Eso Başkanı Özaydemir: "2012 Yılında Eskişehir Sanayisinin Toplam Cirosunun 8 Milyar Dolara, İhracatının 1 Milyar 850 Milyon Dolara, Çalışan Sayısının da 45 Bin Kişiye Ulaşması Bekleniyor" - Son Dakika

Eso Başkanı Özaydemir: "2012 Yılında Eskişehir Sanayisinin Toplam Cirosunun 8 Milyar Dolara, İhracatının 1 Milyar 850 Milyon Dolara, Çalışan Sayısının da 45 Bin Kişiye Ulaşması Bekleniyor"

02.01.2012 14:00
Eso Başkanı Özaydemir:

Eskişehir Sanayi Odası (ESO) Başkanı Savaş Özaydemir, 2012 yılında Eskişehir sanayisinin toplam cirosunun 8 milyar dolara, ihracatının 1 milyar 850 milyon dolara, çalışan sayısının da 45 bin kişiye ulaşmasının beklendiğini bildirdi.

Eskişehir Sanayi Odası (ESO) Başkanı Savaş Özaydemir, 2012 yılında Eskişehir sanayisinin toplam cirosunun 8 milyar dolara, ihracatının 1 milyar 850 milyon dolara, çalışan sayısının da 45 bin kişiye ulaşmasının beklendiğini bildirdi.

Özaydemir, yaptığı yazılı açıklamada, 2011 yılının dünya ekonomisi açısından oldukça sıkıntılı bir yıl olarak tarihe geçtiğini belirterek, AB'de ortaya çıkan borç krizinin yarattığı domino etkisinin, ilk olarak Yunanistan'dan başlayarak birçok AB ülkesini derinden sarstığını kaydetti.

Eskişehir sanayisinin 2011 yılını toplam 7,5 milyar dolar ciro, 1,8 milyar dolar ihracat, 44 bin çalışan sayısıyla tamamladığını ifade eden Özaydemir, şunları bildirdi:

"Yeni sanayi yatırımları yönünden de başarılı bir yılı geride bıraktık. Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi'nde (OSB) 2010 yılında 13 yatırımcıya 230 bin metrekare yer tahsisi yapılmışken, 2011 yılında 26 yatırımcıya toplam 393 bin metrekare yeni yer tahsisi yapıldı. Firmaların toplam elektrik tüketimi bir önceki yıla göre yüzde 8,7, doğalgaz tüketimleri ise yüzde 9,5 oranında artış göstermektedir. 2012 yılında Eskişehir sanayisinin toplam cirosunun 8 milyar dolara, ihracatının 1 milyar 850 milyon dolara, çalışan sayısının da 45 bin kişiye ulaşması bekleniyor. ESO olarak bu hedefler doğrultusunda, il sanayinin daha da güçlenmesi için proje ve yatırımlarımıza devam ediyoruz."

Özaydemir,ESO olarak geçmişten bugüne yürüttükleri çalışmalarla ve 2012 yılı çalışma programıyla Eskişehir'e yeni yatırımlar kazandırmaya devam edeceğini mevcut sanayi kuruluşlarının da uluslararası pazara daha fazla açılmaları, ihracat ağırlıklı çalışmaları, daha rekabetçi bir yapıya kavuşarak, inovasyon ve Ar-Ge ile rekabet güçlerini yükseltmeleri konusundaki çalışmalarını arttırmayı hedeflediklerini ifade etti.

