Esenyurt Belediye Başkanı Bozkurt: Beklentimiz 1 yılda 1500-2000 Suriyeli gönderebilmek - Son Dakika

Esenyurt Belediye Başkanı Bozkurt: Beklentimiz 1 yılda 1500-2000 Suriyeli gönderebilmek

Çok sayıda Suriyelinin Esenyurt'tan ülkelerine uğurlandığı törenin ardından açıklamalarda bulunan Esenyurt Belediye Başkanı Kemal Deniz, "Her ay en az 100 kişiyi göndermeyi planlıyoruz. Bir yılda 1500-2000 Suriyelinin evine dönmesini hedefliyoruz. Eminim gidenler daha güzel yaşamlar kuracaktır" dedi.

Esenyurt Belediyesi, 117 Suriyeliyi daha Esenyurt Belediye Başkanı Kemal Deniz Bozkurt'un katılımıyla Suriye'nin 5 farklı vilayetine gönderdi. Uğurlama töreninin ardından Sputnik'in sorularını yanıtlayan Esenyurt Belediye Başkanı Bozkurt, şimdiye kadar Esenyurt'tan toplam 5 bin 500 Suriyelinin ülkelerine kalıcı olarak gönderildiğini söyledi.

"HER AY EN AZ 100 SURİYELİYİ ESENYURT'TAN EVLERİNE GÖNDERMEYİ HEDEFLİYORUZ"

Hedeflerinin bir yıl içerisinde 1500-2000 Suriyeliyi gönderebilmek olduğunun altını çizen Bozkurt "Bugüne kadar Esenyurt Belediyesi'nin organizasyonuyla ülkesine dönen Suriyeli sayısı 5500 kişi. Biz göreve başladığımızdan bu yana, yani 4 ay içerisinde, 3 parti gönderdik. Bu son parti, 117 kişiden oluşuyor. Her ay en az 100 kişiyi göndermeyi planlıyoruz. Bir yılda 1500-2000 Suriyelinin evine dönmesini hedefliyoruz" ifadelerini kullandı.

"ESENYURT'TA HALİHAZIRDA 120 BİN SURİYELİ BULUNUYOR"

Esenyurt İlçe Emniyet Müdürlüğü'nden alınan veriye göre ilçede toplam 120 bin Suriyelinin yaşamakta olduğuna işaret eden Bozkurt "Bu sayının 60 bini Esenyurt'a kayıtlı, diğer yarısı ise Türkiye'nin başka bölgelerinde yaşaması gereken ancak izinsiz şekilde buraya gelmiş Suriyelilerden oluşuyor. Bugün yolcu edilenler, Suriye vatandaşı olup Esenyurt'ta yaşama hakkı olan vatandaşlar. Kendi istekleriyle memleketlerine, ücretsiz bir şekilde gönderiyoruz. Kayıtsız olanlar tespit edildikçe, zannediyorum, Gebze'ye gönderiliyor. Diğer yabancı uyruklular için de çalışmalar sürüyor" dedi.

"SURİYE'YE DÖNENLER, KALANLARA REFERANS OLACAKTIR"

Suriye'ye dönenlerin sayısı arttıkça, ülkelerine dönenlerin kalanlara referans olacağını söyleyen Esenyurt Belediye Başkanı "Bizim Suriyeli sığınmacıları ülkelerine göndermek için çabalarımız sürecek. Eminim onlar gidip oradaki yaşamlarını düzene soktuktan sonra buradaki Suriyelileriçin de referans olacaktır. Zira biz gidenlerin, kendi ülkelerinde daha güzel hayatlar kuracağına inanıyoruz" diye ekledi.

Son Dakika

16:42 Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, koronavirüs salgını açısından en riskli meslek gruplarını paylaştı 16:08 65 yaşındaki adam hayvan otlatırken yorgun merminin isabet etmesi sonucu öldü 15:51 Ümit Özat'tan Ali Koç'a eleştiri: İstersen Donald Trump ol, bu şekilde başarılı olamazsın 15:18 Hindistanlı iş adamı koronavirüse karşı altın maske takıyor 15:15 4 yaşındaki çocuğun 12'nci kattan düşme anı kamerada! İkizi de geçen yıl hayatını kaybetmiş 15:12 Erdoğan canlı yayında Bakan Dönmez'e çıkıştı: Müsaade edin de konuşmamı yapayım 14:58 Gaziantep'in Islahiye ilçesinde son 3 günde vaka sayısı yüzde 50 arttı 14:55 Cristiano Ronaldo, 1960/61 sezonundan beri Juventus'ta bir sezonda 25 gol atan ilk futbolcu oldu 14:43 Polise ihbar edilen maganda, güvenlik görevlisini darp etti! O anlar güvenlik kamerasına yansıdı 14:29 ABD'de "Black Panther" isimli grup silahlanıp sokağa indi: Savaş meydanında karşımıza çıkın 13:47 Canlı yayına girdikten 6 saniye sonra gelen feci kazada, kadın kendi ölümünü kaydetti 13:46 Göztepe'de teknik direktör İlhan Palut görevinden istifa etti ancak yönetim kabul etmedi 13:35 Altın rekor kırarken uzman isimden net mesaj: Bu dönemlerde gümüşün kazancı altından daha fazla 12:43 İstanbul'a usulsüz taşınan yüzlerce kilogram tulum peynirine el konuldu 11:02 Salgın sürecinde vatandaşın en başarılı bulduğu bakan, Koca oldu! İkinci sırada sürpriz var