Tamı tamına 213,5 milyar lira! İBB'nin 2024 bütçesi kabul edildi - Son Dakika
Güncel

Tamı tamına 213,5 milyar lira! İBB'nin 2024 bütçesi kabul edildi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclisi'nde yapılan oylamada İBB'nin 2024 bütçesi oy çokluğu ile kabul edildi. Buna göre, İBB'nin önümüzdeki yıl bütçesi 213 milyar 500 milyon olacak.

29.11.2023 09:59  Güncelleme: 11:02
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclisi kasım ayı toplantısının yedinci oturumu, Meclis 1'inci başkanvekili Zeynel Abidin Okul'un Başkanlığı'nda Saraçhane'deki belediye binasından başladı. İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu 2024 mali yılı bütçe sunumunu gerçekleştirdi. Sunum sonrası verilen aranın ardından oturum, Ekrem İmamoğlu'nun başkanlığında devam etti. Mecliste grubu bulunan partilerin grup başkanvekilleri gündem hakkında konuşma gerçekleştirdi. Grup Başkanvekillerinin konuşmalarının ardından İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin 213 milyar 500 milyon olarak belirlenen 2024 mali yılı bütçesi meclis üyelerinin oylamasına sunuldu. 2024 mali yılı bütçesi 221 kabul 34 ret oyu ile oy çokluğu ile kabul edildi.

"YÜZDE 66'SI MERKEZİ BÜTÇEDEN GELECEĞİ ÖN GÖRÜLMÜŞ"

Ak Parti Grup Başkanvekili Tevfik Göksu, "İBB'nin 2024 yılı bütçesi 213 milyar 500 bin lira, bu bütçenin yaklaşık yüzde 66'sı merkezi bütçeden geleceği ön görülmüş. 35 milyarı borçla temin edileceği ön görülmüş. Bu 5 yıl bütçe tasarımı yapılırken bu kürsüde biz hep şunu söyledik, 'Öz kaynağınız hep borcun altında kalıyor' dedik. Bunu bu sene telafi edebilmek için bir milim olsun yukarıda yazmışlar onu da yazarken demişler ki '37 buçuk milyar kaynak üreteceğiz, bu ürettiğimiz kaynaktan da 15 milyarını taksi plakası satarak elde edeceğiz demişler. 3 bin taksi plakası satacaklarmış, 3 bin taksi plakası satarak 15 milyar kasaya para koyacaklarmış. 2019 yılı İBB kasasına merkezi bütçeden gelen toplam para 12 buçuk milyar lira, bu rakamı unutmayın. Yıl 2024'de beklenen para 140,6 milyar lira. Bugüne kadar ki öngörülere baktığınızda bu 160'a falan gelecek demektir. Şimdi soruyorum, Türkiye'de 2018'den 2024'e merkezi bütçeden gelen rakam ne kadar artmış yüzde 1122 artmış. Bana söyler misiniz Türkiye'de yüzde 1122 oranında artan ne var' Bugün merkezi bütçeden gelen para tam 12 kat artmış" diye konuştu.

"SAYIN BAŞKAN TATİLE İSTANBULLULARA TAM 246,9 BORÇLANMIŞ OLARAK GİDECEK"

Tevfik Göksu, "İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanının bütçede en büyük iddiası neydi, 'İstanbul'a borçlanmak ihanettir' Eylül 2023 itibariyle İBB'nin kesin borcu 98,9 milyar lira. Meclisten verdiğimiz yetkiler, İSKİ, İETT borçlarıyla birlikte baktığımızda 2023 sonu kayıtlara girecek, mecliste bekleyen ve meclisten geçirdiklerimizle beraber borç 199 milyar liraya çıkıyor. Geçen sene 103 milyar dedim, 2023 bittiğinde borcunuz 103 olacak dedim, şuan da 98, yıl bitmeden 103'ü çoktan geçmişsiniz. 2024 bütün borç stokuna baktığınızda, İBB, İSKİ ve İETT'yi eklediğinizde şu borçların da bir kısmı meclisten geçerse sayın başkan tatile giderken İstanbullulara tam 146,9 borçlanmış olarak gidecek, 246,9 milyar" İfadelerini kullandı.

