Hdp Diyarbakır Milletvekili Yiğitalp Açıklaması - Son Dakika

Hdp Diyarbakır Milletvekili Yiğitalp Açıklaması

24.01.2018 14:24
Hdp Diyarbakır Milletvekili Yiğitalp Açıklaması, System.String[]

HDP Diyarbakır Milletvekili Sibel Yiğitalp, tutuklu ve hükümlülere yönelik tek tip kıyafet uygulaması yaklaşımından vazgeçilmesini istediklerini söyledi.

HDP Diyarbakır Milletvekili Sibel Yiğitalp, tutuklu ve hükümlülere yönelik tek tip kıyafet uygulaması yaklaşımından vazgeçilmesini istediklerini söyledi.

Yiğitalp, Mecliste düzenlediği basın toplantısında, tutuklu ve hükümlülere yönelik tek tip kıyafet uygulamasına ilişkin hükümetin ısrarının, dönüşü zor sorunları beraberinde getireceğini öne sürdü.

Hükümetin, hem içeride (cezaevi) hem de dışarıda tek tip yaşamı zorladığını iddia eden Yiğitalp, "Cezaevlerinde tek tip elbise karşıtlarına yönelik son derece sert uygulamalara ilişkin çok fazla şikayet var. Şikayetler kapsamında herkesin tek tip elbiseye karşı tutum alacağını görmekteyiz. Bu ülkenin geçmişine bakıldığında, 40 yıl önce yapılmak istenen ama başarılamayan uygulama, şimdilerde yeniden karşımızda duruyor. Uluslararası Af Örgütü, Guantanamo örneği için; 'insanlığa bırakılan zehirli bir miras' olarak tarifini yapar. Guantanamo örneği tüm insanlık için mahkum edilmişken Türkiye'deki mevcut iktidarın bunu uygulamakta ısrarcı yaklaşımı söz konusudur." dedi.

Yiğitalp, cezaevlerinin, tarihin en fazla doluluk oranına sahip bir dönemi yaşadığını, 220 bin tutuklu ve hükümlünün 100 binini, "asla ve asla cezaevine girmem" düşüncesine hakim insanların oluşturduğunu söyledi.

Türkiye'de hukuk adına bir şeyin kalmadığı bir süreçten geçildiğini iddia eden Yiğitalp, "Bu sürecin öznesi, nesnesi, uygulayıcısı da karşımızdaki hükümettir. Eğer tek tip üzerinde ısrarcı olunursa büyük bir kıyım olacağını söylemek şimdiden mümkün. Bunu hiçbirimiz asla ve asla istemiyoruz. Orada hiçbir insanın burnunun kanamasını da istemiyoruz. Devlet, taleplerin karşılanması yönünde bir sorumluluğa sahiptir. Cezaevlerinde tek tip uygulaması büyük bir bir kıyıma sebep olur. Yol yakınken bu uygulamadan vazgeçin diyoruz. Aldığınız sorumluluk gereği sorunu çözmek zorundasınız. Cezaevlerindeki 220 bin insan bir araya geldiğinde milyonlarca insana denk gelir. Bu milyonlarca insanın taleplerine kimse kayıtsız kalamaz. Bir an önce bu tek tip uygulamasına yönelik yaklaşamdan vazgeçilmesini istiyoruz." ifadelerini kullandı.

- Kaynak: AA

Son Dakika Politika Hdp Diyarbakır Milletvekili Yiğitalp Açıklaması - Son Dakika


Son Dakika

Portekizli eski futbolcu Raul Meireles: Fenerbahçe'deyken tutkumu kaybettim Oltasına takılan 27,5 kilo ağırlığındaki sazanı suya bırakıp gönülleri fethetti Vatandaşa ucuza satmak yerine depoda bekletilen bir ton balık çürüdü Alkollüyken zincirleme trafik kazasına karışan Ahmet Kural'a hapis istemiyle dava açıldı Milyonları ilgilendiren borç yapılandırmasında son başvuru tarihi 31 Aralık Merkez Bankası'nın resmi rezervleri yüzde 4,9 azaldı Muhtar olduğuna kimseyi inandıramayan genç, kimliğini göstermek zorunda kalıyor Paşinyan'ın PKK yandaşları ile omuz omuza halay çektiği görüntüler yeniden gündemde!