Engelli çocuğa yaptıkları yanına kar kalmadı! ''Fakirlik iğrençtir'' diyen öğretmene 3 ay 15 gün hapis cezası verildi - Son Dakika

Engelli çocuğa yaptıkları yanına kar kalmadı! ''Fakirlik iğrençtir'' diyen öğretmene 3 ay 15 gün hapis cezası verildi

20.01.2022 14:41

Antalya'da bir sitede çalışan güvenlik görevlisine ''Fakir'' diyerek aşağılayan, engelli kızına da ''Fakirlik iğrençtir'' şeklinde hakaretlerde bulunan ilkokul öğretmeni A.Ö.'nün cezası belli oldu. Mahkeme öğretmenin 3 ay 15 gün hapis cezası ile cezalandırılmasına, hapis cezasının paraya çevrilmemesine karar verdi.

Antalya'nın Manavgat ilçesine bağlı Side Mahallesi'nde 2019 Aralık ayında bir sitede güvenlik görevlisi olarak çalışan Halil Ayaz, sitede oturan ilkokul öğretmeni A.Ö.'nün siteden taşınanlardan kalan eşyaları ihtiyaç sahiplerine vermek üzere taşıdığı sırada yanına gelerek, "Bunları burada niye tutuyorsunuz, kaldırın. Fakirlerle uğraşmayın" sözleriyle kendisini aşağıladığı, daha sonra da otoparkta küçük kızıyla oynarken yine kendisine ''Fakirlik iğrençtir'' diyerek hakaretlerde bulunduğu gerekçesiyle ilkokul öğretmenliği yapan A.Ö. hakkında savcılığa hakaret ve mobbing uygulamaktan suç duyurusunda bulundu. Manavgat 5'inci Asliye Ceza Mahkemesi, sanık A.Ö.'yü 5 ay hapisle cezalandırırken sanığın cezası 6 bin lira paraya çevrildi.

KIZINA YAPILANLARA KAYITSIZ KALAMADI

Mahkemenin kararının ardından Halil Ayaz, bu kez konuşma zorluğu çeken kızına karşı yapılan hakaretten dolayı A.Ö. hakkında dava açtı. Manavgat 3. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen davanın karar duruşmasına davacı Halil Ayaz, sanık A.Ö. ile tarafların avukatları ve tanıklar katıldı.

ÖĞRETMEN KENDİSİNİ BÖYLE SAVUNDU

A.Ö., Halil Ayaz'ın çocuğunun engelli olduğunu bilmediğini, mahkeme aşamasında öğrendiğini, Halil Ayaz'ın çalışmadan işe gelmeden para aldığını, birkaç site sakiniyle bu olayı ortaya çıkardığı için Halil Ayaz'ın kendisine husumet beslediğini, çocuğunun özel durumunu istismar ederek kendisinin cezalandırılmasını istediğini söyledi.

Engelli çocuğa yaptıkları yanına kar kalmadı! ''Fakirlik iğrençtir'' diyen kadın öğretmene 3 ay 15 gün hapis cezası
Halil Ayaz.

3 AY 15 GÜN HAPİS CEZASI

Mahkeme, A.Ö.'yü hakaret suçundan 3 ay hapis cezası ile cezalandırırken, sanığın eylemi alenen gerçekleştirmesi nedeniyle cezasında 1/6 oranında artırım yaparak 3 ay 15 gün hapis cezası ile cezalandırılmasına, hapis cezasının paraya çevrilmemesine karar verdi.

"ÇOCUKLARIMIZA ZARAR VEREBİLİR"

Mahkemenin ardından açıklama yapan Halil Ayaz, adaletin yerini bulduğunu belirterek "Benim kendi adıma açtığım hakaret davası daha önce sonuçlanmış ve verilen 6 ay hapis cezası paraya çevrilmişti. Açtığımız 2. Dava bugün sona erdi. A.Ö.'yü 3 ay 15 gün hapis cezasına çarptıran mahkeme cezanın para cezasına çevrilmesine gerek olmadığına karar verdi. Milli Eğitim tarafından mahkemeye gönderilen yazıda şahsın kademe ilerlemesinin durdurulmasına dair disiplin cezası vermiş. Milli Eğitimin mahkemenin verdiği hapis cezasını da dikkate alarak yeni kararlar alacağına inanıyorum. Böyle bir kişinin öğretmen olarak çocuklarımıza verebileceği bir şey olmadığı gibi zarar vereceğine de inanıyorum" diye konuştu.

Engelli çocuğa yaptıkları yanına kar kalmadı! ''Fakirlik iğrençtir'' diyen öğretmene 3 ay 15 gün hapis cezası verildi
YORUMLAR (5)
Tüm yorumlar için tıklayınız
500
ATSO Başkanı Çetin: 'Yeni yatırım ve istihdam fırsatı olacak' ATSO Başkanı Çetin: 'Yeni yatırım ve istihdam fırsatı olacak' Antalya'da serada 40 dereceye yaklaşan sıcaklıkta domates hasadı Antalya'da serada 40 dereceye yaklaşan sıcaklıkta domates hasadı Komşusunun baskı, şiddet ve hakaretine maruz kalan kadın, 10 yıllık evini terk etti Komşusunun baskı, şiddet ve hakaretine maruz kalan kadın, 10 yıllık evini terk etti
Kaynak: İHA

Son Dakika 3. Sayfa Engelli çocuğa yaptıkları yanına kar kalmadı! ''Fakirlik iğrençtir'' diyen öğretmene 3 ay 15 gün hapis cezası verildi - Son Dakika


Advertisement