Fransa yurt dışında 18 binden fazla asker bulunduruyor - Son Dakika

Fransa yurt dışında 18 binden fazla asker bulunduruyor

05.06.2020 14:05
Fransa yurt dışında 18 binden fazla asker bulunduruyor, System.String[]

Fransa'nın yurt dışında 18 binden fazla askerinin görev yaptığı bildirildi.

Fransa'nın yurt dışında 18 binden fazla askerinin görev yaptığı bildirildi.

Fransa Genelkurmay Başkanlığının 1 Haziran'da yayımladığı grafiğe göre, Fransız ordusu Birleşmiş Milletler (BM) Barış Gücünde 720, Avrupa Birliği (AB) bünyesinde 140 ve NATO'da 400 askerle varlık gösteriyor.

Fransa'nın deniz aşırı topraklarından Yeni Kaledonya'da 1450, Fransız Polinezyası'nda 900, Guyana'da 2 bin 100, Mayotte ile La Reunion Adalarında 1700 ve Fransız Antiller'de 1000 askeri bulunuyor.

Ülkenin Irak ve Suriye'de ise 600 askeri var.

Fransa'nın Afrika'daki askeri varlığı

Fransa, Afrika'da da önemli askeri varlığa sahip.

Sahel bölgesinde 2014'te başlayan Barkhane Operasyonu çerçevesinde Moritanya, Mali, Burkina Faso, Nijer, Çad'da 5 bin 100 Fransız asker görev yapıyor.

Ülkenin Afrika'daki en önemli üslerinden biri olan Cibuti'de 2010'da açılan askeri üssünde, hava kuvvetleri personeli 1450 asker mevcut.

Senegal'deki askeri üssünü 2010'da kapatan Fransa, başkent Dakar'daki Dakar-Senghor askeri havalimanında hala 350 hava kuvvetleri personelini bulunduruyor.

Fildişi Sahili'nin başkenti Abidjan'daki Fransız askeri üssünde ise 900 Fransız asker görev yapıyor.

Gabon'da da 350 ve Birleşik Arap Emirlikleri'nde 650 Fransız asker bulunuyor.

Fransa Deniz Kuvvetlerinden 500 asker de Kuzey Atlantik, Basra Körfezi ve Gine Körfezi'nde varlık gösteriyor.

Böylelikle, ülkenin yurt dışında bulundurduğu asker sayısı 18 bini geçiyor.

Artan can kayıplarına, Fransız hazinesine günlük 1 milyon avroyu geçen yüke ve güvenlik problemini çözmede kayda değer başarı elde edememesine rağmen Fransa, Afrika'daki askeri varlığını sürdürmekten vazgeçmiyor.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Sahel Bölgesi'nde bulunan 5 ülkeyi Fransa'nın uzak sınırları olarak gördüklerini ifade etmişti.

- Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Fransa yurt dışında 18 binden fazla asker bulunduruyor - Son Dakika


Son Dakika

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Özlü: 2021 sonuna kadar tedbirlerle devam etmemiz gerekiyor ABD'li uzmandan dikkat çeken Libya yorumu: Savaşı Türkiye kazandı Rıdvan Dilmen'den, Fatih Terim'e sert eleştiri: Ne gerek vardı, 6-0 mı yeneceksin? Dünyaca ünlü Azerbaycanlı kick boksçu Zabit Samedov, Kuruluş Osman dizisine transfer oldu Ticaret Bakanlığı, esnafa yönelik yeni destek paketi için çalışma başlattı Reuters'tan bomba Dağlık Karabağ iddiası: Türkiye ve Rusya gözlem noktası konusunda anlaşmazlık yaşıyor Aynı aileden 3 kişi birkaç gün arayla koronavirüse yenik düştü Demirtaş ve Kavala sözleri tepki çeken Bülent Arınç'tan yeni açıklama: Cumhurbaşkanı çok ağır konuştu, rencide oldum