Son Dakika Haberleri: FETÖ'cü Komiser Korkmaz'ın İtirafı Sonrası, FBI Çalışanları İçin İnceleme Başlatıldı

FETÖ'cü Komiser Korkmaz'ın İtirafı Sonrası, FBI Çalışanları İçin İnceleme Başlatıldı

2 yıl önce

FETÖ'cü komiser Korkmaz'ın "FBI bana 50 bin dolar verdi" itirafı sonrası Ankara, 30 FBI çalışanı hakkında inceleme başlattı. FETÖ'yle bağlantısı çıkanlar, sınır dışı edilecek.

ABD'ye kaçan FETÖ'cü komiser Hüseyin Korkmaz'ın "FBI bana 50 bin dolar verdi" itirafı Türkiye'yi harekete geçirdi. Ankara, Türkiye'de görevli bulunan ve resmi sayısı 30 civarındaki FBI çalışanları hakkında inceleme başlattı. FETÖ ve kirli kumpasla bağlantısı tespit edilenler sınırdışı edilecek, Türkiye'de faaliyetlerine bir daha izin verilmeyecek.

İTİRAF SONRASI TÜRKİYE HAREKETE GEÇTİ

New York'ta devam eden ve ikinci 17-25 Aralık olarak değerlendirilen kumpas davasında 'tanık' olarak dinlenen FETÖ'cü komiser yardımcısı Hüseyin Korkmaz'ın itiraf niteliğindeki açıklamalarının ardından Türkiye harekete geçti. 17-25 Aralık darbe girişiminde aktif rol alan ve tutuklanan ancak FETÖ'cü hakimler tarafından tahliye edilen Korkmaz, sığındığı ABD'de yalanlarıyla ortaya çıktı.

"FBI BANA 50 BİN DOLAR VERDİ" İTİRAFI

Tahliyesi sonrası izini kaybettirerek ABD'ye kaçan Korkmaz, duruşmada ABD Federal Soruşturma Bürosu'nun (FBI) kendisine 50 bin dolar verdiğini açıkladı. Türkiye'de 17 Aralık'la ilgili yargılamasında "hiçbir ilgim yok" diyen Korkmaz, ABD'de ağız değiştirerek dosyayı bizzat hazırladığını itiraf etti.

FBI GÖREVLİSİNDEN, İZAHAT İSTENDİ

Korkmaz'ın ABD mahkemesindeki ifşaları sonrasında bir FBI görevlisi önceki gün Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Daire Başkanlığı'na çağrıldı. FBI görevlisinden, FETÖ'cü Korkmaz'ın ifadeleri hakkında izahat istendi. Söz konusu çağrıya ilişkin perde arkası da netleşti.

TÜRKİYE'DE 30'DAN FAZLA ELEMAN VAR

Türkiye'de, görev yapan Amerikan'ın iç istihbarat birimleri olan FBI, ABD Adalet Bakanlığı Uyuşturucu ile Mücadele Dairesi (DEA) gibi kuruluşların görevlileri mercek altına alındı. FBI'nın ve DEA'nın Türkiye'de resmi olarak 30'dan fazla elemanı olduğu biliniyor. Gayriresmi eleman sayısı bilinmeyen FBI'nın Türkiye'de değişik operasyonlara giriştiği de bilinenler arasında yer alıyor.

İLİŞKİLER İNCELENECEK

FBI ajanlarının özellikle 17-25 Aralık öncesinde ve sonrasında FETÖ'cülerle yasa dışı ilişkileri olduğu tahmin ediliyor. ABD'de ifade veren Korkmaz'ın itirafları ile ortaya çıkan bu bağlantı üzerine de Türkiye harekete geçti. Yasa dışı irtibatları tespit edilen FBI ajanlarına ilişkin soruşturma hazırlığı sürdürülüyor.

FETÖ BAĞLANTISI OLANLAR SINIR DIŞI EDİLECEK

FBI yetkilileri hakkında, FETÖ'cü Korkmaz ile irtibatlarının belirlenmesi halinde Türk Ceza Kanunu 327 ve 328 maddelerine göre "devletin güvenliği ve iç veya dış siyasal yararları bakımından, niteliği itibarıyla, gizli kalması gereken bilgileri sızdırılması" suçundan soruşturma açılacak. FETÖ elemanları ile irtibatı tespit edilen FBI ajanları hakkında yasal işlem yapılacak, ABD'nin diğer istihbarat elemanlarının Türkiye'de çalışmasına izin verilmeyecek. FBI görevlileri sınır dışı edilecek.

KORKMAZ'I AJANLAR MI KAÇIRDI?

Korkmaz'ın Türkiye'den kaçmasında söz konusu ajanların parmağının olup olmadığı ve Amerika'ya girişindeki sahte pasaportun yine bu ajanlar tarafından temin edilip edilmediği de araştırılan konular arasında yer alıyor.

ARTIK İZİN YOK!

Türkiye'de sadece "irtibat görevlisi" olarak bulunan yetkilinin yasa dışı faaliyetleri belirlenirse FBI, Türkiye'den kovulacak bir daha eylem gerçekleştirmesine izin verilmeyecek.

Adem Yavuz Arslan

ABD'DEKİ DAVANIN MÜDAVİMİ!

ABD'deki örgüt üyelerinin de duruşmaları yakından takip etmeleri ve sosyal medyada Türkiye aleyhine karalama kampanyası yürütmeleri Reza Zarrab davası olarak başlayıp sonradan Hakan Atilla davasına dönüşen hukuki süreçteki FETÖ izlerini gözler önüne serdi. Türkiye'de hakkında açılmış çeşitli FETÖ davaları nedeniyle firari durumda bulunan Adem Yavuz Arslan, kaçak olarak yaşadığı Amerika'da, devam eden Hakan Atilla davasının müdavimlerinden oldu. Jürili duruşmaları başından beri takip eden FETÖ'nün önde gelen isimlerinden Arslan, öğle ve akşam saatlerinde sosyal medya üzerinden yaptığı yayınlarla Türkiye aleyhine karalama kampanyası yürütme gayreti içerisinde olduğu gözleniyor.

PARA AKITTILAR

Hüseyin Korkmaz, Salı günkü ifadelerinde ABD Federal Soruşturma Bürosunun (FBI) kendisine 50 bin dolar verdiğini ve ABD'de oturduğu evin kirasını ise savcılığın ödediğini söylemişti. Korkmaz, ABD'ye geldiği günden beri hiç çalışmadığını ancak çalışma başvurusunda bulunduğunu ve iki hafta önce olumlu yanıt aldığını anlatarak ABD hükümetinden yardım alıp almadığı sorusuna, "Savcılık 3 defa 300 dolar, toplamda 900 dolar verdi. FBI 50 bin dolar verdi. Oturduğum apartmanı savcılık tuttu, kirasını savcılık ödüyor" yanıtı vermişti. (Kaynak: Yeni Şafak)
Oyuncu Yalçın Dümer: Cumhurbaşkanı Erdoğan 'Evliliğiniz 6 Ayda Biter' Dedi, Öyle de Oldu Zengin Olma Hayali Kuran Defineciler, Kendilerini Patlattı

Müge Anlı ile Tatlı Sert Programında Gündeme Gelen Lise Öğrencisi Cinayetinin Detayları Ağızları Açık Bıraktı