"CHP DİZAYN ETMEK İÇİN SON 4 AYDA İBB'YE TAM 8 BİN 643 KİŞİ İŞE ALINMIŞTIR"

Grup Başkanvekili Tevfik Göksu, "2019'da İBB başkanlığına seçilen sayın başkanın, 5 yıl boyunca birinci önceliği asla ve asla İstanbul olmadı. 5 yıl boyunca İstanbul'a ve İstanbullulara yüzünü dönmedi. Sayın Başkan, İstanbul'u değil, kendi siyasi kariyerini dert edindi. Attığı her adımda, aldığı her nefeste, İstanbul adına heyecan duymak yerine, kendisine hedef edindiği koltuk hayalleriyle heyecan duydu. 2019'da İstanbul'a başkan olmak için destek isteyen ve İstanbulluların oylarıyla seçilen sayın başkan, başta CHP'nin iç çekişmeleri olmak üzere, siyasi, ekonomik, ticari her bir işle meşgul olmuş ancak bir tek İstanbul'la meşgul olmamıştır. CHP'li İBB Başkanı için ekmeğinden ettiği binlerce insanın hiçbir önemi yoktur. Sayın başkan için siyaseten kendisini destekleyecek kimselerin belediyede işe alması yeterlidir. Bu konuda o kadar ileri gitmiştir ki, sırf CHP'yi dizayn etmek için kongre takvimi boyunca yani son 4 ayda İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne tam 8 bin 643 kişi işe alınmıştır" şeklinde konuştu.

"BABA OĞUL İLİŞKİSİNDEN 'HANÇER' İLİŞKİSİNE GEÇEN BİR BOYUTA ŞAHİTLİK ETTİK"

Göksu, "İBB'nin iştirakleri; partizanlık, peşkeş ve israftan dolayı bir bir batma noktasına gelmişken, CHP'li İBB Başkanı açık ve gizli ortaklarını bu şirketler üzerinden finanse etmeye maalesef devam etmektedir. CHP'li İBB Başkanı; Cumhurbaşkanlığına aday olmak istemiş, Cumhurbaşkanı yardımcılığına aday olmuş, CHP'nin Genel Başkanlığına aday olmak istemiş, en sonunda CHP'nin eş genel başkanı olabilmiş, ama İstanbul'a başkan olamamıştır. Sayın başkanın siyasal zihin haritasının göstergelerinden en önemlisi şudur, 6 ay önce kapı kapı dolaşarak 'Türkiye'yi bu adam kurtaracak, oda benim yiğitlerim' diyen kişiyi seçimden hemen birkaç saat sonra ertesi sabah 'Partiyi bile yönetemedi, Türkiye'yi nasıl yönetecek?' diyerek baba oğul ilişkisinden 'Hançer' ilişkisine geçen bir boyuta şahitlik ettik" ifadelerini kullandı.

Tamı tamına 213,5 milyar lira! İBB\'nin 2024 bütçesi kabul edildi
Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Tamı tamına 213,5 milyar lira! İBB'nin 2024 bütçesi kabul edildi - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Küçükçekmece'de düğün konvoyundaki lüks aracın drift attığı anlar kamerada
  15:20 Küçükçekmece'de düğün konvoyundaki lüks aracın drift attığı anlar kamerada

  Küçükçekmece'de düzenlenen bir düğün konvoyunda, lüks bir araç yolu kapatarak drift attı. O anlar cep telefonu kamerasına yansıdı. Drift sonrası konvoydaki araçlar, duman bulutu içerisinde korna çalarak yola devam etti.

 • CHP İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Dr. Cemil Tugay Ödemiş'i Ziyaret Etti
  15:17 CHP İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Dr. Cemil Tugay Ödemiş'i Ziyaret Etti

  CHP'nin İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Dr. Cemil Tugay, Ödemiş'i ziyaret etti. Tugay, yurttaşlar tarafından davul zurna ve meşalelerle karşılandı. Tugay, İzmir'in diğer ilçelerine verilen hizmetin Ödemiş'e de verileceğini söyledi.

 • Samsun'da uyuşturucu operasyonunda 3 zanlı tutuklandı
  15:13 Samsun'da uyuşturucu operasyonunda 3 zanlı tutuklandı

  Samsun'un Çarşamba ilçesinde düzenlenen uyuşturucu operasyonunda gözaltına alınan 3 zanlı tutuklandı. Operasyonda, 471 gram sentetik uyuşturucu, 1 ruhsatsız tabanca, 1 ruhsatsız av tüfeği ve diğer suç unsurları ele geçirildi. Zanlılar, adliyede çıkarıldıkları nöbetçi hakimlikçe tutuklandı.

