Son Dakika Haberleri: Güney Kore, Savaş Uçağından Füze Fırlattı!

Güney Kore, Savaş Uçağından Füze Fırlattı!

3 ay önce

Güney Kore, ilk kez bir savaş uçağından gerçek füze ateşleyerek karadaki hedefleri vurduğunu gösteren fotoğrafları servis etti.

Kuzey  Kore'nin peş peşe nükleer testleriyle ülkelerarası krize neden olmasının ardından, askeri tatbikatlarını sürdüren  Güney Kore, ülkenin batı kıyılarında ilk kez bir savaş uçağından gerçek bir füze fırlattı.

FOTOĞRAFLARI SERVİS ETTİLER

F-15K jetinden fırlatılan Taurus füzesi, zemin üstündeki hedefi imha etti. Tatbikatın fotoğraflarını  Güney Kore Savunma Bakanlığı paylaştı.

Eylül ayı başında hidrojen bombası deneyen  Kuzey Kore, yeryüzünde depreme yol açmıştı. Birkaç hafta önce fırlatılan bir diğer kıtalararası balistik füze ise,  Japonya'nın üstünden geçmişti.

ABD'nin başını çektiği müttefik ülkeler, son olarak  Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nden ( BMGK)  Pyongyang yönetimini hedef alan yeni yaptırımları geçirdi. Bu kararın alınabilmesi için  Çin ve  Rusya'nın ikna edilmesi gerekti.  Rusya ve  Çin'in de 'evet' oyu vermesiyle  BMGK'dan geçen yeni yaptırımlar,  Kuzey Kore'nin rafine petrol satışına yılda iki milyon varil sınırlaması, doğalgaz ve tekstil ihracatına ise ambargo getiriyor.

Başkan  Donald Trump ise  Rusya ve  Çin'in de onayını alabilmek için yumuşatılan kararı 'yetersiz' buluyor. Petrol ihracatına getirilen ambargonun kaldırılmasından duyduğu hayal kırıklığını saklamayan  Trump,  Kuzey Kore'yi 'nihai yaptırımlar' konusunda uyardı: "Bu sadece atılan bir başka küçük adım. Önemli değil. Bir etkisi olacak mı bilmiyorum. Ama kararın 15- 0 alınması kesinlikle çok güzel bir sonuç. Ancak bu yaptırımlar alınacak nihai yaptırımlarla karşılaştırılamaz bile."

KUZEY KORE BU KARARA ÖFKELİ

Pyongyang ise,  Birleşmiş Milletler'de alınan yeni yaptırımlara öfkeli.  Kuzey Kore'nin  Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Han Tae Song,  ABD'nin tarihinde hiç olmadığı kadar büyük bir acı çekeceğini söyledi. Song, " Washington rejimi, siyasi, askeri ve ekonomik çatışmayı seçti.  Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti her türlü nihai oalanağı kullanmaya hazırdır.  Kore tarafından önümüzdeki günlerde alınacak tedbirler  ABD'ye tarihinde hiç olmadığı kadar büyük acı çektirecek" dedi.

Kaynak:  Habertürk


Facebook'ta Paylaş! Twitter'da Paylaş! Whatsapp'da Paylaş!


Ayşegül Aldinç, Sütyensiz Pozuyla Yıllara Meydan Okudu Yaşlı Erkekleri Cinsel Organlarına Dokunarak Soyan Yankesicilik Çetesi Çökertildi
Aleyna Tilki, İngilizce Eğitimi İçin Okulunu Dondurup Los Angeles'a Gitti