-"2012'de Türkiye, Çin, Brezilya, Hindistan, ABD ve Rusya büyüyecek"-

AB ekonomik krizinde belirsizliklerin çok fazla olduğunu anlatan Özaydemir, şunları kaydetti:

"AB yaşadığı bu önemli soruna her ne kadar tedbir almaya çalışsa da, aslında alınan kısa vadeli ekonomik kararlarla, işi ağırdan alan adımlar atılıyor. AB, geçici çözümler ortaya koyarak, ekonomide yaşanacak krizi 2012 ve ötesine yaymak istiyor. Bu süreçte ABD ekonomisi de kendi içinde sıkıntılar yaşıyor. Kendi iç pazarının büyüklüğü ve ekonomik hacmin çok yüksek olması nedeniyle içindeki bu sorunları aşabilecek güce ve kararlılığa sahip. 2012 yılında başta Türkiye gibi gelişmekte olan ülkeler olan Çin, Brezilya, Hindistan ile ABD ve Rusya, dünya ekonomisinde büyümenin devam etmesini sağlayacak ülkeler olarak öne çıkıyor."

-"Yatırıma ve büyümeye devam edin"-

Özaydemir, Türkiye'nin dış ticarette, 2011 yılında ihracatta 135 milyar dolarlık bir rakama ulaşmasına rağmen, yıl sonunda 240 milyar doları bulan ithalatın cari açığı ciddi bir sorun haline getirebileceğini anlatarak, şunları ifade etti:

"Yıl sonu itibariyle 75 milyar dolar düzeyinde gerçekleşecek cari açık rakamlarının, ekonomiyi yavaşlatmaya yönelik alınan tedbirlerin yanı sıra, önümüzdeki günlerde açıklanması beklenen yeni ithal ikameci, yerli üretimi ve tüketimi öne çıkaracağı ifade edilen teşvik modeliyle yeni yılda hızla olmasa bile cari açığın bir azalma eğilimine gireceği ifade edilmektedir. İhracatımızın halen yüzde 50'si AB ülkelerine yapılmakta olsa da, yeni yılda sanayicilerin AB'deki kriz beklentilerini de göz önünde bulundurarak farklı pazarla yönelecek. Özellikle Rusya, Çin, Hindistan, Brezilya ve ekonomisi hızla toparlanan Irak gibi bölgelerdeki diğer ülke pazarlarına daha fazla açılmak ihracatta ve ekonomik büyümede istikrarı sağlayacak.

Dolar kurunun yıl içinde nispeten küçük düşüşler yaşasa bile genel olarak 1 lira 90 kuruş düzeyinde kalmasıyla, 2012 yılında ihracatın artamaya devam ederek 150 milyar dolara, ithalatın ise 250 milyar dolara çıkacağını tahmin ediyoruz. 2012 yılında ticaret ve sanayiyle uğraşan tüm işletmeler, AB'deki gelişmeleri göz önünde bulundurarak her gelişmeye hazırlıklı bir şekilde, tedbiri elden bırakmadan yatırıma ve büyümeye devam etmeleri doğru bir hareket tarzı olacaktır."

- ESKİŞEHİR

- Kaynak: AA

Son Dakika Yerel Eso Başkanı Özaydemir: '2012 Yılında Eskişehir Sanayisinin Toplam Cirosunun 8 Milyar Dolara, İhracatının 1 Milyar 850 Milyon Dolara, Çalışan Sayısının da 45 Bin Kişiye Ulaşması Bekleniyor' - Son Dakika

YORUMLAR

Son Dakika

CHP İstanbul İl Başkanı Kaftancıoğlu, Cumhuriyet Bayramı törenini terk etti Bilim Kurulu'nun ilk kez İstanbul'da yapıldığını açıklayan Bakan Koca, iç karartan tabloyu tekrar hatırlattı Malatya Büyükşehir Belediyesi'nin marketlerinde Fransız ürünleri raflardan kaldırıldı 4 ay önce doğum yapan Aslıhan Turan, 3. çocuk için doktoruyla görüşmeye başladı Koruma kararı aldıran nişanlısını ve annesini öldürüp intihar etti! Düğünleri pandemi nedeniyle ertelenmiş Taş kırma makinesine düşen genç feci şekilde can verdi Merkez Bankası Başkanı, "Dolardaki yükselişi öngörebiliyor muydunuz?" sorusuna böyle yanıt verdi İnşaatta elleri ve ayakları bağlı bulunan kız itiraf etti: Her şeyi kendim planladım