Emektar Nakliye Kamyonları Müzede Toplanıyor - Son Dakika
Güncel

Emektar Nakliye Kamyonları Müzede Toplanıyor

Emektar Nakliye Kamyonları Müzede Toplanıyor

Antalya'da Alanya Şoförler Odası (ALŞO), Türkiye'nin dört bir yanından 60 yıl önce kullanılan nakliye kamyonların yer aldığı bir müze kurmak için çalışma başlattı.

21.04.2012 10:29
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Antalya'da Alanya Şoförler Odası (ALŞO), Türkiye'nin dört bir yanından 60 yıl önce kullanılan nakliye kamyonların yer aldığı bir müze kurmak için çalışma başlattı.

ALŞO, 50- 60 yıl önce taşımacılıkta kullanılan eski kamyonları, kuracağı bir müzede sergileyecek. Türkiye'nin dört bir yanında kullanılan 'Thames', 'Ford', 'Gaz 5'1 ve 'Steyr' marka eski kamyonları Alanya'da toplamak için proje hazırlayan ALŞO yönetimi, aslına uygun tamir ve tadilatını yapacağı araçları müzede sergileyecek. Eski kamyonlar, Karayolu Güvenliği ve Trafik Haftası gibi özel günlerde kortejlere de katılacak.

Oda Başkanı Ali Akkaya, müzede yer alacak ilk kamyonu Antalya'nın Gündoğmuş İlçesi'nde bulduklarını söyledi. 1959 model 'Thames' marka kamyonu satın alarak Alanya'ya getirdiklerini belirten Akkaya, "Yıllarca bu ülkenin yükünü, kahrını, cefasını çekmiş olan kamyoncu arkadaşlarımızın kullandıkları eski kamyonları toplayıp bir müze oluşturulması için bir çalışmamız oldu. İlk olarak bir 'Thames' marka kamyon bulduk. Türkiye genelinde elinde 'Gaz 51' ve 'Steyr' gibi eski kamyonu olanlardan bedeli karşılığında almaya başladık. Eski kamyonları toplayabilirsek güzel bir müze olacak" dedi.

Eski kamyonların fiyatlarının arz ve talebe göre değiştiğini dile getiren Akkaya, "Piyasada bu kamyonlardan çok fazla kalmadı. Kamyonların orijinaline uygun olarak tamir ve tadilatını yaptıracağız. Geniş bir alanda müze oluşturacağız. Müzede yer alacak kamyonlar kesinlik trafikte olmayan araçlar. Yani tam anlamıyla müzelik araçlar. Bu araçları Trafik Haftası gibi özel günlerde halkımızın görebileceği kortejlerde de kullanacağız" diye konuştu.

Kamyon şoförü 65 yaşındaki Ali Bakır ise 1960 yılında babasının yanında mesleğe başladığını belirterek, 52 yıl önce benzinli 'Thames' ve 'Ford' marka kamyonlarla kazandığı parayı bugün lüks kamyonlarla kazanamadığını söyledi.

Alanya'da 34 yıldır şoförlük yapan Mehmet Bekiroğlu da, "Thames marka kamyonu eskiden 5 yıl kullandım ve güzel para kazandım. Mazot şimdi çok pahalı. Düşük ücretlerle çalıştığımız için de para kazanamıyoruz" dedi. - Antalya/ Alanya

Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Emektar Nakliye Kamyonları Müzede Toplanıyor - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • TÜİK Araştırmasına Göre Fertlerin Kişisel İlişkileri ve Sosyal Aktiviteleri
  08:39 TÜİK Araştırmasına Göre Fertlerin Kişisel İlişkileri ve Sosyal Aktiviteleri

  TÜİK tarafından yapılan araştırmaya göre, fertlerin çoğunluğu kişisel ilişkilerinden memnun olduğunu ancak yoksulluk veya sosyal dışlanma riski altında olan fertlerin bu memnuniyet oranının düşük olduğunu ortaya koydu. Ayrıca, yoksulluk riski altında olan fertlerin sinemaya ilgi gösterme oranının düşük olduğu ve maddi yetersizlik nedeniyle sosyal ve kültürel etkinliklere katılamadığı belirlendi. Arkadaş veya akrabalarla hiç görüşmeyenlerin çoğunluğunun yoksulluk riski altında olanlar olduğu da araştırma sonuçları arasında yer aldı.

