Son Dakika Haberleri: Hasadı Başlayan Limon, Dalında Alıcı Buldu

Hasadı Başlayan Limon, Dalında Alıcı Buldu

3 ay önce

Türkiye'nin limon üretiminde önde gelen bölgelerinden Mersin'in Erdemli ilçesinde ilk limon hasadı başladı.

Hasadı Başlayan Limon, Dalında Alıcı Buldu, System.String[]
Türkiye'nin limon üretiminde önde gelen bölgelerinden  Mersin'in  Erdemli ilçesinde ilk limon hasadı başladı.

Erdemli Belediye Başkanı  Mükerrem Tollu da limon hasat edilen bahçeleri gezerek çiftçilere ve işçilere tatlı ikram etti.

Tollu, ilk limonu dalından kestikten sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, ürünün  Erdemli'nin en önemli geçim kaynaklarından biri olduğunu söyledi.

Türkiye'de limonun yüzde 70 kadarının  Erdemli'de üretildiğini anlatan Tollu, "Erdemli'de ekonomik hayat hemen hemen limon üzerine dönmekte. Yılda üç ürün alınabilen ilçemizde en büyük girdi limon hasadında gerçekleşiyor." dedi.

Rekolteden memnun olduklarını dile getiren Tollu, şöyle konuştu:

"Bu yıl çok şükür verim gayet iyi. Fiyatın da dalında 2 lira olarak belirlenmesi çiftçilerimiz açısından iyi bir gelişme. Gelecek süreçte bu fiyatın çok daha iyi olmasını temenni ediyoruz. Herkesin kazançlı olduğu bir sürecin başındayız. Çiftçilerimiz ülke ekonomimize çok ciddi manada katkı sunuyorlar. Tarımla uğraşan insanlarımız işsizliğin azalmasında da büyük pay sahibi. Yani herkesin kazançlı olduğu bir sürecin şu anda başlangıcındayız. Bu üretim sezonunun çiftçilerimiz için, ülkemiz için,  Erdemli'miz için hayırlı uğurlu olmasını diliyorum."

Limon tüccarı Sabahattin Elal ise mayer cinsi limonunun kilogramını dalında 2 liradan aldıklarını, tüketicilere ise 4 liraya ulaştığını belirtti.

Elal, aldıkları taze limonu başta  Rusya olmak üzere  Bulgaristan,  Romanya ve  Ukrayna gibi ülkelere gönderdiklerini kaydetti.
Facebook'ta Paylaş! Twitter'da Paylaş! Whatsapp'da Paylaş!


Yunan Leonidis, Naim Süleymanoğlu'na Tabutunu Öperek Veda Etti NATO Skandalının Altından 2018 Planı Çıktı! Operasyon Yapmak İstiyorlar
Milli Haltercimiz Naim Süleymanoğlu'yla İlgili En Komik Hikaye: Kardeşim Biz Pezevenk miyiz?