Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Ender Vardar, Ege Bölgesi'nin en çok bilinen oyunu olan Harmandalı Zeybeği'ni dünyaya tanıtmayı amaçladıklarını ve bunu başardıklarını belirtti. Daha önce 525 kişiyle elde ettikleri "En Yüksek Katılımlı Harmandalı Zeybeği Gösterisi" rekorunu 702'ye yükseltmekten ve Guinness'e girmekten gurur ve mutlu olduklarını kaydeden Ender Vardar, "Guinness'ten gelen bilgi notu ve sertifika ile rekorumuzun tescil edildiğini öğrendik. Bu deneme ile halk oyunlarını her yaştan insanların rahatlıkla oynayabileceğini gösterdik. Aynı zamanda yöremizin kültürünü gelecek nesillere aktarma yolunda büyük bir adım attık" dedi.

Efeler, Guiness Rekorlar Kitabı na Girdi
Efeler, Guiness Rekorlar Kitabı na Girdi
Efeler, Guiness Rekorlar Kitabı na Girdi

Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Efeler, 'Guiness Rekorlar Kitabı'na Girdi - Son Dakika


Son Dakika

Beşiktaşlı taraftarların İstanbul Eyüpsultan'daki kutlamasında gerginlik! Bekçiler havaya ateş açtı Beşiktaşlı taraftarların İstanbul Eyüpsultan'daki kutlamasında gerginlik! Bekçiler havaya ateş açtı Duvara çarpan alkollü sürücü ile polis arasında ilginç diyalog: Siz beni soymaya çalışıyorsunuz Duvara çarpan alkollü sürücü ile polis arasında ilginç diyalog: Siz beni soymaya çalışıyorsunuz Beşiktaş şampiyonluk kupasını Vodafone Arena'da 19 Mayıs saat 19.03'te almak istiyor Beşiktaş şampiyonluk kupasını Vodafone Arena'da 19 Mayıs saat 19.03'te almak istiyor Evraklarını motosikletli kuryenin yetiştirdiği Ghezzal, Beşiktaş'ı şampiyon yaptı Evraklarını motosikletli kuryenin yetiştirdiği Ghezzal, Beşiktaş'ı şampiyon yaptı Emre Akbaba'ya tepkiler çığ gibi! Şampiyonluk maçındaki performansı gündeme oturdu Emre Akbaba'ya tepkiler çığ gibi! Şampiyonluk maçındaki performansı gündeme oturdu Süper Lig'de tarihi sezonun şampiyonu Beşiktaş Süper Lig'de tarihi sezonun şampiyonu Beşiktaş Güldür Güldür Show'un Mustafa Sarıgül skeci sosyal medyada gündem oldu Güldür Güldür Show'un Mustafa Sarıgül skeci sosyal medyada gündem oldu Hamas saldırılara karşılık verdi, o anda plajda olan İsrailliler korku içinde sığınaklara kaçtı Hamas saldırılara karşılık verdi, o anda plajda olan İsrailliler korku içinde sığınaklara kaçtı
Advertisement