 • Kara Yollarında Ulaşım Kontrollü Sağlanıyor
  08:37 Kara Yollarında Ulaşım Kontrollü Sağlanıyor

  Kara yollarının yapım, bakım ve onarım çalışmaları nedeniyle birçok kesimde ulaşım kontrollü olarak sağlanıyor. TEM Otoyolu, İzmir-Aydın Otoyolu, Mengen-Yeniçağa yolunda yapılan çalışmalar sebebiyle bazı şeritler trafiğe kapatılırken, diğer şeritlerden ulaşım devam ediyor. Tarsus-Adana Otoyolu'nda ise Çukurova Bölgesel Havalimanı bağlantı yolunun yapım işi nedeniyle ulaşım kontrollü olarak devam ediyor. Ayrıca, Piraziz-Giresun-Tirebolu yolunda Uluburun Tüneli'nde yapılan bakım çalışması sebebiyle ulaşım servis yolundan sağlanacak. Diğer yollarda da çelik ağ, yapım çalışmaları ve heyelan ıslah çalışmaları nedeniyle ulaşım kontrollü olarak sürdürülüyor.

 • Erzincan'da Kadın Esnafın El Emekleriyle Aile Ekonomisine Katkısı
  08:33 Erzincan'da Kadın Esnafın El Emekleriyle Aile Ekonomisine Katkısı

  Erzincan'da yaşayan 47 yaşındaki Nermin Potur, 9 yıldır pazarda el emeğiyle ürettiği gıda ürünlerini satarak aile ekonomisine katkıda bulunuyor. Potur, yaptığı işten memnun olduğunu ve diğer kadınlara da örnek olmak istediğini belirtiyor. Ürünlerinin temiz ve güvenilir olduğunu vurgulayan Potur, müşterilerinin memnuniyetini kazanmış durumda.

 • Türkiye'de Sosyal Ağ Yorgunluğu Araştırması Sonuçları Açıklandı
  08:33 Türkiye'de Sosyal Ağ Yorgunluğu Araştırması Sonuçları Açıklandı

  Türkiye genelinde yapılan bir araştırma sonucunda, kişilerde sosyal ağ kullanımından uzaklaşmaya yönelik işaretler tespit edildi. Araştırma neticesinde illerin sosyal ağ yorgunluğu açıklandı. En az sosyal ağ yorgunluğu yaşayan şehir Erzincan.

 • Adana'da Kontrolden Çıkan Otomobilin Aydınlatma Direğine Çarpması Sonucu 2 Kişi Yaralandı
  08:29 Adana'da Kontrolden Çıkan Otomobilin Aydınlatma Direğine Çarpması Sonucu 2 Kişi Yaralandı

  Adana'da sürücüsü henüz tespit edilemeyen bir otomobil, refüjdeki aydınlatma direğine çarptı. Kazada 2 kişi yaralandı. Olay yerine polis, itfaiye ve sağlık ekipleri sevk edildi. Yaralılar hastaneye kaldırıldı.

 • Osmaniye'de Organize Suç Örgütü Operasyonu: 55 Şüpheli Yakalandı
  08:27 Osmaniye'de Organize Suç Örgütü Operasyonu: 55 Şüpheli Yakalandı

  Osmaniye'de eş zamanlı olarak düzenlenen 'Mahzen-3' operasyonlarında elebaşılığını Murat Özdemir ve Cengiz Arslan'ın yaptığı 2 ayrı Organize Suç Örgütü çökertildi. Operasyonlarda elebaşlarının da içerisinde bulunduğu organize suç örgütü üyesi 55 şüpheli yakalandı. Operasyonlar sonucu; 61 adet ruhsatsız tabanca, 32 adet tüfek, 1,5 kg muhtelif uyuşturucu madde, çok sayıda mermi ve çok miktarda Türk Lirasına el konuldu.