 • Saadet Partisi İBB Başkan Adayı Birol Aydın, İstanbul'da daha iyi bir yaşamın mümkün olduğunu vurguladı
  15:10 Saadet Partisi İBB Başkan Adayı Birol Aydın, İstanbul'da daha iyi bir yaşamın mümkün olduğunu vurguladı

  Saadet Partisi İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkan adayı Birol Aydın, İstanbul'da daha iyi bir yaşamın mümkün olduğunu anlatarak 31 Mart'ta ipi göğüslemek istediklerini söyledi. Aydın, esnaf ziyaretlerinde vatandaşların hayat pahalılığı şikayetlerini dinledi ve İBB Başkanı olduğu takdirde birtakım iyileştirmeler yapılması gerektiğini belirtti.

 • Tavşanlı'da kaybolan 7 yaşındaki çocuğun cesedi derede bulundu
  15:10 Tavşanlı'da kaybolan 7 yaşındaki çocuğun cesedi derede bulundu

  Kütahya'nın Tavşanlı ilçesine bağlı Tunçbilek beldesinde kaybolan 7 yaşındaki Mehmet Derin'in cansız bedeni, Işık Sitesi mevkiinde derede bulundu. Jandarma arama kurtarma ekipleri tarafından ağaca takılmış şekilde bulunan çocuğun cesedi, hastaneye kaldırıldı. Olayla ilgili inceleme devam ediyor.

 • Niğde'de Cumhuriyet'in 100. yılında akıl ve zeka oyunları turnuvası düzenlenecek
  15:07 Niğde'de Cumhuriyet'in 100. yılında akıl ve zeka oyunları turnuvası düzenlenecek

  Niğde'de, Cumhuriyet'in 100. yılı etkinlikleri kapsamında Halil Kitapçı Ortaokulu'nda akıl ve zeka oyunları turnuvası düzenlenecek. 11 Mart'ta gerçekleştirilecek olan mangala turnuvasıyla öğrencilerin boş zamanlarını daha verimli değerlendirmeleri, zeka oyunları hakkında farkındalık yaratma, rekabet, bakış açısı ve strateji geliştirmeleri hedefleniyor. Etkinlikte birinci olan öğrencilere ödül verilecektir.

 • İstanbul Sanat Müzesi Haliç Tersanesi'nde Açıldı
  15:05 İstanbul Sanat Müzesi Haliç Tersanesi'nde Açıldı

  İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından Haliç Tersanesi içinde konumlandırılan İstanbul Sanat Müzesi'nin açılışı gerçekleştirildi. İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, tersaneyi restore ettiklerini ve kamusal bir yaşam merkezi haline getirdiklerini belirtti. Müze, performans sanatları merkezi, sergi alanları ve restoran gibi sosyal mekanlarıyla hizmet verecek.

 • Muğla'nın Milas ilçesinde silahlı saldırı sonucu bir kişi hayatını kaybetti
  15:05 Muğla'nın Milas ilçesinde silahlı saldırı sonucu bir kişi hayatını kaybetti

  Muğla'nın Milas ilçesinde, Hocabedrettin Mahallesi Karacahisarlı Sokak'ta yürüyen Alican Kırca (61), kimliği belirlenemeyen bir kişi tarafından silahla vurularak hayatını kaybetti. Olayın ardından olay yerine sağlık ekipleri ve polis sevk edildi. Yapılan kontrolde Kırca'nın yaşamını yitirdiği tespit edildi. Polis ekipleri, kaçan zanlının yakalanması için çalışma başlattı.

 • Yenimahalle Belediye Başkanı Toptancı Hali'ni Ziyaret Etti
  15:04 Yenimahalle Belediye Başkanı Toptancı Hali'ni Ziyaret Etti

  Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar, Başkan Yardımcısı Yaşar Neslihanoğlu ile birlikte Ankara'ya sebze ve meyve girişini sağlayan Toptancı Hali'ni ziyaret ederek hal esnafına hayırlı işler diledi.

 • Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, sağlık çalışanlarına ulaşım indirimi sağlayacak
  15:03 Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, sağlık çalışanlarına ulaşım indirimi sağlayacak

  Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, öğretmenlere uyguladığı ulaşım indiriminin bir benzerini sağlık çalışanlarına uygulama kararı aldı. Sağlık çalışanları, belediyenin araçlarından yüzde 40 indirimle; özel toplu taşıma araçlarından yüzde 33 indirimle faydalanabilecek. İlçeler arası seyahat eden sağlık çalışanları için ise yüzde 62,50 ile yüzde 75,29 arasında indirim yapılacak. İndirimler 4 Mart 2024 Pazartesi gününden itibaren geçerli olacak.


Advertisement