Gastronominin Yıldız Savaşları Başlıyor - Son Dakika

Gastronominin Yıldız Savaşları Başlıyor

10.07.2017 16:02
Gastronominin Yıldız Savaşları Başlıyor, System.String[]

Türkiye gastronomisi sonunda Michelin, Zagat, Feinschmecker gibi prestijli gastronomik derecelendirme sistemleri ile kıyaslanan bir organizasyona kavuşuyor.

Türkiye coğrafyası bütünündeki gastronomik faaliyetlerin etik kurallar içerisinde derecelendirilmesi prensibine dayalı, ülkemizin kurumsal anlamda ilk derecelendirme sistemi olan YEDY'nin gastronomi dünyasının duayenlerinden oluşan Kurucular Kurulu ile Danışma Kurulu üyeleri geçtiğimiz günlerde bir araya gelerek son hazırlıklarını tamamladı.

Dünya gastronomisinde hatırı sayılır bir ün kazanan Türkiye, sınırları dahilinde faaliyet gösteren işletmelerin standartlarını yükselterek dünya üzerinde hak ettiği yere gelmesini sağlayacak bir organizasyona kavuşuyor. Ülkemizde bugüne kadar bu anlamda ulusal ya da uluslararası bir çalışma olmaması tüm çevrelerde gastronomi sektörünün en önemli eksikliklerinden biri olarak değerlendiriliyordu.

Bu eksikliği gidermek amacıyla 2014 yılında ilk adımı atılan YEDY'nin gastronomi dünyasının duayenlerinden oluşan Kurucular Kurulu ile Danışma Kurulu üyeleri geçtiğimiz günlerde bir araya gelerek son hazırlıklarını tamamladı. YEDY Kurucular Kurulu Anadolu Halk Mutfağı Derneği Başkanı Adnan Şahin, Mutfak Dostları Derneği Başkanı Zeynep Kakınç, Günaydın Et Restaurantları Kurucu Ortağı Cüneyt Asan, Grafikir Reklam Ajansı Başkanı Bora Çınar, TIFF Yapım Yönetim Kurulu Başkanı Ufuk Akgün, Doktor Bülent Şen, NTV Operasyon Müdürü Cengizhan Kocahan ve Dolce Pastaneleri Kurucusu Nilgün Ertuğ'dan oluşuyor. YEDY Danışma Kurulu üyeleri arasında ise ülkemizin önde gelen yiyecek, içecek ve otelcilik danışmanlarından Osman Serim, Türk Kahvesi Kültürü ve Araştırmaları Derneği Yönetim Kurulu Üyesi ve Arzum Yönetim Kurulu Başkanı Murat Kolbaşı, TÜRES Başkanı Ramazan Bingöl, Yemek Kültürü Araştırmacısı ve Yazar Filiz Hösükoğlu, Gastronomi Yazarı, Yemek Fotoğrafçısı ve Stilisti Aydan Üstkanat, Mutfak Dostları Derneği Danışma Kurulu Üyesi ve Yemek Yazarı Sevim Gökyıldız, Habertürk Gazetesi Köşe Yazarı ve Yüksek Mimar Ali Esad Göksel, Slow Food Bardacık Birliği Lideri ve Yemek Araştırmacısı Nedim Atilla, Şarap Dostları Derneği Eski Başkanı Ahmet Aykut, Dünya Gazetesi Gastronomi Yazarı Faruk Şüyun, IC Holding Turizm ve Hizmetler Grup Başkanı Orhan Hallik, İş Adamı Orhan Kesikoğlu ve Türkiye Aşçılar Federasyonu Başkanı Zeki Açıköz gibi gastronomi dünyasının kanaat önderleri sayılan isimler bulunuyor.

YEDY'nin ilk etapta Türkiye'yi kapsayan sonuçları 24 Ağustos 2017 akşamı seçkin konukların katılımı ile İstanbul'da gerçekleştirilecek olan lansmanda açıklanacak.

Danışma Kurulu toplantısında söz alan üyelerden Mutfak Dostları Derneği Danışma Kurulu Üyesi ve Yemek Yazarı Sevim Gökyıldız konuyla ilgili olarak "YEDY, bizim gibi mutfakla ilgili, Türk mutfağının tanıtılması ve dünya mutfakları arasında layık olduğu yeri alması için çaba gösterenlerin yıllardır beklediği mükemmel bir hareket olacaktır. İçinde olmaktan mutluyum" dedi. Şarap Dostları Derneği Eski Başkanı Ahmet Aykut ise "Beğenmek ve beğeniyi belirtmek kişileri veya kurumları geliştirir, aynı önyargısız eleştirmek ve eleştiriyi belirtmek gibi. YEDY'nin bu anlamda büyük bir açığı kapatacağına ve gastronomi dünyamıza yeni pencereler açacağına inanıyorum" ifadelerini kullandı. YEDY ile ilgili görüşlerini paylaşan ülkemizin önde gelen yiyecek, içecek ve otelcilik danışmanlarından Osman Serim de "Derecelendirme sistemlerinin hem işletmeleri ödüllendirmek hem de tüketicileri yönlendirmek adına önemli olduğunu düşünüyorum. Türk gastronomisinin dünyayla entegrasyonu anlamında ciddi derecelendirme kuruluşlarına ihtiyacımız var. YEDY'nin de bu eksikliği gidereceği inancındayım" dedi.

Gastronominin Yıldız Savaşları Başlıyor

- Kaynak: Bültenler

Son Dakika Güncel Gastronominin Yıldız Savaşları Başlıyor - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

Koronavirüs salgınını yok sayan Türkmenistan hükümeti, zatürre teşhisi koymayı bile yasakladı Son Dakika! Hafta sonu uygulanan sokağa çıkma kısıtlamasına uymayan 9 bin 583 kişiye adli ya da idari işlem yapıldı 6 yıllık evlilik tek celsede bitti! Esra Ruşan ve Fatih Kızılgök boşandı FETÖ'cü Enes Kanter ile fotoğraf çektiren İsrail'in Birleşmiş Milletler temsilcisine tepki yağdı Putin, Ermenistan'ı üzecek gerçeği bir kez daha dile getirdi: Dağlık Karabağ, Azerbaycan'ın ayrılmaz bir parçası Bakan yardımcısı için açıldığı iddia edilen restoranda kız isteme merasimi yapılmış Kemal Kılıçdaroğlu'nun kardeşi Celal Kılıçdaroğlu: Alaattin Çakıcı devlet adamıdır, ağabeyim hastadır Kadirli Devlet Hastanesi'nde görev yapan 50 sağlık çalışanının korona testi pozitif çıktı