 • Osmaniye'de 2 Organize Suç Örgütü Çökertildi, 55 Şüpheli Yakalandı
  08:19 Osmaniye'de 2 Organize Suç Örgütü Çökertildi, 55 Şüpheli Yakalandı

  Osmaniye'de eş zamanlı olarak düzenlenen 'Mahzen-3' operasyonlarında, Murat Özdemir ve Cengiz Arslan'ın liderlik ettiği 2 ayrı organize suç örgütü çökertildi. Operasyonlar sonucunda elebaşları da dahil olmak üzere toplamda 55 şüpheli gözaltına alındı.

 • TÜİK verilerine göre büyükbaş hayvan sayısı azaldı, yaş ipek kozası üretimi arttı
  08:17 TÜİK verilerine göre büyükbaş hayvan sayısı azaldı, yaş ipek kozası üretimi arttı

  TÜİK'in verilerine göre, büyükbaş hayvan sayısı bir önceki yıla göre yüzde 2,6 azalarak 16 milyon 583 bin baş oldu. Sığır sayısı yüzde 2,6 azalarak 16 milyon 421 bin baş, manda sayısı ise yüzde 5,9 azalarak 161 bin 749 baş oldu. Küçükbaş hayvan sayısı ise yüzde 6,9 azalarak 52 milyon 363 bin baş oldu. Koyun sayısı yüzde 5,9 oranında azalarak 42 milyon 60 bin baş, keçi sayısı ise yüzde 11,0 oranında azalarak 10 milyon 303 bin baş oldu. Bal üretimi yüzde 2,9 azalarak 114 bin 886 ton oldu. Açılan tohum kutusu sayısı yüzde 3,9 oranında azalarak 5 bin 360 adet, yaş ipek kozası üretimi ise yüzde 14,1 oranında artarak 78 ton olarak gerçekleşti.

 • Bayburt Valisi Mustafa Eldivan, köy ziyaretlerine devam ediyor
  08:08 Bayburt Valisi Mustafa Eldivan, köy ziyaretlerine devam ediyor

  Bayburt Valisi Mustafa Eldivan, vatandaşların talep ve isteklerini yüz yüze görüşmek üzere gerçekleştirdiği köy ziyaretlerine devam ediyor. Hafta sonu gerçekleştirdiği ziyaretler kapsamında Vali Eldivan, Konursu köyünde köy halkıyla bir araya geldi. Köy kahvehanesinde vatandaşların ihtiyaç ve taleplerini dinleyerek esnafı dolaştı ve bereketli bol kazançlar diledi. Türklerin Orta Asya'dan Anadolu'ya taşıdıkları binlerce yıllık el işçiliğinin mahfil, minber ve vaaz kürsüsüne işlendiği Konursu (Çivisiz) Ulu Camii gezen Vali Mustafa Eldivan, köy ziyaretini sonlandırdı.

 • Kulisleri hareketlendiren iddia: Yeniden Refah seçimden önce adaylarını çekecek
  07:48 Kulisleri hareketlendiren iddia: Yeniden Refah seçimden önce adaylarını çekecek

  31 Mart yerel seçimleri öncesi Ankara kulislerini hareketlendiren bir iddia ortaya atıldı. AK Parti ile ittifak görüşmeleri anlaşmazlıkla sonuçlanan Yeniden Refah Partisi'nin seçimden önce adaylarını çekeceği öne sürüldü. Kulis bilgisi büyük ses getirirken Yeniden Refah'tan iddiaya ilişkin herhangi bir resmi açıklama yapılmadı.


Advertisement