Fındık İhracatı Türkiye'nin Yüzünü Güldürüyor - Son Dakika

Fındık İhracatı Türkiye'nin Yüzünü Güldürüyor

02.01.2012 14:04
Fındık İhracatı Türkiye'nin Yüzünü Güldürüyor, System.String[]

Mehmet Ekizoğlu - Giresun Ziraat Odası Başkanı Özer Akbaşlı, "Bu yıl fındıkta rekolte düşüklüğü yaşanmasına rağmen ihracatta 1 milyar 800 milyon dolar döviz girdisi sağlanması beklentisi yüzleri güldürüyor" dedi.

Mehmet Ekizoğlu - Giresun Ziraat Odası Başkanı Özer Akbaşlı, "Bu yıl fındıkta rekolte düşüklüğü yaşanmasına rağmen ihracatta 1 milyar 800 milyon dolar döviz girdisi sağlanması beklentisi yüzleri güldürüyor" dedi.

Akbaşlı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 2011 yılı fındık rekoltesi tahmini ile ilgili kurum ve kuruluşların ortaklaşa çalışması sonucu ortaya 450 bin ton dolayında bir rekolte tespitinin çıktığını söyledi.

İhracat tarihinin başladığı 1 Eylül itibariyle gerek ihraç edilen, gerekse de tüccar ile üreticinin deposunda ve iç piyasa tüketilen miktara bakıldığında rekoltenin 420 bin ton civarında gerçekleştiğinin görüldüğünü ifade eden Akbaşlı,

"Rekolte azlığı Türkiye'nin fındık ihracatından bu yıl daha az gelir sağlayacağı anlamına gelmemektedir. Dünya fındık üretimi ile ihracatının yüzde 70 ile 75'i Türkiye'nin elindedir. Türkiye'de ortalamalarına bakıldığında üretim 650-700 bin ton dolayında gerçekleşmektedir. Ancak bu yıl üretim ortalamaların çok altında gerçekleşti. Türkiye'nin fındık ihracatından elde ettiği kazanç rekoltenin azlığına ve çokluğuna göre değişmemektedir" diye konuştu.

Türkiye'nin önemli ihraç ürünlerinin başında fındığın geldiğini vurgulayan Akbaşlı, şöyle devam etti:

"Geçtiğimiz yıllara bakıldığında İhracattan 2 milyar dolara yakın bir gelir sağlanmış. Bu yıl fındıkta rekolte düşüklüğü yaşanmasına rağmen ihracatta 1 milyar 800 milyon dolar döviz girdisi sağlanması beklentisi yüzleri güldürüyor. Bu Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en üst rakamıdır. Biz bu milli ürünümüze sahip çıkmalıyız. Dolayısıyla üreticisini korumalı ve desteklemeliyiz. Son yıllarda bu konuda yapılan çalışmaları çok iyi buluyoruz. Bu daha da artarak devam etmelidir. Zor arazi şartlarında üretim yapan çiftçilerimize sahip çıkmalıyız."

-"Yeni yılda fındık fiyatı 8 lirayı bulur"

2011 ürünü fındıktan üretici ve tüccarın elinde 100 bin ton dolayında bir ürünün kaldığını ifade eden Akbaşlı, "Ocak ayı itibariyle piyasa tekrar hareketlenecek. Sezon içinde 7,40 liraya kadar ulaşan fındığın fiyatı yeni yılda 8 lirayı bulur. Bu parayı ürününü binbir eziyetle toplayan üreticimiz hak ediyor. Fındık ihracatı yüz güldürürken, onu üreten üreticinin de yüzü gülsün istiyoruz. Bunun içinde ilgililerin üreticiyi desteklemeye devam etmesini bekliyoruz" diye konuştu.

- GİRESUN

Kaynak: AA

Son Dakika Yerel Fındık İhracatı Türkiye'nin Yüzünü Güldürüyor - Son Dakika


YORUMLAR
500

Son Dakika

Muğla açıklarında 5.3 büyüklüğünde deprem meydana geldi 01:21 Muğla açıklarında 5.3 büyüklüğünde deprem meydana geldi Beşiktaş'ta Sergen Yalçın depremi: Dönüşü yok artık, çalışmayacağım 00:59 Beşiktaş'ta Sergen Yalçın depremi: Dönüşü yok artık, çalışmayacağım İmamoğlu'ndan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın müzik saati çıkışına gönderme! Atatürk'ün sözünü paylaştı 00:33 İmamoğlu'ndan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın müzik saati çıkışına gönderme! Atatürk'ün sözünü paylaştı
Yılmaz Özdil'in iması Uğur Dündar'ı çıldırttı: Yerin dibine gir, karşıma çıkarsan fena yaparım 23:47 Yılmaz Özdil'in iması Uğur Dündar'ı çıldırttı: Yerin dibine gir, karşıma çıkarsan fena yaparım Cicişler saç saça baş başa kavga etti, Ceyda Ersoy ablasını sildi 23:16 Cicişler saç saça baş başa kavga etti, Ceyda Ersoy ablasını sildi Kılıçdaroğlu'ndan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 20:29 Kılıçdaroğlu'ndan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "müzik yasağı" açıklamasına tepki: Yasaklar ideolojik
Serdar Ali Çelikler'den çarpıcı Şenol Güneş sözleri: Memleketçilik yaptığı iddiaları var 19:13 Serdar Ali Çelikler'den çarpıcı Şenol Güneş sözleri: Memleketçilik yaptığı iddiaları var Arkeologlar Şanlıurfa'da jet hızıyla kazmayı vurmaya başladı! Meğerse yıllarca bir tarihin üzerinde oturmuşlar 18:54 Arkeologlar Şanlıurfa'da jet hızıyla kazmayı vurmaya başladı! Meğerse yıllarca bir tarihin üzerinde oturmuşlar
Advertisement